Amerykańskie jednostki miar i rozmiary

by Lidia Krawczuk
Amerykańskie jednostki miar i rozmiary

Jeśli wybierasz się do USA po raz pierwszy to pamiętaj, że w Stanach Zjednoczonych obowiązują inne niż w Polsce jednostki miar i rozmiarów. Weźmy choćby temperaturę. 30 stopni Celsjusz to upał. 30 stopni w skali Fahrenheita to mróz ( -1 stopień C). Amerykanie inaczej zapisują również datę.

03.04.2019 to według polskiego zapisu, 3 kwietnia 2019. Dla Amerykanina będzie to 4 marca 2019. W USA, w zapisie daty pierwszy wstępuje miesiąc, następnie dzień a na końcu rok.

Jadąc do Stanów Zjednoczonych musisz pamiętać, że :

  • na termometrze nie zobaczysz stopni Celsjusza tylko Fahrenheity
  • zamiast litrów będą galony
  • nie obowiązują metry tylko stopy
  • odległość podawana jest w milach a nie kilometrach
  • nikt Ci nie poda powierzchni mieszkania czy domu w metrach kwadratowych tylko w stopach kwadratowych
  • waga będzie mierzona w funtach a nie kilogramach
  • wzrost w stopach i calach a nie centymetrach
  • prędkość podawana jest w milach na godzinę
  • Rozmiary ubrań i butów to osobna kategoria

Zerknij na poniższe przykłady :

funt = 0,45 kg

galon = 3,7 litra

stopa = 30 cm

cal  = 2,5 cm

jard = 0,9 metra 

mila = 1,6 km

10 stopni Celsjusza = 50 stopni Fahrenheita

30 stopni Celsjusza = 86 stopni Fahrenheita 

Jak przeliczać amerykańskie jednostki miar i rozmiary?

Najłatwiej, instalując w telefonie odpowiednią aplikację. Ta, z której ja korzystam jest bezpłatna, nazywa się Converter+ i jest do pobrania w App Store. Istnieje również wersja płatna Converter Plus, ale korzystam z darmowej i w zupełności mi wystarcza. Aplikacja oferuje mnóstwo opcji. Na ekranie widzisz te, których najczęściej używam.

Czyli są to : waluty, jednostki długości, temperatura, pojemność, waga, kalkulator napiwków ( w USA to bardzo przydatne i o napiwkach możesz przeczytaj tutaj), prędkość, obszar. Wszystkie jednostki, które wymieniłam są w USA mierzone w innej skali niż w Polsce.

amerykańskie jednostki miar i rozmiary

Jestem w Ameryce od 2009 roku i nadal używam tej aplikacji, zwłaszcza w kuchni, gdy wpadnie mi w ręce jakiś polski przepis i temperatura pieczenia jest inna niż 180 stopni Celsjusza. W USA wszystko podawane jest w Fahrenheitach. Natychmiast sięgam po telefon, który przelicza za mnie Jeśli korzystasz z systemu Android, to poszukaj aplikacji, która działa na podobnej zasadzie.

Rozmiary ubrań i butów w USA

W Stanach Zjednoczonych podobnie jak w Europie obowiązują rozmiary XS, S, M, L, X, XXL. Nie obowiązuje natomiast rozmiarówka typu 34, 36, 38, 40 itd. Zamiast tego mamy 0,2,4,6,8,10 i tak dalej.

Podobnie jest z butami. Na przykład obowiązujący w Polsce rozmiar buta 38 to w USA 7,5. Warto więc przed podróżą przeanalizować tabelki z rozmiarami. Robiąc zakupy w sklepie w USA przynajmniej wiemy w jakim przedziale szukać. Tabelkę z rozmiarami znajdziesz klikając tutaj. Możesz też skorzystać z aplikacji Size Converter i przeliczać sobie na bieżąco.

Czy to koniec w temacie pt. amerykańskie jednostki miar i rozmiary?

To są najważniejsze rzeczy, o których musisz wiedzieć. Jeśli jesteś kobietą, to pamiętaj, że przy kupowaniu bielizny a dokładnie biustonosza będziesz posługiwać się tylko w połowie podobną nomenklaturą jak w Polsce. Rozmiary miseczek są takie same A,B,C,D itd. Natomiast rozmiar pod biustem podawany jest w calach a nie centymetrach. Dla przykładu rozmiar 34B w USA to będzie 75B w Polsce.

Jako ciekawostkę mogę Ci napisać również, że Amerykanie inaczej liczą też zęby. Jeśli powiesz „górna szóstka”, to pani w recepcji gabinetu dentystycznego może nie wiedzieć o co chodzi, tak samo amerykańska sąsiadka wujka Zdzisia. Dentysta uczył się tego na studiach, więc wie, że Ameryka ma swój własny system, który jest inny niż ten, który stosuje większość świata. Kliknij w pogrubioną frazę, jeśli masz ochotę dowiedzieć się w jaki sposób Amerykanie liczą zęby.

Jeśli wybierasz się niebawem do USA lub planujesz wyjazd, to przeczytaj koniecznie teksty z tej serii:

Pamiętaj, że na mojej stronie w sekcji blog są kategorie. Zajrzyj i zobacz. Przed podróżą do USA polecam kategorię Życie w USA:

Znajdziesz w niej jedne z najpopularniejszych tekstów na moim blogu, choćby te:

Jeśli pasjonują Cię Stany Zjednoczone, lubisz czytać książki, lubisz przygody, to sięgnij po Ameryka i my! To książka dotycząca Stanów, którą napisałam wspólnie z mężem. Zerknij :

Ameryka i my

książka Ameryka i my

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Komentator
Komentator
3 lat temu

Pisałeś że trzeba poszukać innej aplikacji do przeliczania, ja mam telefon OPPOA52 i w kalkulatorze mam takie rzeczy wbudowane, jest to telefon z androidem

pam
pam
3 lat temu

te amerykanskie miary są dla idiotów !

Monika | Paris by Moni

Zawsze smieszylam moich amerykanskich znajomych mowiac, ze „jest upal, bo mamy 30 stopni”:) Ja funkcjonuje w C oni w F 🙂

Lidia z amerykaija.pl

Ja po prawie 9 latach też funkcjonuję w Celsjuszach. Ogólnie bliższe mi są nadal miary z Polski 🙂

Monika | Paris by Moni

Tak nas wychowano, trudno sie przestawic. Pewnie najlatwiej z milami, bo sa „podobne” do kilometrow.

Monika | Paris by Moni

Tak nas wychowano, trudno sie przestawic. Pewnie najlatwiej z milami, bo sa „podobne” do kilometrow.

Lidia z amerykaija.pl

Ja po prawie 9 latach też funkcjonuję w Celsjuszach. Ogólnie bliższe mi są nadal miary z Polski 🙂

Lech Galicki
Lech Galicki
6 lat temu

Lidio ( można ?), każdy Twój artykuł przynosi radość czytania świetnego tekstu dziennikarskiego / literackiego, a także informacji jasnych i bardzo interesujących. Gratuluję.

Lidia z amerykaija.pl
Reply to  Lech Galicki

Pewnie, że można 🙂 Dziękuję!

9
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x