Każdy, kto przyjeżdża do Nowego Jorku za pierwszym razem udaje się oczywiście na Times Square, zalicza spacer Piątą Aleją i po Central Parku (na koniec będą linki), wjeżdża na jeden z drapaczy chmur, żeby popatrzeć na miasto z góry (polecam Top of the Rock), jedzie do Strefy Zero żeby zobaczyć miejsca zamachów z 11 września oraz oczywiście obiera kierunek na Brooklyn Bridge czyli żeby przejść przez Most Brookliński łączący Manhattan z Brooklyn’em. 

Dziś pokażę Ci zdjęcia Mostu Brooklińskiego oraz napiszę jak wygląda spacer i czego można  spodziewać się po drodze. Pan X i ja robiliśmy sobie takie spacery nie raz. Przy ładnej pogodzie i przy takiej sobie. W słońcu, w deszczu, ale nigdy zimą. Mnie bardzo odpowiada opcja przejażdżki metrem na Brooklyn i pieszy powrót na Manhattan Mostem Brooklyńskim. Jeśli jednak wybierzesz się kiedyś do Nowego Jorku, to lepiej pójdź pieszo mostem z Manhattanu na Brooklyn dlatego, że będąc na Brooklynie zahaczysz też po drodze o Brooklyn Bridge Park. Odpoczniesz w nim, poleżysz na trawie, zjesz lody, pizzę, czy co tam chcesz a przy okazji będziesz mieć piękny widok na Manhattan.

Brooklyn Bridge czyli Most Brookliński

Brooklyn Bridge czyli Most Brookliński

Ile trwa spacer Mostem Brooklińskim?

Zależy oczywiście od tempa. Można przejść go w pół godziny, ale jeśli chcesz się zatrzymać, popatrzeć, zrobić zdjęcia, to przejście z jednej strony na drugą odcinka wynoszącego nieco ponad 1800 metrów zajmuje około godziny. Most Brookliński ma dwa poziomy, na niższym jeżdżą samochody, wyższy służy pieszym i rowerzystom. Spacer nie jest męczący, idzie się przyjemnie, poza tym, na trasie w niektórych miejscach są ławki, można więc odpocząć.

Czy jest jakaś ciekawa historia związana z Mostem Brooklińskim?

Owszem. I nie wydaje mi się by była powszechnie znana. Podczas jednego ze spacerów Pan X i ja natknęliśmy się na moście na grupę młodzieży z nauczycielem. Starszy już człowiek mówił z taką pasją, że do słuchających go uczniów dołączali też inni spacerowicze. My też. Wtedy po raz pierwszy poznałam historię o słoniach.

Brooklyn Bridge czyli Most Brookliński

Brooklyn Bridge czyli Most Brookliński

Budowa Brooklyn Bridge trwała 13 lat i ukończono ją w 1883 roku. Ludzie nie chcieli jednak z mostu korzystać. Po Nowym Jorku krążyła bowiem plotka, że Most Brookliński jest lichy, i że na pewno się zawali. Prawie rok po oficjalnym otwarciu, do miasta zawitał cyrk. Właściciel cyrku już rok wcześniej proponował władzom Nowego Jorku, że zrobi na moście paradę z udziałem słoni z okazji otwarcia, ale propozycja została wówczas odrzucona. Teraz to władze Nowego Jorku potrzebowały takiego show, żeby pokazać mieszkańcom, że Most Brookliński jest solidny, i że korzystanie z niego nie grozi śmiercią. W połowie maja 1844 roku mostem przeszło więc 21 słoni, 7 wielbłądów i 10 dromaderów. Poskutkowało. Ludzie uwierzyli, że że konstrukcja jest mocna i bezpieczna.

Czy Most Brookliński jest rzeczywiście najpiękniejszy na świecie?

Zależy dla kogo. Mam do tego mostu osobisty i sentymentalny stosunek. Zawsze marzyłam, by zobaczyć Nowy Jork i zdjęcie Mostu Brooklińskiego  miałam na pulpicie komputera na długo przed tym, gdy zobaczyłam go po raz pierwszy na własne oczy.
W Nowym Jorku jest wiele miejsc, z których doskonale widać most, jednak najlepsza miejscówka to Brooklyn Bridge Park. Świetny teren rekreacyjny przy East River. Nie dość, że można poleżeć na trawce niemal przy samym moście, to jeszcze w tle rozciąga się panorama Manhattanu z widokiem na nowe WTC.

A jeśli masz ochotę na więcej tekstów dotyczących Nowego Jorku to zobacz również :

 

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.