jak sobie radzić z różnicą czasu

Stany Zjednoczone są krajem, w którym nie obowiązuje jedna i ta sama strefa czasowa. Na przykład jeśli o 8 rano w Waszyngtonie postanowię zadzwonić sobie do kogoś, kto mieszka w Kalifornii, to na pewno go obudzę, ponieważ w Kalifornii będzie wówczas 5 rano. A jeśli przyjedzie mi do głowy dzwonienie do kogoś na Hawajach, to już w ogóle wyrwę go z głębokiego snu, ponieważ na Hawajach będzie 2 w nocy. W kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych obowiązują cztery strefy czasowe. Kolejne dwie na Hawajach i Alasce. Dlatego :

Lecąc do USA musisz przygotować się, że dopadnie Cię różnica czasu i jet lag

czyli zmęczenie oraz senność wynikające z różnicy czasu. W tym odcinku cyklu “Co musisz wiedzieć przed podróżą do USA” napiszę Ci jak sobie radzić z różnicą czasu. Informacje te mogą Ci się przydać przy okazji każdej dalekiej podróży, nie tylko do Ameryki.
Po wylądowaniu w Stanach Zjednoczonych na wschodnim wybrzeżu, czyli na przykład w Nowym Jorku musisz cofnąć swój zegarek na ręku o 6 godzin (większość zegarków w telefonach przestawia się automatycznie). Załóżmy, że Twój nieprzestawiony zegarek na ręce będzie pokazywał północ. W Nowym Jorku będzie dopiero osiemnasta a Ty będziesz słaniać się na nogach ze zmęczenia. Na zachodnim wybrzeżu, na przykład w Los Angeles będzie jeszcze gorzej. Jeśli wylądujesz o północy czasu polskiego, w LA będzie dopiero 2 po południu. W Los Angeles musisz cofnąć swój zegarek aż o 9 godzin.

Jak sobie radzić z różnicą czasu?

Czy są sposoby? Są. Ale to sprawa indywidualna, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej. Napiszę Ci w jaki sposób ja radzę sobie z różnicą czasu a Ty podejmiesz decyzję, czy to być może również wyjście dla Ciebie. Mi od lat w walce ze snem i zmęczeniem wynikającym z różnicy czasu pomaga melatonina.
Mieszkam na wschodnim wybrzeżu, tak więc różnica czasu między Waszyngtonem a Polską wynosi 6 godzin. Staram się latać do Polski zawsze nocnymi lotami (najlepiej około 10 wieczorem), dlatego melatoninę biorę już w samolocie a potem zażywam ją przed pójściem spać przez kilka pierwszych nocy w Polsce.

A co jeśli obudzę się w środku nocy mimo melatoniny?

Mam i patent na to. Przygotowuję sobie przy łóżku szklankę z wodą i dodatkową tabletkę. Jeśli tylko się obudzę, natychmiast biorę kolejną tabletkę i po chwili śpię dalej. Kiedyś tego nie robiłam i potrafiłam, mimo melatoniny zażytej wieczorem przewracać się z boku na bok 2-3 godziny. Teraz przygotowuję sobie tabletkę przy łóżku, żeby nie wstawać, nie wybudzać się mocniej. I za Chiny nie biorę do ręki telefonu. Ekran rozbudza na amen, człowiek tarza się do rana. Uwierz mi, wiem co piszę.

Czy melatonina naprawdę działa?

Ja dzięki taktyce z melatoniną funkcjonuję całkiem dobrze, nie dopada mnie w Polsce zmęczenie o 3 po południu, nie słaniam się na nogach. Ale to nie znaczy, że Tobą też tak będzie, bo Twój organizm może reagować zupełnie inaczej. U mnie jest tak, że po kilku dniach nie muszę już brać tabletek, ponieważ organizm jest przestawiony.

No dobrze a co w drugą stronę, gdy lecę do USA?

Jak sobie radzić z różnicą czasu? W drugą stronę robię dokładnie to samo, ale nie zażywam melatoniny w samolocie, ponieważ loty do USA z Europy odbywają się zazwyczaj w dzień. Po przylocie do USA, biorę ją znów przez kilka nocy pod rząd i znów mam awaryjny zestaw przy łóżku na wypadek wybudzenia się w środku nocy. Po kilku dniach już nie potrzebuję wspomagania się tabletkami. Melatonina sprawdza się u mnie bardzo dobrze. Dzięki niej funkcjonuję w dzień. Owszem, zdarza się, że jestem senna ale nie na tyle, że nie daję rady bez drzemki, która potem wywraca wszystko do góry nogami, bo nie da się zasnąć o normalnej porze wieczorem.
Pamiętaj, że melatonina jest lekiem. Jest on wprawdzie dostępny bez recepty, ale zawsze trzeba rozpatrywać tego typu  pigułki pod kątem własnego zdrowia. Zanim więc zaczniesz ją stosować, sprawdź czy możesz i czy nie ma dla Ciebie przeciwskazań.
Jeśli szukasz dodatkowych informacji dotyczących podróży do USA to zachęcam Cię zapoznania się z tekstem :Co musisz wiedzieć przed podróżą do USA oraz zajrzenia do zakładki pt. PORADY.

ps. tekst powstał w tygodniu, kiedy Polska jest właśnie po zmianie czasu a Stany Zjednoczone przed. W ciągu tych kilku dni różnica czasu między Waszyngtonem a Warszawą wynosi 5 godzin. Ale będzie tak tylko przez kilka dni, dopóki Amerykanie nie przejdą na czas zimowy.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o