Spacer po Central Parku w Nowym Jorku

Central Park w Nowym Jorku

Central Park w Nowym Jorku jest jednym z moich ulubionych miejsc na Manhattanie. Jest to najpopularniejszy park w całych Stanach Zjednoczonych a rocznie odwiedza go kilkadziesiąt milionów ludzi. Wchodząc do parku z ulic zatłoczonego, głośnego i pędzącego Manhattanu ma się wrażenie, że wkracza się do innego świata. Z jednej strony, spomiędzy drzew wciąż przedzierają się nowojorskie drapacze chmur, z drugiej, drzewa tworzą swoistą dźwiękoszczelną ścianę, dzięki czemu w parku jest cicho. Bez klaksonów, ryku silników, wyjących syren i policyjnych gwizdków.

Central Park w Nowym Jorku
Central Park w Nowym Jorku
Central Park w Nowym Jorku

Ile trwa spacer po Central Parku?

Jeśli masz czas i nigdzie Ci się nie spieszy, możesz tu spędzić cały dzień. Powierzchnia Central Parku wynosi 315 hektarów, jest więc gdzie chodzić. Jest tutaj plac zabaw dla dzieci, kawiarnia z barem, karuzela, zoo, można wypożyczyć łódkę i przepłynąć się po niewielkim jeziorku, zimą działa lodowisko, a od wiosny do jesieni atrakcją jest wylegiwanie się na trawie na słynnej polanie, która nazywa się Sheep Meadow.
Central Park w Nowym Jorku
Central Park w Nowym Jorku
Central Park w Nowym Jorku

Czy wstęp do Central Parku w Nowym Jorku jest płatny?

Nie. Płatne są niektóre atrakcje dostępne w parku. Czyli na przykład pływanie łódką, przejazdy karuzelą dla dzieci, lodowisko. Jeśli masz ochotę przejechać się po Central Parku dorożką, to też musisz za to zapłacić, podobnie jak za wypożyczenie roweru. Przy wejściu do parku stoją ludzie, którzy oferują Ci tego typu płatne atrakcje. Wypożyczenie roweru kosztuje od kilku do kilkunastu dolarów za godzinę, wszystko zależy od opcji. Taniej jest zawsze, gdy dokonuje się rezerwacji w internecie z wyprzedzeniem. Przejazdy dorożką są oczywiście droższe i pół godziny kosztuje około stu dolarów.

Central Park w Nowym Jorku
Znak czasów, woźnica ze wzrokiem wlepionym w telefon…
Central Park w Nowym Jorku
Central Park w Nowym Jorku
Central Park w Nowym Jorku

Czy w Central Parku można się zgubić?

Nie na tyle, żeby rodzina musiała zgłaszać policji zaginięcie;) Jednak komuś, kto pojawia się w parku po raz pierwszy przyda się na pewno mapa z trasami, na której zaznaczone są też charakterystyczne punkty oraz opisane atrakcje. Mapy po 5 dolarów sprzedawane są przy wejściach do parku (jest ich kilka) a także na terenie samego parku.
Central Park w Nowym Jorku

Kiedy Central Park w Nowym Jorku prezentuje się najbardziej malowniczo?

Jesienią, zazwyczaj od drugiej połowy października. Wtedy park mieni się wszelkimi, możliwymi kolorami. Na typowo jesienne zdjęcia nie ma co liczyć pod koniec września czy na początku października. Najmniej atrakcyjnie park prezentuje się zimą, CHYBA, że przykryty jest śniegiem, wówczas też można zrobić piękne fotografie.

Podziel się
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest