Z ostatnim dniem września 2019 roku Polska i USA dopełniły wszystkich warunków zapisanych w umowach dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa. Odsetek odmów wizowych kategorii B1/B2 (biznes i turystyka) spadł do wymaganego poniżej 3% poziomu. Tym samym Polska zakwalifikowała się do wskazania jej do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Oznacza to, że wkrótce w większości przypadków Polacy będą mogli podróżować bez wiz do USA w celach biznesowych i turystycznych.

Bez wiz do USA, lecz z ESTĄ

Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego oznacza, że Polacy zobowiązani są do wcześniejszego uzyskania autoryzacji ESTA. Osoba wybierająca się do Stanów Zjednoczonych musi wypełnić aplikację  za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization), w skrócie ESTA.

Pomyślna weryfikacja oznacza zgodę na podróż do Stanów Zjednoczonych bez wizy, w celach turystycznych i biznesowych do 90 dni. Autoryzacja ESTA wymagana jest od wszystkich podróżnych z 38 krajów zakwalifikowanych do ruchu bezwizowego.

Ile kosztuje ESTA?

Obecnie ESTA kosztuje 14 dolarów (wiza 160 dolarów). Płaci się za pomocą karty kredytowej przy wypełnianiu aplikacji.

Czy wszyscy będą jeździć do USA bez wiz?

Nie. Wiza będzie nadal wymagana dla innych rodzajów wyjazdów niż turystycznie i biznesowe a także takich, które obejmą okres dłuższy niż 90 dni. Wiza będzie konieczna w przypadku zamiaru podjęcia pracy czy nauki w Stanach Zjednoczonych.

Bez wiz do USA. Od kiedy?

Gdy zostaną zakończone procedury administracyjne rządu Stanów Zjednoczonych. Amerykańska ambasada w Warszawie przewiduje, że proces wejścia Polski do programu ruchu bezwizowego potrwa kilka miesięcy. Możliwe, że do stycznia 2020r.

Bez wizy do USA. A co z ważną wizą?

Każdy, kto ma ważną wizę będzie nadal mógł z niej korzystać, nawet przy ruchu bezwizowym. Osoba posiadająca ważną wizę nie musi ubiegać się o autoryzację ESTA.

Bez wizy do USA, jak długo można przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych?

W celach turystycznych lub biznesowych można przebywać w USA do 90 dni. Przedłużenie pobytu nie jest możliwe.

Co z tymi, którym odmówiono wcześniej wizy?

Amerykańska ambasada w Warszawie podaje, iż z reguły autoryzacji w systemie ESTA nie otrzyma osoba, która uprzednio otrzymała odmowę wizy. Podobnie będzie w przypadku, jeśli ktoś miał w przeszłości problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, np. wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA. Taka osoba nie będzie mogła podróżować do USA bez wizy. Jednak każdy, kto otrzyma odmowę rejestracji ESTA, może ubiegać się o wizę amerykańską w ambasadzie/konsulacie USA.

Bez wiz do USA. Jakie są ograniczenia?

Ruch bezwizowy jest dostępny dla podróżnych przybywających do USA lotami komercyjnymi lub statkami. Specjalne zasady obowiązują dla osób przekraczających granicę lądową samochodem lub pieszo. Te informacje będą wkrótce dostępne na stronie ambasady USA w Warszawie.

 

ps. Tekst powstał w oparciu o informacje pochodzące z ambasady amerykańskiej w Warszawie.

 

Jeśli mimo zapowiedzi zniesienia wiz, Ty nadal będziesz jej potrzebować, to przeczytaj o tym jak wygląda wizyta w ambasadzie USA w Warszawie :

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Lech Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lech
Gość
Lech

Świetnie. Lekkie w czytaniu urzędowe, a ważne sprawy – bez wiz do USA. Dziękuję. Pozdrawiam.