Świąteczny Nowy Jork

by Lidia Krawczuk

-Chcę zobaczyć dekoracje świąteczne w starym stylu! – rzekła Amerykanka do swej koleżanki. Obie stały przy witrynie salonu marki Gucci. Kobiecie, która młodzieńcze lata miała już za sobą, najwyraźniej nie przypadły do gustu sportowe buty, owinięte w świecidełka. Cóż, to Nowy Jork. To Piąta Aleja. Mikołaj z workiem, przy sztucznej choince w witrynie sklepowej przy 5th Avenue raczej nie wchodzi w grę.

swiateczny-Nowy-Jork

Od ośmiu lat z rzędu Nowy Jork bije swój własny rekord pod względem turystów odwiedzających miasto. W 2017 roku do Wielkiego Jabłka zawitało 62, 8 miliona turystów. W USA podkreśla się, że to imponujący wynik, zwłaszcza, że polityka dotycząca podróżowania do Stanów Zjednoczonych stała się bardziej restrykcyjna.

Jestem w Nowym Jorku kilka razy w roku i zawsze jest w nim mnóstwo turystów. Ale nigdy nie widuję takich tłumów jak w grudniu. Manhattan przeżywa wówczas prawdziwe oblężenie, ponieważ mnóstwo osób chce zobaczyć świąteczny Nowy Jork. Nie ma co się dziwić. Dekoracje są tu jedyne w swoim rodzaju. Tu nie może być mowa o jakiejś sztampie czy banale.

Pokażę Ci dziś kilka zdjęć ale przede wszystkim dwa filmy, na których zobaczysz świąteczny Nowy Jork. Na pierwszy ogień idą fotki z witryn luksusowego domu towarowego Bergdorf Goodman, które wbiły mnie w chodnik. Tu świąteczny Nowy Jork jest zawsze cudny. Lecz w tym roku oprócz tego, że cudnie, to jeszcze pysznie. Weź pod uwagę, że witryny są ogromne, to wszystko jest na wielką skalę. I każdy detal jest dopracowany. Żadnej fuszerki. 

swiateczny-Nowy-Jork

Tematem przewodnim tegorocznej ekspozycji jest hasło „Pyszności Bergdorfa”. W oknach wystawowych znajdują się fantazyjne dodatki. A ponadto : maszyna do produkcji lodów, domki  z piernika, makaroniki i sklep z pralinkami.

swiateczny-Nowy-Jork

Teraz zapraszam Cię na spacer po Manhattanie, na którym zobaczysz świąteczny Nowy Jork. Po filmie znowu czeka Cię porcja zdjęć z kolejnych witryn.

Najbardziej obleganym miejscem na Manhattanie w okresie świątecznym są okolice domu towarowego Saks Fifth Avenue. Na fasadzie budynku odbywa się od lat świetlno-muzyczne show. To piękne widowisko wyświetlane na elewacji po zmroku. Na parterze budynku w oknach wystawowych znajdują się świąteczne dekoracje, które mają zawsze jakiś temat przewodni. Niekoniecznie jednak jest on związany ze świętami.

Zobacz jak wygląda świąteczny Nowy Jork. Rocznie miasto odwiedza ponad 60 milionów turystów, w sezonie świątecznym są prawdziwe tłumy.

Tegoroczna ekspozycja nosi tytuł Theater of Dreams (teatr marzeń). W tym sezonie Saks celebruje Broadway a scenki w oknach odnoszą się do spełniania marzeń dziewczyny, która jest bohaterką instalacji.

Na koniec polecam Ci film video, na którym zobaczysz jak wygląda show na fasadzie domu towarowego Saks Fifth Avenue. Oto świąteczny Nowy Jork w pełnej krasie :

Jeśli chcesz popatrzeć jak wyglądały dekoracje w 2017 roku w Nowym Jorku to zobacz tutaj :

Jeśli chcesz przejść się po pokojach Białego Domu udekorowanych na Boże Narodzenie 2018 to kliknij tutaj :

Jak Ci się podoba Nowy Jork w świątecznym wydaniu? Daj mi znać. Pamiętaj, na moich profilach na Facebooku i Instagramie znajdziesz również mnóstwo zdjęć.

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel Wosinski
Daniel Wosinski
5 lat temu

No super. Szkoda,że tam nie jestem 🙂
http://czteryporyswiata.blogspot.com

1
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x