Dlaczego warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku? 10 powodów

by Lidia Krawczuk
warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku

Jeśli chcesz poczuć klimat Bożego Narodzenia po amerykańsku, zobaczyć co kryje się za takimi sformułowaniami jak rozmach, kreatywność, nieskończone możliwości i wielkie budżety, to poleć w grudniu do Nowego Jorku. Nie ma w USA drugiego takiego miasta, w którym znajdziesz taką ilość świątecznych dekoracji, w którym poczujesz tak bardzo klimat świąt (nie mam tu na myśli aspektu duchowego) i w którym udzieli Ci się świąteczne podekscytowanie. Nigdzie nie zrobisz takich zdjęć i nigdzie nie przyjdzie Ci do głowy tyle pomysłów, co by tu wymodzić na święta we własnym domu. Jeśli tylko masz możliwość a wahasz się czy warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku, to ja Ci mówię już od razu : warto. Poniżej 10 argumentów za tym, by w sezonie świątecznym wybrać się na Manhattan (amerykański holiday season rozpoczyna się zaraz po Święcie Dziękczynienia).

warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku

1. Odlotowe dekoracje w oknach wystawowych domów towarowych

Od wielu lat domy towarowe na Manhattanie prowadzą nieformalną rywalizację o to, kto zrobi najlepsze ekspozycje świąteczne w oknach wystawowych. Choć czasy domów towarowych w Polsce już dawno minęły i wszyscy teraz chodzą na zakupy do centrów handlowych, to na Manhattanie eleganckie domy towarowe mają się wciąż dobrze. Wszystkie okna wystawowe na parterach nowojorskich sklepów tego typu prezentują bajkowe scenografie. Za pomocą dekoracji, ruchomych elementów, światła i muzyki opowiadana jest zazwyczaj jakaś historia. Czasem to znana Ci od dzieciństwa baśń, na przykład Królewna Śnieżka a czasem zupełnie nowa, współczesna opowieść. Zajrzyj do mojego wcześniejszego tekstu i zobacz dekoracje ze świątecznego okresu (tutaj). Najlepsze dekoracje znajdują się w witrynach takich domów towarowych jak Saks Fifth Avenue, Macy’s przy Herald Square, Bergdorf Goodman, Bloomingdales, Barney’s. Pamiętaj jednak, że piękne okna wystawowe znajdziesz również w pojedynczych butikach. Spacer Piątą Aleją  w tym okresie to po prostu wielka przyjemność.

warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku

2. Świetlno-muzyczne show na fasadzie Saks Fifth Avenue

To z pewnością największa atrakcja w całym Nowym Jorku w okresie świątecznym. Saks Fifth Avenue ma fenomenalne dekoracje w oknach wystawowych, jednak żadna aranżacja, żadne gadżety na całym Manhattanie nie mogą równać się z tym, co dzieje się na fasadzie Saksa o zmroku. Pokazy (bezpłatne oczywiście) odbywają się co kilka minut, więc można oglądać je wiele razy. Ja mam czasem mam ciary, czasem łza mi się w oku zakręci. To jest po prostu przepiękne widowisko. Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda, zajrzyj do wpisu, o którym wspominałam już wyżej. Na samym końcu jest film, który przygotował Pan X. To jest ten tekst : Świąteczne dekoracje w Nowym Jorku.

warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku

3. Choinka przy Rockefeller Plaza

Włączenie lampek na najsłynniejszej choince na Manhattanie odbywa się z wielką pompą, jest to impreza z udziałem największych amerykańskich gwiazd, którą transmituje się na żywo w telewizji. Uczestniczyłam kilka razy w tej ceremonii i jeśli masz szalony pomysł żeby być w Nowym Jorku w tym dniu, to pamiętaj, że będą gigantyczne tłumy. Ale na bank nastroisz się świątecznie, udzieli Ci się euforia, choć oczywiście ktoś Cię na pewno nadepnie i szturchnie. Włączenie lampek w tym roku (2019) zaplanowano na 4 grudnia. Choinkę będzie można oglądać do połowy stycznia.

warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku

4. Christmas Show w Radio City Hall

Myślę, że już Cię trochę przekonałam, że warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku. Jeśli jesteś na tak i możesz wydać dodatkowo około stu dolarów, to rezerwuj sobie jak najszybciej bilet na słynne przedstawienie muzyczno-taneczne w Radio City Hall. 90-minutowe show nazywa się Christmas Spectacular, zostało wystawione w pierwszej wersji w 1933 roku i jest pokazywane od listopada do początku stycznia. Na scenie występuje zespół składający się z kilkudziesięciu tancerek, które śpiewają, tańczą i odgrywają świąteczne scenki okraszone humorem. Show jest szalenie popularne i przed wejściem do teatru muzycznego Radio City Hall są zawsze w tym okresie wielkie kolejki. Obejrzenie tego przedstawienia należy bowiem do tradycji w Nowym Jorku. Tradycją jest też spacer po Manhattanie i oglądanie dekoracji w oknach wystawowych.

warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku

5. Jazda na łyżwach na Manhattanie

Jeździsz na łyżwach? Ostatni raz były na Twoich nogach sto lat temu? Zaszalej w Nowym Jorku w sezonie świątecznym. Nie musisz mieć swoich łyżew. Możesz je wypożyczyć. Na Manhattanie działają zimą trzy słynne lodowiska : przy Rockefeller Plaza (w pobliżu choinki, o której pisałam wyżej), w Central Parku oraz w Bryant Park. Lodowiska to wielka atrakcja w okresie świątecznym i musisz się nastawić na to, że przyjdzie Ci odstać swoje w kolejce. Ale na pewno zapamiętasz tę jazdę do końca życia.

warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku

6. Market świąteczny w Bryant Park

Market nazywa się oficjalnie Winter Village, startuje zazwyczaj pod koniec października. Lodowisko, o którym pisałam w punkcie numer pięć to jeden z jego elementów. Ale oprócz tego jest tam mnóstwo stoisk z ozdobami świątecznymi, rzeczami na prezenty oraz oczywiście z punktami gastronomicznymi. Wszystko w świątecznej scenerii, z mnóstwem światełek i przygrywającą muzyką świąteczną. Nawet jeśli nie chcesz jeździć na łyżwach ani nic kupować, po prostu idź i zobacz. Są tam stoliki pod gołym niebem, więc możesz sobie po prostu posiedzieć przy gorącej herbacie, kawie czy zupie.

warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku

7. Bombki giganty przy 6 Alei

Ogromne, czerwone bombki ustawione na kaskadowej, płaskiej fontannie przy 6 Alei to najczęściej fotografowana dekoracja przy tej ulicy w sezonie świątecznym. Pierwszy raz zobaczyłam te bombki w 2009 roku i od tamtej pory widuję je co roku. Kiedy pewnego razu umieściłam ich zdjęcie na fanpage Ameryka i ja na Facebooku odezwali się ludzie, którzy mieszkają w Nowym Jorku po 25 lat i pisali, że bombki pojawiają się w tym miejscu od co najmniej ćwierć wieku. Zapewne nie są to te same egzemplarze. Ale dekoracja na stałe wpisała się w świąteczny klimat Manhattanu i jeśli Ty wybierzesz się do NYC w sezonie świątecznym, to też musisz ją zobaczyć.

warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku

8. Grand Central Holiday Fair

Grand Central Terminal to dworzec kolejowy w sercu Manhattanu, który jest również wielką atrakcją architektoniczną. Tutaj znajduje się także mnóstwo sklepów, stoisk i tutaj w sezonie świątecznym odbywa się kiermasz świąteczny. Tu jest ciepło, bo terminal jest przecież zadaszony, więc zaglądając tu uciekniesz trochę od chłodu. W grudniu w Nowym Jorku jest zazwyczaj bardzo zimno. Zajrzyj koniecznie, nawet jeśli nie masz w planach zakupów. Warto zobaczyć przy okazji sam dworzec.

warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku

9. Fotka z Mikołajem

Jak szaleć, to szaleć. W niektórych domach towarowych w sezonie świątecznym non stop dyżurują Mikołaje (np. w Macy’s), z którymi można sobie strzelić fotkę. Nie, zdjęcia nie są za darmo. Ale jeśli marzy Ci się taka pamiątka z wycieczki do Nowego Jorku w sezonie świątecznym, to idź na całość. Spodziewaj się jednak, że odstoisz swoje w kolejce. Chętnych do zdjęć jest cała masa ludzi. I nie są to tylko dzieci. (Nie, nie robi się zdjęć z porcelanowym Mikołajem, to fotka służąca do ilustracji punktu nr 9).

warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku

10. Zdjęcia, które robią się same i promocje w sklepach

Jeśli uznasz, że warto polecieć w grudniu do Nowego Jorku, to ja Ci mówię : zdjęcia zrobią Ci się na Manhattanie same. Jeśli masz smartfona, to niczym się nie przejmuj. Wystawy są tak dobrze oświetlone i światło tak dobrane, że po prostu cyk i wychodzi. Na Manhattanie wieczorami jest tyle światła i smartfony tak dobrze spisują się w tych warunkach, że wszystko pięknie Ci wyjdzie. A w sklepach jest tyle promocji, okazji i wyprzedaży, że z pewnością trafisz coś w dobrej cenie.

 

Jeśli masz w sobie szaleństwo i możliwość podróży do Nowego Jorku na przełomie grudnia i listopada, to polecam Ci tę wyprawę. Czy będzie tłok? Będzie. I to wielki. Na odcinku Piątej Alei, w okolicy domu towarowego Saks Fifth Avenue staniesz w ludzkim korku. Ale atrakcje, które zebrałam w 10 punktach wynagrodzą Ci te niedogonienia.

Jeśli myślisz poważnie o podróży, to przeczytaj również :

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
fotografwdrodze.pl
4 lat temu

W NYC zawsze dzieje się coś ciekawego, jest powód by odwiedzić to miasto. Jednak wydaje mi się, że najlepszy czas to późna wiosna. Przede wszystkim dlatego, że dzień jest bardzo długi i jest sporo czasu na spacerowanie po ulicach.

Lidia Purwin
Lidia Purwin
5 lat temu

No i proszę, zupełnie niespodziewanie nastroiłam się świątecznie 😀 Trochę wcześnie, ale co tam…
Piękne zdjęcia i pewnie zabawa też przednia, choć te tłumy nie dla mnie. Znam te miejsca z wiosennego Nowego Jorku, więc jak zamknę oczy to dam się ponieść fantazji 🙂 Specjalnie na pewno nie, ale jak tylko los jeszcze raz rzuci mnie w tamte strony to nie odmówię sobie takiej frajdy.

Lidia z amerykaija.pl
Reply to  Lidia Purwin

Ja tu jeszcze na blogu będą nastrajać świątecznie 🙂 Poważnie mówiąc, to naprawdę sezon świąteczny na Manhattanie jest po prostu niesamowity.

Lidia Purwin
Lidia Purwin
5 lat temu

Nie mogę sobie nawet tego wyobrazić, choć fantazję mam 😉 Spędziłam raz święta w Stanach i rzeczywiście atmosfera, wystroje i cała ta otoczka nie mają sobie chyba nigdzie równych. W Carlsbad, małej mieścinie w Nowym Meksyku, miałam nieodparte wrażenie jak bym była w bajce: wzdłuż rzeki Pecos wszystkie domy były tak udekorowane, że przyprawiały o zawrót głowy. A przed niektórymi znajdowała się informacja, na jaką częstotliwość należy nastawić radio w swoim aucie aby móc wraz z muzyką oglądać iluminacyjną prezentację. Coś fantastycznego 🙂
Z niecierpliwością będę czekać na świąteczne nastrajanie 🙂

Lidia z amerykaija.pl
Reply to  Lidia Purwin

Tak, rzeczywiście, pod Waszyngtonem też jest taki dom, że nastawia się częstotliwość i ogląda się z muzyką 🙂 Jak to zobaczyłam pierwszy raz to nie byłam pewna czy to naprawdę się dzieje… 🙂

Ania
5 lat temu

Teraz to narobiłaś, siedzę i gapię się na te zdjęcia i świat mi się zachciało i zachciało mi się to wszystko zobaczyć 🙂 tam musi być jak w bajce 🙂 znam to tylko z telewizji i dlatego uwielbiam „Kevin sam w Nowym Jorku” 🙂

Lidia z amerykaija.pl
Reply to  Ania

Dlatego ja Ci dziś serwuję te fotki żebyś mogła zaplanować grudniowy, rodzinny wyjazd do Nowego Jorku 🙂

Ania
5 lat temu

Tak się też domyśliłam 🙂 kusisz mnie jednym słowem, bardzo byśmy chcieli ale mam y juz w styczniu wyjazd i kasę zbieramy na niego 🙂 a potem są nastane i następne juz jakiś czas temu zaplanowane 🙂

8
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x