Na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć jak obecnie wyglądają miejsca zamachów z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku i pod Waszyngtonem. W atakach terrorystycznych z 11 września zginęło łącznie 2996 osób. Pierwsza część fotografii przedstawia dawną strefę zero na Manhattanie, gdzie obecnie znajduje się 9/11 Memorial, czyli park upamiętniający miejsce zamachów. Druga część wpisu dotyczy Pentagon Memorial, miejsca dedykowanego tym, którzy zginęli po uderzeniu samolotu w amerykański departament obrony.

miejsca zamachów z 11 września 2001

9/11 Memorial czyli parki pamięci w Nowym Jorku

W miejscu, gdzie kiedyś stały dwa wieżowce WTC umieszczono dwa zbiorniki-wodospady upamiętniające ofiary, które wybudowano dokładnie tam, gdzie znajdowały się zniszczone drapacze chmur. Ich kształt i wielkość to obrys nieistniejących już Twin Towers. Na obramowaniu znajdują się nazwiska, tych którzy zginęli. Ludzie zostawiają w tym miejscu kwiaty, małe, amerykańskie flagi a czasem niewielkie maskotki.

miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001

Widok z setnego piętra, z  One World Trade Center

Jak wiadomo nie odbudowano blnźniczych wież WTC. W ich miejscu stanął kompleks czterech wieżowców z najwyższym, liczącym sobie 417 metrów (do dachu) One World Trade Center. W One WTC, na setnym piętrze znajduje się płatne obserwatorium, z którego widać panoramę Manhattanu a także zbiorniki 9/11 Memorial. Zdjęcia z góry zrobiłam przy okazji otwarcia obserwatorium w maju 2015 roku.

miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsce zamachów z 11 września 2001

A to wejście do obserwatorium One World Trade Center :

One World Trade Center w całej okazałości :

miejsca zamachów z 11 września 2001

Poniższe zdjęcie, oraz pierwsze, na samej górze to widok na panoramę Manhattanu od strony New Jersey. Na pierwszym planie stalowy element zniszczonego WTC. Pozostałe po atakach fragmenty wieżowców można spotkać w różnych częściach USA i są one częściami pomników czy miejsc upamiętniających ofiary.

Pentagon Memorial pod Waszyngtonem

Instalacja pod Pentagonem upamiętnia pasażerów porwanego samolotu oraz pracowników departamentu obrony, którzy zginęli w zamachach z 11 września. Na skutek uderzenia boeinga śmierć poniosły 184 osoby. Każdej z nich dedykowana jest ławka, pod którą płynie woda. Codziennie, o 9.37, czyli o godzinie ataku, woda zatrzymuje się na minutę.

miejsca zamachów z 11 września 2001
rocznica zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001
miejsca zamachów z 11 września 2001

Wejście na teren obu parków upamiętniających ofiary i miejsca zamachów z 11 września 2001 jest bezpłatne. W Nowym Jorku płatny jest wstęp do muzeum znajdującego się obok 9/11 Memorial. Jeżeli planujesz odwiedzenie parku pamięci pod Waszyngtonem, rozważ przy okazji zwiedzanie Pentagonu w środku. Wycieczka jest bezpłatna i opisałam dokładnie jak wygląda i jakich trzeba dopełnić wcześniej formalności. Polecam ten tekst :

Mam dla Ciebie również film, który został nakręcony na terenie Pentagon Memorial. Zobacz jak obecnie wygląda to miejsce :

A jeżeli będziesz w Jersey City, to zobacz również polski akcent. To pomnik dedykowany oficerom zamordowanym w Katyniu, który stoi w miejscu z przepiękną panoramą Manhattanu w tle. Zobacz ten tekst :

Pomnik Katyński w Jersey City

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.