Central Park w Nowym Jorku

by Lidia Krawczuk
Spacer po Central Parku w Nowym Jorku

Central Park w Nowym Jorku to najpopularniejszy park w całych Stanach Zjednoczonych. Rocznie odwiedza go kilkadziesiąt milionów ludzi. W założonym w 1857 roku parku rośnie 26 tysięcy drzew. Prace przy aranżacji i budowie ukochanego parku nowojorczyków trwały 15 lat.

Central Park w Nowym Jorku
Wchodząc do parku z ulic zatłoczonego, głośnego i pędzącego Manhattanu ma się wrażenie, że wkracza się do innego świata. Z jednej strony, spomiędzy drzew wciąż przedzierają się nowojorskie drapacze chmur, z drugiej, drzewa tworzą swoistą dźwiękoszczelną ścianę, dzięki czemu w parku jest cicho. Bez klaksonów, ryku silników, wyjących syren i policyjnych gwizdków.
Central Park w Nowym Jorku

Oprócz ludzi, którzy chodzą z wiadrami i płynem, robiąc – ku uciesze dzieci – wielkie bańki mydlane, w Central Parku można spotkać też ludzi z lornetkami. W parku żyje bowiem ponad 230 gatunków ptaków i w visitor center można bezpłatnie wypożyczyć zestaw dla dzieci do ich oglądania : czyli lornetkę, mapę i książkę z opisami. 

Central Park w Nowym Jorku

Ile trwa spacer po Central Parku?

Jeśli masz czas i nigdzie Ci się nie spieszy, możesz tu spędzić cały dzień. Powierzchnia Central Parku wynosi ponad 340 hektarów, jest więc gdzie chodzić. Jest tutaj plac zabaw dla dzieci, kawiarnia z barem, karuzela, zoo, można wypożyczyć łódkę i przepłynąć się po niewielkim jeziorku. Zimą działa lodowisko, a od wiosny do jesieni atrakcją jest wylegiwanie się na trawie na słynnej polanie, która nazywa się Sheep Meadow.
Central Park w Nowym Jorku
Central Park w Nowym Jorku
Central Park w Nowym Jorku

Czy wstęp do Central Parku w Nowym Jorku jest płatny?

Nie. Płatne są niektóre atrakcje dostępne w parku. Czyli na przykład pływanie łódką, przejazdy karuzelą dla dzieci, lodowisko. Jeśli masz ochotę przejechać się po Central Parku dorożką, to też musisz za to zapłacić, podobnie jak za wypożyczenie roweru. Przy wejściu do parku stoją ludzie, którzy oferują Ci tego typu płatne atrakcje. Wypożyczenie roweru kosztuje od kilku do kilkunastu dolarów za godzinę, wszystko zależy od opcji. Taniej jest zawsze, gdy dokonuje się rezerwacji w internecie z wyprzedzeniem. Przejazdy dorożką są oczywiście droższe i pół godziny kosztuje około stu dolarów.

Central Park w Nowym Jorku
Znak czasów, woźnica ze wzrokiem wlepionym w telefon…
Central Park w Nowym Jorku
Central Park w Nowym Jorku
Central Park w Nowym Jorku

Czy w Central Parku można się zgubić?

Nie na tyle, żeby rodzina musiała zgłaszać policji zaginięcie;) Jednak komuś, kto pojawia się w parku po raz pierwszy przyda się na pewno mapa z trasami, na której zaznaczone są też charakterystyczne punkty oraz opisane atrakcje. Mapy po 5 dolarów sprzedawane są przy wejściach do parku (jest ich kilka) a także na terenie samego parku.
Central Park w Nowym Jorku

Kiedy Central Park w Nowym Jorku prezentuje się najbardziej malowniczo?

Jesienią, zazwyczaj od drugiej połowy października. Wtedy park mieni się wszelkimi, możliwymi kolorami. Na typowo jesienne zdjęcia nie ma co liczyć pod koniec września czy na początku października. Najmniej atrakcyjnie park prezentuje się zimą, CHYBA, że przykryty jest śniegiem, wówczas też można zrobić piękne fotografie.

Central Park to najczęściej filmowany park na świecie. Pojawił się w ponad 240 filmach fabularnych. W parku rośnie około 26 tysięcy drzew a na całej powierzchni rozmieszczono w sumie 29 rzeźb. Wśród tych rzeźb znajduje się pomnik Władysława Jagiełły. Polski król zasiada na koniu, rzeźba ustawiona jest na cokole a całość liczy 7 metrów wysokości.

 

król Jagiełło w Central Parku

 

Na zdjęciu z Instagrama widzisz hotel Plaza, który bardzo ładnie widać z Central Parku. Napisałam post na temat samego hotelu, który jest ikoną Manhattanu i w którym swoje apartamenty mają sławni i bogaci. Zajrzyj do tego tekstu:

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
3 lat temu

Ciekawy i fajnie napisany blog! Przygotowuję właśnie plan wakacji w USA i sporo informacji mi się przydało.

Mam pytanie odnośnie wypożyczenia roweru i zwiedzania Central Parku. Czy wszystkie miejsca są dostępne dla rowerzystów, czy są polanki, zakątki i inne atrakcje, gdzie rower jest zabrobiony?

Iwona
Iwona
4 lat temu

Rewelacyjny blog! Bardzo fajnie się Panią czyta! Pozdrawiam serdecznie!

Lidia Purwin
Lidia Purwin
5 lat temu

Uwielbiam Central Park. W miejscu, gdzie ludzie czczą i oddają hołd J.Lennonowi młody człowiek akurat grał na gitarze i śpiewał „Imagine” Poryczałam się

Paulina
6 lat temu

Pięknie! O ile sam Nowy Jork mocno mnie rozczarował, o tyle Central Park pokochałam od pierwszego wejrzenia 🙂

Ameryka i ja
6 lat temu
Reply to  Paulina

Tak, Nowy Jork ma to do siebie, że raczej wywołuje skrajne emocje:) Ale park jest świetny, to fakt.

Karolina Biniek
6 lat temu

Zdecydowanie oglądając nawet same zdjęcia, a nie posiadając wiedzy gdzie Central Park się znajduje trudno byłoby chyba uwierzyć, że tuż obok jest gwarno 🙂 I nie wiem czy to tylko moje odczucie ale wydaje mi się, że właśnie Central Park jest jednym z takich miejsc, które bezsprzecznie utożsamia się z Nowym Jorkiem 😀

Ameryka i ja
6 lat temu

Masz rację, to ikona Nowego Jorku. Myślisz : Nowy Jork i prawdopodobnie szukając skojarzeń masz w głowie : żółte taksówki, Central Park albo legendarne zdjęcie z początku ubiegłego wieku jak robotnicy siedzą wysoko na belce a w dole mają Nowy Jork:)

Karolina Biniek
6 lat temu

A u niektórych z Nowym Jorkiem kojarzy się też film: Kevin sam w Nowym Jorku, dworzec Grand Central i budynek Flatiron 😀

10
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x