Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą (w większości przypadków) podróżować do USA bez wiz w celach biznesowych i turystycznych. Zanim jednak wybierzesz się do Stanów Zjednoczonych zapoznaj się z informacjami poniżej.
1. Bez wiz do USA, lecz z ESTĄ
Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego oznacza, że Polacy zobowiązani są do wcześniejszego uzyskania autoryzacji ESTA. Osoba wybierająca się do Stanów Zjednoczonych musi wypełnić aplikację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization), w skrócie ESTA.
Pomyślna weryfikacja oznacza zgodę na podróż do Stanów Zjednoczonych bez wizy, w celach turystycznych i biznesowych do 90 dni. Autoryzacja ESTA wymagana jest od wszystkich podróżnych z 38 krajów zakwalifikowanych do ruchu bezwizowego.
2. Ile kosztuje ESTA?
Obecnie ESTA kosztuje 14 dolarów (wiza 160 dolarów) i jest ważna przez 2 lata. Płaci się za pomocą karty kredytowej przy wypełnianiu aplikacji.
3. Jak długo czeka się na autoryzację ESTA?
Autoryzacja trwa do 72 godzin.
4. Czy wszyscy mogą jeździć do USA bez wiz?
Nie. Wiza jest nadal wymagana dla innych rodzajów wyjazdów niż turystyczne i biznesowe a także takich, które obejmą okres dłuższy niż 90 dni. Wiza jest konieczna w przypadku zamiaru podjęcia pracy czy nauki w Stanach Zjednoczonych.
5. Bez wizy do USA. A co z ważną wizą?
Każdy, kto ma ważną wizę może nadal z niej korzystać, nawet przy ruchu bezwizowym. Osoba posiadająca ważną wizę nie musi ubiegać się o autoryzację ESTA.
6. Czy z ważną wizą można przebywać w USA dłużej niż 3 miesiące?
Nic się nie zmienia w przypadku osób, które już posiadają ważne wizy. Takie osoby mogą przebywać w USA przez okres, na jaki uzyskały zezwolenie od urzędnika Służb Celnych i Ochrony Granic przy wjeździe, czyli na ogół sześć miesięcy.
7. Bez wizy do USA, jak długo można przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych na podstawie ESTY?
W celach turystycznych lub biznesowych można przebywać w USA do 90 dni. Przedłużenie pobytu nie jest możliwe.
8. Co z tymi, którym odmówiono wcześniej wizy?
Amerykańska ambasada w Warszawie podaje, iż z reguły autoryzacji w systemie ESTA nie otrzyma osoba, której wcześniej odmówiono wizy. Podobnie będzie w przypadku, gdy ktoś miał w przeszłości problemy z prawem, np. wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA. Taka osoba nie będzie mogła podróżować do USA bez wizy. Jednak każdy, kto otrzyma odmowę rejestracji ESTA, może ubiegać się o wizę amerykańską w ambasadzie/konsulacie USA.
9. Bez wiz do USA. Co z pieszym przekraczaniem granicy?
Ruch bezwizowy jest dostępny dla podróżnych przybywających do USA lotami komercyjnymi lub statkami. Specjalne zasady obowiązują dla osób przekraczających granicę lądową samochodem lub pieszo.
Przykład :
Ktoś przylatuje do USA na podstawie ESTY. W USA podejmuje decyzję, że chce przejść pieszo do Kanady, żeby zobaczyć Wodospad Niagara po stronie kanadyjskiej. Jak rozumieć inne zasady przy pieszym przekraczaniu granicy?
Osoby podróżujące bez wiz, które posiadają ważną autoryzację w systemie ESTA, mogą przekroczyć granicę lądową Stanów Zjednoczonych, na przykład na przejściu granicznym w pobliżu wodospadu Niagara. Podróżny będzie musiał wypełnić na granicy dodatkowy formularz i wnieść dodatkową opłatę w wysokości 6 dolarów.
10. Ważna wiza w nieważnym paszporcie – czy wymagana jest ESTA?
Jeśli wiza jest ważna, podróżuje się z dwoma paszportami. ESTA nie jest potrzebna.
11. Czy nadal można starać się o wizę na 10 lat?
Amerykańska ambasada w Warszawie informuje, że tak.
12. Czy możliwa jest negatywna autoryzacja ESTA?
Tak, odmowa wjazdu do USA w systemie ESTA jest możliwa. Np. w przypadku kryminalnej przeszłości lub złamania amerykańskiego prawa imigracyjnego.
13. Jakie pytania zawarte są we wniosku ESTA?
Są to pytania podobne do, tych które pojawiają się we wniosku wizowym, lecz formularz jest zdecydowanie krótszy. Podaje się dane osobowe : imię, nazwisko, datę urodzenia, dane zawarte w paszporcie jak również inne informacje dotyczące zatrudnienia oraz historii podróży.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie dedykowanej systemowi ESTA https://esta.cbp.dhs.gov. Należy zmienić język na polski w prawym, górnym rogu ekranu a następnie zjechać kursorem na dół strony i kliknąć na żółtą ramkę z napisem „Zobacz wszystkie tematy”.
ps. Tekst powstał w oparciu o informacje pochodzące od Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
Jeśli mimo zniesienia wiz, Ty nadal będziesz jej potrzebować, to przeczytaj o tym jak wygląda wizyta w ambasadzie USA w Warszawie :
Ponadto zachęcam do zapoznania się z poniższymi tekstami :
- rozmowa z urzędnikiem imigracyjnym
- bezpieczeństwo w USA
- amerykańskie jednostki miar i rozmiary
- co musisz wiedzieć o napiwkach
- 10 dziwnych rzeczy w USA
„Amerykańska ambasada w Warszawie podaje, iż z reguły autoryzacji w systemie ESTA nie otrzyma osoba, której wcześniej odmówiono wizy.”! To NIE jest prawda.Znam osoby które pomimo odmowy w ambasadzie/konsulacie przeszły pomyslnie autoryzacje w ESTA.
Ja jestem przykładem takiej osoby, w 2018 odmówiono wizy mi i moje u partnerowi, a w tamtym tygodniu wróciliśmy z wycieczki do NY, aczkolwiek na lotnisku wzięli mojego chłopaka na bok i zadawali dużo pytań o cel podróży, na ile zostajemy itp.
Hej, mam takie pytanie już o wypełnienie samego wniosku. Ponieważ mieszkam i pracuję we Francji ale nie mam francuskiego obywatelstwa to czy wpisywać coś w kolumnę other citozenship /nationality? Czy zostawić to pole wolne?
Bo nie wiem jak oni na to spojrzą że obywatelstwo polskie a miejsce pracy we Francji ?
Dzięki z góry za odpowiedź:)
Rozumiem, że masz wyłącznie polskie obywatelstwo, więc takie należy wpisać w pytaniu o obywatelstwo. Skoro nie masz podwójnego, to pole other zostaje puste.
Dzieki ci bardzo za odpowiedz:) tak tez myslalam ale wolalam sie upewnic.
Dzięki za szybką odpowiedź;) nie miała pojęcia że to tak szybko jest przetwarzane. Mam nadzieję że nie będzie odmowy i uda się pojechać w zaplanowanym terminie:)
Hej, mam pytanie odnośnie esty. Czy lepiej czekać na jej przyznanie i później kupić bilet, czy można złożyć wniosek i już rezerwować bilet? Nie wiem ile się czeka na autoryzację i co jednak w przypadku odmowy?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Lepiej poczekać z biletem, autoryzacja trwa do kilkudziesięciu godzin. Esta jest ważna dwa lata. W przypadku odmowy można ubiegać się o wizę. Lecz wtedy najlepiej zadzwonić na infolinię amerykańskiej ambasady w Warszawie, jest opcja po polsku i zapytać.
Świetnie. Lekkie w czytaniu urzędowe, a ważne sprawy – bez wiz do USA. Dziękuję. Pozdrawiam.