Miejsca zamachów z 11 września 2001

by Lidia Krawczuk

Zamachy z 11 września 2001 roku to najtragiczniejszy dzień we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. Dzień, który wrył się nie tylko w pamięć Amerykanów, ale też ludzi na całym świecie. Czyż nie pamiętasz w jakich okolicznościach zastała Cię wiadomość o tym, co stało się 11 września 2001 roku w USA?

Mieszkam w Stanach Zjednoczonych od 2009 roku i w tym okresie odwiedziłam kilka razy wszystkie miejsca, w których rozegrał się dramat. Pamiętam Strefę Zero w Nowym Jorku, którą podglądałam przez płot. One World Trade Center był po moim przyjeździe w budowie, parku upamiętniającego ofiary też jeszcze nie ukończono.

W Shanksville w stanie Pensylwania, gdzie rozbił się samolot, który postanowili przejąć pasażerowie, w 2009 roku nie było tak naprawdę nic. Nie dlatego, że nie było woli, by upamiętnić ofiary. Problemem były kwestie właścicielskie. Latami negocjowano warunki przejęcia gruntów. Ludzie sami więc upamiętniali pasażerów samolotu, zostawiając na miejscu tysiące kwiatów, listów, pamiątek. Dziś w Shanksville jest przepiękny park.

Na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć jak obecnie wyglądają miejsca zamachów z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, Shanksville i pod Waszyngtonem. W atakach terrorystycznych z 11 września zginęło łącznie 2996 osób. Pierwsza część fotografii przedstawia dawną Strefę Zero na Manhattanie, gdzie obecnie znajdują się 9/11 Memorial, czyli park upamiętniający miejsce zamachów oraz muzeum. Druga część wpisu dotyczy Flight 93 National Memorial w Shanksville a trzecia pokazuje Pentagon Memorial, miejsce dedykowane tym, którzy zginęli po uderzeniu samolotu w amerykański departament obrony.

9/11 Memorial czyli parki pamięci w Nowym Jorku

W miejscu, gdzie przed zamachami z 11 września stały dwa wieżowce WTC, umieszczono dwa zbiorniki-wodospady upamiętniające ofiary. Wybudowano je dokładnie tam, gdzie znajdowały się zniszczone drapacze chmur. Ich kształt i wielkość to obrys nieistniejących już Twin Towers. Na obramowaniu znajdują się nazwiska, tych którzy zginęli w zamachach z 11 września. Ludzie zostawiają w tym miejscu kwiaty, małe, amerykańskie flagi a czasem niewielkie maskotki. Pracownicy muzeum umieszczają każdego ranka białe róże przy nazwiskach ofiar, które w danym dniu obchodziłyby urodziny.

miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001

9/11 Memorial Museum

Na terenie 9/11 Memorial w Nowym Jorku znajduje się również muzeum poświęcone wydarzeniom z 11 września 2001 roku. Muzeum jest płatne i umiejscowione jest w podziemiach. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 26 dolarów. Dzieci powyżej 7 roku życia a także młodzież i seniorzy mogą liczyć na zniżki.

We wtorki po południu wstęp do muzeum jest bezpłatny. Trzeba mieć jednak bilet. Bilety rozprowadzane są od 4.00 po południu w kasach przed wejściem, na zasadzie : kto pierwszy ten lepszy. Jeśli więc planujesz skorzystać z tej okazji, to pamiętaj, że kolejka z chętnym zaczyna się formować znacznie wcześniej niż o 16.00.

Czego spodziewać się w środku muzeum 11 września?

Wystaw, które podzielono na trzy części : co było przed zamachami, w dniu zamachów 11 września oraz potem. Najbardziej charakterystycznym eksponatem jest Last Column, czyli stojąca na środku muzeum kolumna pokryta napisami, oznaczeniami i symbolami.

Kolumna pochodzi ze Strefy Zero. Skąd te napisy? Zaczęło się od pomalowanego na żółto sprayem oznaczenia, które wykonał jeden ze strażaków. Było to po zamachach, podczas przeczesywania gruzu, w poszukiwaniu zaginionych strażaków z konkretnej grupy. Żółty napis przypominał, że należy tu wrócić, gdy obszar będzie bardziej dostępny. Kolumna stała się szybko symbolem, na którym inni strażacy zaczęli umieszczać własne oznaczenia.

Dlaczego ostatnia kolumna? Ponieważ była to ostatnia stalowa belka, którą usunięto ze Strefy Zero po trwających 9 miesięcy pracach związanych z porządkowaniem terenu.

Widok z setnego piętra, z  One World Trade Center

Jak wiadomo nie odbudowano bliźniaczych wież WTC. W ich miejscu stanął kompleks wieżowców z najwyższym, liczącym sobie 417 metrów (do dachu) One World Trade Center. W One WTC, na setnym piętrze znajduje się płatne obserwatorium, z którego widać panoramę Manhattanu a także zbiorniki 9/11 Memorial. Zdjęcia z góry zrobiłam przy okazji otwarcia obserwatorium w maju 2015 roku.

miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsce zamachów z 11 września 2001

A to wejście do obserwatorium One World Trade Center :

One World Trade Center w całej okazałości :

miejsca zamachów z 11 września 2001

Przed Tobą widok na panoramę Manhattanu od strony New Jersey. Na pierwszym planie zdjęcia poniżej stalowy element zniszczonego WTC. Pozostałe po atakach fragmenty wieżowców można spotkać w różnych częściach USA i są one częściami pomników czy miejsc upamiętniających ofiary zamachów z 11 września.

Flight 93 National Memorial

Flight 93 National Memorial to miejsce pamięci dedykowane 40 pasażerom i załodze samolotu linii United (nr lotu 93), który 11 września 2001 roku rozbił się niedaleko miejscowości Shanksville w stanie Pensylwania. Samolot miał uderzyć albo w Kapitol albo w Biały Dom. Pasażerowie samolotu, którzy dowiedzieli się o atakach na WTC i Pentagon, stoczyli walkę z terrorystami na pokładzie. Nie udało im się przejąć maszyny. Ale też nie pozwolili terrorystom na dotarcie do celu. Samolot spadł na pole w Shanksville. Dziś miejsce to jest parkiem pamięci, którego powierzchnia wynosi w sumie 160 hektarów.

Co składa się na Flight 93 National Memorial?

Ściana z nazwiskami ofiar. Są to dwa rzędy marmurowych bloków. Na każdym z nich znajduje się nazwisko jednej ofiary. Ściana z marmurowych bloków prowadzi do bramy. Za bramą znajduje się miejsce katastrofy czyli Crash Site.

Crash Site. Bezpośrednie miejsce katastrofy. Upamiętnia je głaz. Za bramę, do głazu mogą podjeść wyłącznie rodziny osób, które zginęły w katastrofie samolotu.

Tower of Voices. Mierząca 29 metrów wysokości Wieża Głosów to swoisty pomnik składający się z 40 kurantów, które symbolizują głosy 40 pasażerów i członków załogi porwanego samolotu. Dzwonki odzywają się w zależności od tego jak zawieje wiatr.

Visitor Complex. Budynek dla odwiedzających Flight 93 Memorial. Tu można prześledzić chronologię zamachu z 11 września z udziałem samolotu o numerze lotu 93. Tutaj też można odsłuchać wiadomości, które nagrywali do swoich bliskich pasażerowie samolotu.

Wstęp na teren Flight 93 Memorial jest bezpłatny. Rocznie przyjeżdża tu około 300 tysięcy osób.

Pentagon Memorial pod Waszyngtonem

Instalacja pod Pentagonem upamiętnia pasażerów porwanego samolotu oraz pracowników departamentu obrony, którzy zginęli w zamachach z 11 września. Na skutek uderzenia samolotu linii American Airlines śmierć poniosły 184 osoby. Każdej z nich dedykowana jest ławka, pod którą płynie woda. Codziennie o 9.37, czyli o godzinie ataku, woda zatrzymuje się na minutę.

miejsca zamachów z 11 września 2001
rocznica zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001

Wejście na teren wszystkich trzech parków upamiętniających ofiary i miejsca zamachów z 11 września 2001 jest bezpłatne. Jeżeli planujesz odwiedzenie parku pamięci pod Waszyngtonem, rozważ przy okazji zwiedzanie Pentagonu w środku. Wycieczka jest bezpłatna i opisałam dokładnie jak wygląda i jakich trzeba dopełnić wcześniej formalności. Polecam ten tekst :

Mam dla Ciebie również film, który został zrobiony przez mojego męża na terenie Pentagon Memorial. Zobacz jak obecnie wygląda to miejsce :

A jeżeli będziesz w Jersey City, to zobacz również polski akcent. To pomnik dedykowany oficerom zamordowanym w Katyniu, który stoi w miejscu z przepiękną panoramą Manhattanu w tle. Zobacz ten tekst :

Pomnik Katyński w Jersey City

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina
Paulina
5 lat temu

Po tylu latach dalej ludzie wierzą, że w Pentagon uderzył samolot ? Pani również skoro tak Pani pisze ? Ataki terrorystyczne ? Co za propaganda..

Wojtek
Wojtek
4 lat temu
Reply to  Paulina

Ty tam byłaś i widziałaś na własne oczy, że w Pentagon nie uderzył samolot, tylko UFO z zielonymi ludzikami na pokładzie…

Marek
Marek
4 lat temu
Reply to  Wojtek

Jak byś zobaczył zdjęcia z Pentagonu to byś wiedział ze jak samolot uderza w jakaś przeszkodę to w koło niego pali się wszystko . A w Pentagonie było widać biurko krzesło i szafki w pokoju ustawione bez większych uszkodzeń . Wystarczy bardziej poszukać w internecie a przekonasz się ze zginęli niewinni ludzie bo ktoś chciał wojny w Iraku i pieniędzy z ubezpieczenia WTC.!!!

Ania
5 lat temu

To było straszne co się tam wydarzyło… pamietam jak tego dnia wracaliśmy do domu i nagle usłyszeliśmy komunikat w radio że w Ameryce stała się straszna tragedia…

Natalja
5 lat temu

Piękne te pomniki, takie w klasa, a jednocześnie przejmujące. Czy polecasz wejście na One WTC Observatory, czy jest to raczej coś co można sobie odpuścić?

Lidia z amerykaija.pl
Reply to  Natalja

Polecam zobaczenie panoramy Manhattanu z góry. Bardzo! Ale moim zdaniem One World Observatory nie jest najlepszym do tego miejscem. Nie ma lepszej miejscówki niż Top of the Rock. One World stoi na dolnym Manhattanie, wszystko z tej perspektywy jest małe i daleko. Top jest na środkowym Manhattanie i będąc na tarasie czujesz, że jesteś w tym w środku. Widoki z Top są jedyne w swoim rodzaju i jesteś na świeżym powietrzu. W One jesteś za szybą. Ja zawsze wszystkim polecam od lat Top of the Rock. Byłam na Empire, Top i One i zdecydowanie Top. Zobacz sobie ten tekst na… Czytaj więcej »

Karolina Biniek
6 lat temu

Jestem ciekawa, czy każdy z tych zbiorników wodnych z Pentagon Memorial pod Waszyngtonem upamiętnia jedną osobę? Zauważyłam te napisy, stąd me pytanie.

Lidia
6 lat temu

Tak, każdy ze zbiorników i każda ławeczka upamiętnia jedną ofiarę. Pisałam na temat samego parku, jeśli chcesz to zerknij, tam napisałam kilka szczegółów : https://www.amerykaija.pl/2011/08/pentagon-10-lat-pozniej.html

8
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x