Sequoia National Park, park gigantów

by Lidia Krawczuk

Wyobraź sobie drzewa, które są tak wysokie jak Statua Wolności razem z podstawą. Wyobraź sobie drzewa, które dwukrotnie przewyższają wysokością stojące pionowo wahadłowce. I wyobraź sobie w pobliżu siebie. Siebie, czyli małą kropkę, którą boli szyja od zadzierania głowy do góry. Witaj w Sequoia National Park!

Park Narodowy Sekwoi to park leżący w południowej części pasma gór Sierra Nevada w Kalifornii. Park słynący z drzew gigantów, który odwiedza rocznie ponad milion dwieście tysięcy gości.

Sekwoje to jedne z największych i najstarszych drzew na świecie. Sekwoje mogą przetrwać więcej niż 3 tysiące lat. Jakim cudem? Dzięki taninie, substancji chemicznej znajdującej się w korze, która zabezpiecza sekwoje przed gniciem, robakami a nawet ogniem. Te niezwykłe drzewa mogą rosnąć na wysokość 26 pięter.

Seqouia Park, kilka faktów

  • powierzchnia : 1635 kilometrów kwadratowych
  • data utworzenia : 1890 rok
  • park słynie z mamutowców olbrzymich
  • w parku rośnie największe drzewo na świecie : General Sherman tree

Pogoda w Sequoia National Park

Pogoda może być bardzo różna w poszczególnych rejonach parku. Może również szybko zmieniać się. Odwiedziłam park w sierpniu i pogoda była idealna. Po upałach sięgających 40 stopni Celsjusza w Las Vegas, 25 stopni Sequoia Park było ideałem. Latem warto jednak mieć przy sobie coś z długim rękawem, ponieważ może być kilka stopni chłodniej niż wtedy, gdy byłam ja. Należy też pamiętać, że zimą w Sequoia National Park leży śnieg. Pogoda w parku jest zmienna.

Rzuć okiem na tabelką, którą udostępnia na swojej stronie National Park Service. Możesz tutaj prześledzić jak zmienia się temperatura w ciągu roku.

Zwiedzanie Seqoia National Park

Osoby, które nigdy nie były w USA i nie interesowały się dotąd tematem tutejszych parków narodowych muszą mieć świadomość, że zwiedzanie parków polega także w znacznej części na przemieszczaniu się po nich samochodem. Amerykańskie parki narodowe to gigantyczne obszary. W trakcie jednego dnia pokonuje się autem dziesiątki kilometrów. 

Jeśli wybierzesz się kiedyś do parku z sekwojami, to najprawdopodobniej udasz się do niego wypożyczonym samochodem. Wjazd do Sequoia Park, podobnie jak do większości parków narodowych w USA kosztuje 35 dolarów. Bilet jest ważny przez 7 dni, co oznacza, że można w tym czasie wjeżdżać i wyjeżdżać z parku bez ograniczeń (ilość pasażerów w środku nie ma znaczenia). Jeśli planujesz odwiedzić przy okazji inne amerykańskie parki narodowe, to kup przy wjeździe annual pass. Jest to wejściówka, która kosztuje 80 dolarów i jest ważna przez cały rok na terenie wszystkich parków narodowych USA. 

Co można zobaczyć w Seqoia National Park?

Park Narodowy Sekwoi to przede wszystkim drzewa olbrzymy. Gigantyzm drzew poraża. To nie jest zwykły las i zwykły park. Poniżej wypisałam kilka najważniejszych atrakcji: 

Giant Forest  – czyli las olbrzymów. To ta część, w której znajdują się drzewa giganty. Park Narodowy Sekwoi położony jest – jak napisałam na wstępie – w południowej części pasma gór Sierra Nevada. Do parku wjeżdża się krętą, wąską drogą pod górę. Giant Forest zlokalizowany jest na poziomie 1800 metrów nad poziomem morza. Rośnie w nim ponad 8 tysięcy drzew olbrzymów. To tu znajduje się muzeum dedykowane sekwojom i oczywiście w tej części można zobaczyć największe drzewo na świecie.

General Sherman Tree – największe drzewo na świecie pod względem objętości. Drzewo ma ok. 2300 lat, wysokość 84 metrów a jego średnica u podstawy to 11 metrów. Zatrzymajmy się na chwilę przy objętości. Objętość drzewa olbrzyma wynosi 1487 metrów sześciennych. Wypełnijmy je w wyobraźni wodą. Starczyłoby na ponad 9,8 tysiąca kąpieli. Tak jest, jedna kąpiel dziennie przez 27 lat. Nie, nie wymyśliłam tego sama. Przeczytałam na miejscu na jednej z plansz. Tego typu ciekawostek znajdziesz w parku sporo. 

Skąd nazwa General Sherman? Od nazwiska amerykańskiego generała Williama Shermana, z czasów wojny secesyjnej. Nadał ją drzewu amerykański przyrodnik, który służył pod dowództwem generała Shermana.

Ale uwaga. Niemal każdy chce mieć zdjęcie przy General Sherman Tree, dlatego w sezonie wakacyjnym należy nastawić się na stanie w mniejszej lub większej kolejce żeby tę fotkę mieć. 

Tunnel Log – jedna z tych atrakcji, których tak naprawdę nie trzeba zaliczyć, lecz większość i tak chce. Czyli powalone drzewo gigant z wyciętym otworem (tunelem), przez który można przejechać samochodem. Mierzące prawie 84 metry wysokości drzewo zwaliło się na drogę w 1937 roku. W tym samym roku wycięto w nim otwór. Dziś to po prostu atrakcja Seqoia National Park, miejscówka przyciągająca turystów z ochotą fotografujących się na tle powalonego drzewa z tunelem. Do zdjęć jest oczywiście kolejka i żeby zrobić sobie taką fotkę jak ja, trzeba spędzić trochę czasu w ogonku samochodów. 

Jaskinie, wspinaczka i szlaki wycieczkowe – mimo, iż gwiazdą Sequoia Park są drzewa giganty, to znajduje się tu również wiele jaskiń. Najsłynniejsza to Crystal Cave. Nie można jej jednak zwiedzać cały rok, jedynie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Zwiedzanie jaskini jest dodatkowo płatne. Informacje na temat możliwości odwiedzenia jaskini znajdziesz tutaj.

Szlaków do wędrówki jest w Seqoia National Park wiele, ich długość i stopień trudności też są różne. Popularnym kierunkiem wspinaczki jest Moro Rock, granitowa skała, którą widzisz na zdjęciu poniżej i na której szczyt prowadzą schody. 

Jak wygląda zwiedzanie? 

Do parku wjeżdża się samochodem i dużo samochodem po nim się jeździ. Jednak do części popularnych miejsc, atrakcji trzeba dojść na piechotę, do innych dojechać autobusem. Przystanki znajdują się w oznaczonych miejscach. Autobus jest za darmo. Nie, nie możesz pojechać swoim samochodem. Są takie miejsca, do których możesz dotrzeć wyłącznie za pomocą parkowego autobusu lub na piechotę. Nawigację po parku ułatwia mapa, którą dostaje się przy wjeździe. Są na niej zaznaczone wszystkie atrakcje, punkty widokowe, miejsca, w których można coś zjeść. Mapa z broszurą informacyjną jest wliczona w cenę biletu wstępu.  

Sequoia Park, kilka wskazówek

  • Dostęp do internetu i zasięg w telefonie jest tylko w bardzo ograniczonej liczbie miejsc i jest to standard w parkach narodowych w USA.  
  • Na terenie parku żyje sporo czarnych niedźwiedzi, stąd wiele tabliczek ostrzegających, by do nich nie podchodzić jak również nie zostawiać na widoku jedzenia w samochodzie. I jeszcze jedno, czarny niedźwiedź nie musi być czarny. To nazwa. Czarny niedźwiedź może być brązowy, w kolorze cynamonu a nawet całkiem jasny. 
  • Jeśli nie przyjedziesz do parku z własnym prowiantem, to na miejscu kupisz coś do jedzenia bez problemu. Pamiętaj jednak, że będzie to po prostu amerykański fast food. 

ps. Na moim koncie na Instagramie znajdziesz też zapisaną relację, z wyprawy do parku. Możesz tam zobaczyć kilka krótkich filmów video. Szukaj relacji pt. Sequoia Park na Instagramie.

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
2 lat temu

Witam, super relacja i zdjęcia. Jestem wielbicielem tych drzew. Nigdy tam nie byłem, ale słyszałem, że podobno można w Parku kupić sadzonki Sekwoi. Chciałem się zapytać czy może Pani potwierdzić lub widziała sprzedaż sadzonek w Parku. Z góry dziękuję za info. Pozdrawiam.

Robert
Robert
2 lat temu
Reply to  Lidia Krawczuk

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Sadzonki Sekwoi można kupić również w Europie, szczególnie szkółki Holenderskie wyspecjalizowały się w produkcji sadzonek Sekwoi z nasion. Mnie jednak bardziej interesuje oryginał, czyli zakup sadzonek na terenie Parku lub jego obrzeżach np w parkowych sklepach lub coś podobnego. Ktoś kiedyś chwalił się w internecie (nie odosobniony przypadek), że kupił sadzonki Sekwoi podczas zwiedzania Parku, dlatego chciałem to zweryfikować, czy to prawda? Dziękuję za zainteresowanie tematem i pozdrawiam.

Anna
Anna
3 lat temu

Po przeczytaniu tego artykułu nie potrafię sobie wyobrazić tak wysokich i szerokich sekwoi. Są cudowne ! Jeśli kiedyś będę mieć okazję, to na pewno odwiedzę to miejsce.

Iza
Iza
3 lat temu

Zacznę od tego, ze byliśmy również w parku. Z ogromna przyjemnością przeczytałam reportaż i ciekawostki opisane w artykule
Zdjęcia przypomniały mi , ze bardzo bym chciała tam znowu pojechać.
Kto nie był to podpisuje się również pod każdym słowem autorki. Warto !

6
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x