Amerykańskie jednostki miar i rozmiary

Amerykańskie jednostki miar i rozmiary

W kolejnym odcinku z cyklu „Co musisz wiedzieć przed podróżą do USA” postanowiłam podjąć temat pod hasłem : amerykańskie jednostki miar i rozmiary. Jeśli wybierasz się do Ameryki po raz pierwszy, to pamiętaj, że gdybyś przypadkiem poskarżył się lub poskarżyła, że Ci gorąco bo „jest 30 stopni”, to Amerykanin spojrzy na Ciebie ze zdziwieniem, gdyż dla niego 30 stopni to mróz (minus 1). Zatem do rzeczy.

Jadąc do Stanów Zjednoczonych musisz pamiętać, że :

USA to taki kraj, który mierzy inaczej niż reszta świata. Czyli na termometrze nie zobaczysz stopni Celsjusza tylko Fahrenheity, zamiast litrów będą galony, zamiast metrów stopy a zamiast kilometrów mile. Nikt Ci nie poda powierzchni mieszkania czy domu w metrach kwadratowych tylko w stopach kwadratowych, waga będzie w funtach a nie kilogramach, prędkość mierzona jest w milach na godzinę. Rozmiary ubrań i butów to osobna kategoria. Zapytasz więc zaraz :

Jak przeliczać amerykańskie jednostki miar i rozmiary na nasze?

Jeśli jesteś typem matematyka, to jasne możesz sobie liczyć na piechotę. Powodzenia.  Ale nie licz, że ja Ci w tym pomogę, ponieważ dla mnie to czarna magia. Wybieram drogę na skróty i założę się, że też z niej skorzystasz, jeśli staniesz w obliczu konieczności przeliczania. Korzystam z dobrodziejstw technologii i aplikacji w telefonie, która robi to za mnie w oka mgnieniu. Aplikacja nazywa się Converter+ i jest do pobrania w App Store. Istnieje również wersja płatna Converter Plus, ale ja korzystam z bezpłatnej i w zupełności mi wystarcza. Aplikacja oferuje mnóstwo opcji. Na ekranie widzisz te, z których najczęściej korzystam.

amerykańskie jednostki miar i rozmiary

Jestem w Ameryce ponad osiem lat i nadal używam tej aplikacji, zwłaszcza w kuchni, gdy wpadnie mi w ręce jakiś polski przepis i temperatura pieczenia jest inna niż 180 stopni Celsjusza. Natychmiast sięgam po telefon, który przelicza za mnie.

amerykańskie jednostki miar i rozmiary

 

OK, jednostki miar mamy za sobą, a co z rozmiarami?

W Stanach Zjednoczonych podobnie jak w Europie obowiązują rozmiary XS, S, M, L, X, XXL. Nie obowiązuje natomiast rozmiarówka typu 34, 36, 38, 40 itd. Zamiast tego mamy 2,4,6,8,10 itd. Podobnie jest z butami. Obowiązujący w Polsce rozmiar dajmy na to 38 to w USA 7,5. Warto więc przed podróżą przeanalizować tabelki z rozmiarami. Wtedy, robiąc zakupy w sklepie przynajmniej wiemy w jakim przedziale szukać. Tabelkę z rozmiarami znajdziesz klikając tutaj. Możesz też skorzystać z aplikacji Size Converter i przeliczać sobie na bieżąco.

amerykańskie jednostki miar i rozmiary

Czy to koniec w temacie pt. amerykańskie jednostki miar i rozmiary?

To są najważniejsze rzeczy, o których musisz wiedzieć. Jako ciekawostkę mogę Ci napisać, że Amerykanie inaczej liczą też zęby. Jeśli powiesz „górna szóstka”, to pani w recepcji gabinetu dentystycznego może nie wiedzieć o co chodzi, tak samo amerykańska sąsiadka wujka Zdzisia. Dentysta uczył się tego na studiach, więc wie, że Ameryka ma swój własny system, który jest inny niż ten, który stosuje większość świata. Kliknij w pogrubioną frazę, jeśli masz ochotę dowiedzieć się w jaki sposób Amerykanie liczą zęby.

Jeśli wybierasz się niebawem do USA lub planujesz wyjazd, to przeczytaj koniecznie teksty z tej seri :

Co musisz wiedzieć przed podróżą do USA

Rozmowa z urzędnikiem imigracyjnym w USA

Ubezpieczenie zdrowotne w USA

Amerykańskie gniazdka, wtyczki i przejściówki

Co musisz wiedzieć o napiwkach w USA

Jak sobie radzić z różnicą czasu?

 

Podziel się
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest