Zniesienie zakazu podróżowania do USA, co musisz wiedzieć?

by Lidia Krawczuk

Od 8 listopada Stany Zjednoczone otwierają granice dla podróżujących z krajów, które w marcu 2020 roku znalazły się na liście państw objętych restrykcjami. Zniesienie zakazu podróżowania do USA następuje na mocy rozporządzenia podpisanego pod koniec października przez prezydenta USA Joe Bidena. By móc wjechać do Stanów Zjednoczonych trzeba spełnić kilka warunków. 

Najważniejsze kwestie : 

  • Trzeba być w pełni zaszczepionym – akceptowane są szczepionki autoryzowane przez amerykańską FDA oraz WHO. Oznacza to, iż szczepionka Astra Zeneca, której nie stosuje się w USA jest również akceptowana przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych.
  • Dzieci poniżej 18 roku życia są zwolnione z obowiązku szczepień.
  • Wszystkich : zaszczepionych dorosłych oraz dzieci obowiązują dodatkowo testy. Każdy musi przedstawić negatywny wynik testu na Covid-19 wykonany w ciągu trzech dni od odlotu do USA.
  • Dzieci poniżej 2 roku życia nie podlegają obowiązkowi testów. 

Zniesienie zakazu podróżowania do USA, pytania :

Jaki rodzaj testów będzie akceptowany?

Zgodnie z wytycznymi CDC (amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób) należy wykonać test wirusowy, który może być testem antygenowym lub testem amplifikacji kwasu nukleinowego (NAAT).

Czy w stronę powrotną też obowiązuje test?

To, jakie obowiązują zasady w stronę powrotną uzależnione jest od wymagań kraju, do którego się wraca. Jeśli wracasz do Polski, musisz sprawdzić w Polsce jakie zasady obowiązują obecnie dla osób przylatujących z USA. Musisz też sprawdzić wymagania linii lotniczej, którą lecisz.

Czy jeśli wynik testu będzie pozytywny, to bilet przepada?

To jest już kwestia linii lotniczej. Warto zatem przed zakupem biletu upewnić się co w takiej sytuacji oraz zawsze warto dokupić ubezpieczenie.

Czy wchodzące w życie zasady obowiązują wszystkich, czy tylko osoby ze Strefy Schengen?

Zasady dotyczą wszystkich podróżnych z zagranicy. 

Jakie są zasady jeśli się przeszło Covid w ostatnim czasie? 

Jeśli niedawno wyzdrowiało się po przejściu COVID-19, można podróżować z dokumentacją poświadczającą powrót do zdrowia. CDC precyzuje, iż ma to być pozytywny wynik testu na wirusa COVID-19 na próbce pobranej nie więcej niż 90 dni przed wylotem i pismo od licencjonowanego świadczeniodawcy lub urzędnika zdrowia publicznego stwierdzające, że ma się pozwolenie na podróż.

Czy po przylocie do USA trzeba powtórzyć test czy wystarczy ten, który ma się ze sobą?

Po przylocie do USA nie trzeba powtarzać testu.

W jaki sposób będzie się odbywać kontrola szczepień? Elektroniczny certyfikat jest ok?

Zarówno cyfrowe, jak i papierowe dowody szczepień będą akceptowane, pod warunkiem, iż dokumentacja spełnia amerykańskie wymagania dotyczące pełnego zaszczepienia.  Zgodnie z informacją przygotowaną przez Biały Dom, linie lotnicze będą odpowiedzialne za ustalenie, że dowód szczepienia został wydany przez oficjalne źródło w kraju, w którym podano szczepionkę.

Czy wymagane dokumenty przedstawiamy liniom lotniczym, czy na miejscu też?

Z mojego doświadczenia wynika, iż dokumenty są sprawdzane przy odprawie przez linię lotniczą. Dokumenty potwierdzające szczepienie i negatywny wynik testu były warunkiem wpuszczenia na pokład samolotu. W USA już tego nie sprawdzano. 

Czy jest jakaś oficjalna regulacja?

Oczywiście, na stronie CDC (amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób) można znaleźć szczegółowe wytyczne i POLECAM przejrzenie tej strony.

Czy obywatele USA też muszą robić testy?

Testy obowiązują WSZYSTKICH powyżej 2 roku życia, również obywateli USA oraz posiadaczy zielonych kart.

Czy szczepionka Johnson będzie akceptowana?

Akceptowane są szczepionki autoryzowane przez amerykańską FDA oraz WHO. Czyli również Johnson. Nie będzie akceptowany rosyjski Sputnik V. 

Czy test przed przylotem czy po przylocie?

Test musi zostać wykonany na próbce pobranej nie później niż 3 dni przed wylotem do USA (plus dowód pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19).

Czy przylatując z PL do NYC mogę polecieć np. do Miami czy muszę robić kolejny test na Covid?

Nie, kolejny test nie jest potrzebny. Na lotach wewnątrz USA testy nie są wymagane. 

Czy test może być wykonany w Polsce czy musi być w USA?

Test przed podróżą do USA wykonuje się w swoim kraju. (Jeśli mieszkasz w Polsce, lecz wylatujesz np. z Berlina, bo masz bliżej na lotnisko -to mój przykład, jako osoby pochodzącej ze Szczecina-, to test też robisz w Polsce). 

Czy będzie można poruszać się dowolnie po wszystkich stanach? 

Tak.

Czy po przylocie do USA trzeba powtórzyć test, czy wystarczy ten, który mamy ze sobą?

Nie trzeba powtarzać testu.

Uczulam wszystkich wybierających się do USA, by przed samą podróżą sprawdzali dokładnie wszystkie wytyczne. Na stronie CDC oraz linii lotniczej. Sprawdzajcie również, co trzeba zrobić wracając do kraju. Sprawdzajcie co w przypadku przesiadki w Europie. Sprawdzajcie jakich masek wymaga linia lotnicza (wymagania mogą się różnić). Pamiętajcie, iż przepisy mogą zmieniać się i to na Was spoczywa odpowiedzialność ich śledzenia.  

POLECAM RÓWNIEŻ ARTYKUŁ DOTYCZĄCY ZNIESIENIA WIZ

Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do USA w celach turystycznych bez wiz. Na jakiej podstawie, co trzeba zrobić? Zajrzyj do tego tekstu :

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x