Jak sobie radzić z różnicą czasu?

by Lidia Krawczuk
zegarek pokazujący godzinę

Stany Zjednoczone są krajem, w którym nie obowiązuje jedna i ta sama strefa czasowa. Różnica czasu jest wpisana w amerykańską rzeczywistość. Na przykład jeśli o 8 rano w Waszyngtonie postanowię zadzwonić sobie do kogoś, kto mieszka w Kalifornii, to na pewno go obudzę, ponieważ w Kalifornii będzie wówczas 5 rano. A jeśli przyjedzie mi do głowy dzwonienie do kogoś na Hawajach, to już w ogóle wyrwę go z głębokiego snu, ponieważ na Hawajach będzie 2 w nocy. Jeśli będziesz oglądać telewizję informacyjną w USA, np. CNN, to w rogu ekranu zobaczysz godzinę, z zaznaczeniem która to strefa czasowa.

W kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych obowiązują cztery strefy czasowe. Kolejne dwie na Hawajach i Alasce. Posłużmy się konkretnym przykładem. Załóżmy, że w stolicy USA jest 11.00 przed południem/rano. Tak będzie to wyglądało w różnych częściach Stanów Zjednoczonych :

  • Waszyngton 11.00 rano
  • Chicago 10.00 rano
  • Denver 9.00 rano
  • Los Angeles 8.00 rano

Dorzućmy jeszcze :

  • Honolulu na Hawajach : 5.00 rano
  • Anchorage na Alasce : 7.00 rano

Jet lag po locie do Stanów Zjednoczonych

Po wylądowaniu w USA na wschodnim wybrzeżu, czyli na przykład w Nowym Jorku musisz cofnąć swój zegarek na ręku o 6 godzin (większość zegarków w telefonach przestawia się automatycznie). Załóżmy, że Twój nieprzestawiony zegarek na ręce będzie pokazywał północ. W Nowym Jorku będzie dopiero osiemnasta a Ty będziesz słaniać się na nogach ze zmęczenia. Na zachodnim wybrzeżu, na przykład w Los Angeles będzie jeszcze gorzej. Jeśli wylądujesz o północy czasu polskiego, w LA będzie dopiero 2 po południu. W Los Angeles musisz cofnąć swój zegarek aż o 9 godzin.

Jak sobie radzić z różnicą czasu?

Napiszę Ci w jaki sposób ja radzę sobie z różnicą czasu a Ty podejmiesz decyzję, czy to być może również wyjście dla Ciebie. Mi od lat w walce ze snem i zmęczeniem wynikającym z różnicy czasu pomaga melatonina. Mieszkam na wschodnim wybrzeżu USA, tak więc różnica czasu między Waszyngtonem a Polską wynosi 6 godzin. Staram się latać do Polski zawsze nocnymi lotami (najlepiej około 10 wieczorem), dlatego melatoninę biorę już w samolocie. Potem zażywam ją przed pójściem spać przez kilka pierwszych nocy w Polsce.

A co jeśli obudzę się w środku nocy mimo melatoniny?

Ja robię tak : Przygotowuję sobie przy łóżku szklankę z wodą i dodatkową tabletkę. Jeśli tylko się obudzę, natychmiast biorę kolejną tabletkę i po chwili śpię dalej. Kiedyś tego nie robiłam i potrafiłam, mimo melatoniny zażytej wieczorem przewracać się z boku na bok 2-3 godziny. Teraz przygotowuję sobie tabletkę przy łóżku, żeby nie wstawać, nie wybudzać się mocniej. I za Chiny nie biorę do ręki telefonu. Ekran rozbudza na amen, człowiek tarza się do rana. Uwierz mi, wiem co piszę.

Czy melatonina naprawdę działa?

Ja dzięki taktyce z melatoniną funkcjonuję całkiem dobrze, nie dopada mnie w Polsce zmęczenie o 3 po południu, nie słaniam się na nogach. Ale to nie znaczy, że Tobą też tak będzie, bo Twój organizm może reagować zupełnie inaczej. U mnie jest tak, że po kilku dniach nie muszę już brać tabletek, ponieważ organizm jest przestawiony.

Jak sobie radzić z różnicą czasu w drugą stronę?

Dokładnie tak samo. Lecz ja nie zażywam melatoniny w samolocie, ponieważ loty do USA z Europy odbywają się zazwyczaj w dzień. Po przylocie do USA, biorę ją znów przez kilka nocy pod rząd i znów mam awaryjny zestaw przy łóżku na wypadek wybudzenia się w środku nocy. Po kilku dniach już nie potrzebuję wspomagania się tabletkami. Melatonina sprawdza się u mnie bardzo dobrze. Dzięki niej funkcjonuję w dzień. Owszem, zdarza się, że jestem senna ale nie na tyle, że nie daję rady bez drzemki, która potem wywraca wszystko do góry nogami, bo nie da się zasnąć o normalnej porze wieczorem.
Pamiętaj, że melatonina jest lekiem. Jest on wprawdzie dostępny bez recepty, ale zawsze trzeba rozpatrywać tego typu  pigułki pod kątem własnego zdrowia. Zanim więc zaczniesz ją stosować, sprawdź czy możesz i czy nie ma dla Ciebie przeciwskazań.

 

Wybierasz się do USA? Przeczytaj również te teksty :

 

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x