Wielki Kanion Kolorado : „każdy powinien to zobaczyć”

by Lidia Krawczuk
wycieczka do Wielkiego Kanionu

„To jeden z najwspanialszych widoków, który powinien zobaczyć każdy Amerykanin” – tak Wielki Kanion Kolorado opisał niegdyś prezydent USA Theodore Roosevelt. Wycieczka do Wielkiego Kanionu to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jaka może Ci się przydarzyć w Stanach Zjednoczonych. Jeśli pojawi się w Twoim życiu taka okazja, nie wahaj się ani chwili.

Każdego roku Wielki Kanion odwiedza ponad 4,5 miliona turystów. Wśród nich dwukrotnie ja. Park Narodowy nad Wielkim Kanionem jest jednym z najpopularniejszych w USA. I choć zapewne dołączone zdjęcia zrobią na Tobie wrażenie, to muszę uczciwie napisać : fotografie, nawet te najlepsze, filmy, nawet te najdoskonalsze, nie są w stanie oddać tego, jak Wielki Kanion wygląda w rzeczywistości. Zdjęcie nie sprawi, że poczujesz tę przestrzeń. Fotografia nie odda tej specyficznej ciszy (przy założeniu, że nie ma obok Ciebie turysty, któremu wzięło się na gadanie).

Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado, kilka faktów

  • Wielki Kanion Kolorado to przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona
  • długość : 446 km
  • szerokość w najszerszym miejscu : 29 km
  • głębokość : 1,6 km
  • to największy przełom rzeki na świecie, lecz nie najgłębszy (kanion Colca w Peru)

Przez lata uważano, że rzeka Kolorado zaczęła kształtować Wielki Kanion jakieś 6 milionów lat temu. Kolejne analizy mówiły o 17 milionach lat wstecz. Badania sprzed kilku lat sugerują jeszcze coś bardziej niebywałego : proces ten mógł rozpocząć się nawet 70 milionów lat temu. Niezależnie od tego jaka jest prawda, mamy tu zapisaną historię geologiczną Ziemi liczącą sobie miliony lat a Wielki Kanion Kolorado jest od 1979 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado : North Rim i South Rim

Szukając wiadomości na temat wycieczki do Wielkiego Kanionu natkniesz się na dwie podstawowe nazwy : North Rim i South Rim. To północna i południowa krawędź Wielkiego Kanionu Kolorado. Południowa krawędź (South Rim) jest tą najpopularniejszą. Krawędź północna, ze względu na dojazd i położenie odwiedza niewielki procent turystów. Nie jest z resztą możliwe zwiedzanie tej części kanionu przez cały rok. Jedynie od połowy maja do połowy października. To, co oglądasz na moich zdjęciach, to South Rim. Nigdy nie byłam przy północnej krawędzi Wielkiego Kanionu.

Wielki Kanion Kolorado

Być może na hasło : Wielki Kanion Kolorado przychodzi Ci na myśl Skywalk, czyli słynna, szklana platformy z widokiem na przełom rzeki Kolorado. Platforma znajduje się poza Parkiem Narodowym Wielkiego Kanionu. Obowiązuje tam dodatkowa opłata i informacje na ten temat (po angielsku) znajdziesz tutaj.

Wielki Kanion Kolorado

Wycieczka do Wielkiego Kanionu Kolorado : jak i skąd?

Najwięcej osób odwiedza Kanion Kolorado z Las Vegas. Vegas jest doskonałym punktem wypadowym. Przy dobrym planie można zrobić trasę, podczas której zobaczy się kilka najpiękniejszych w USA miejsc, np. Bryce Canyon, Kanion Antylopy, Dolinę Monumentów. Opcji wyjazdu jest kilka. Najprostsza to wypożyczenie samochodu w Las Vegas. Wielki Kanion oddalony jest od Las Vegas około 4 godzin jazdy samochodem (tak, to takie amerykańskie podawanie odległości w godzinach jazdy).

Jeśli planujesz wycieczkę wyłącznie do Wielkiego Kanionu i zamierzasz obrócić w jeden dzień, bez noclegu, to koszt wypożyczenia samochodu z ubezpieczeniem zamknie się w kilkudziesięciu dolarach.

Można wybrać się też na wycieczkę autobusową. Koszt takiej jednodniowej wycieczki zaczyna się od niecałych stu dolarów. W Las Vegas jest mnóstwo ofert, nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniej opcji. Jest jeszcze możliwość lotu helikopterem. Lecz tutaj trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu co najmniej 300 dolarów od osoby.

Skywalk, czyli szklana platforma z widokiem na przełom rzeki Kolorado, o której wspominałam wyżej, znajduje się najbliżej od Las Vegas. To tylko nieco ponad dwie godziny jazdy samochodem. Z Las Vegas również są organizowane wycieczki na platformę, która jest położona przy zachodniej krawędzi kanionu.

Wielki Kanion Kolorado

Jak wygląda zwiedzanie Wielkiego Kanionu Kolorado?

Opiszę to na własnym przykładzie. My przyjechaliśmy do Wielkiego Kanionu wypożyczonym samochodem z Las Vegas i był to jeden z etapów zaplanowanej na prawie dwa tygodnie wycieczki. Zarówno za pierwszym razem i jak za drugim, odwiedziliśmy South Rim, czyli południową krawędź.

Wjazd do parku kosztuje 35 dolarów. Bilet jest ważny przez 7 dni, co oznacza, że można w tym czasie wjeżdżać i wyjeżdżać z parku bez ograniczeń (ilość pasażerów w środku nie ma znaczenia). Jeśli planujesz odwiedzić przy okazji inne amerykańskie parki narodowe, to kup przy wjeździe tak jak my annual pass. Jest to wejściówka, która kosztuje 80 dolarów i jest ważna przez cały rok na terenie wszystkich parków narodowych USA.

Przy wjeździe dostajesz mapę oraz broszurę informacyjną. Park nad Wielkim Kanionem zwiedza się częściowo własnym samochodem a częściowo bezpłatnym autobusem. Można też oczywiście wędrować pieszo po wyznaczonych szlakach. Po zostawieniu auta na parkingu, możesz od razu podejść na pieszo do punktu widokowego. Takich punktów jak ten na poniższym zdjęciu jest nad Wielkim Kanionem wiele.

Wielki Kanion Kolorado

Potem wsiądziesz do autobusu (jest kilka tras) i kierowca będzie wiózł Cię drogą, przy której znajdują się przystanki z punktami widokowymi. Wszystko jest świetnie zorganizowane, autobusy jeżdżą co kilka, kilkaście minut.

Jeśli planujesz zejść w dół, do korytarza rzeki Kolorado (czego ja nie robiłam), to zapoznaj się z wytycznymi National Park Service. Co roku służby muszą ratować w kanionie około 250 osób, które przeceniły swoje możliwości i nie były w stanie samodzielnie wrócić.

Wypadek lotniczy nad Wielkim Kanionem Kolorado

Na terenie Parku Narodowego nad Wielkim Kanionem znajduje się punkt widokowy, który nazywa się Desert View. Zdjęcie zrobione w tym punkcie widzisz poniżej. Tu dojeżdża się własnym samochodem. Widok z tego punktu jest przepiękny, lecz wydarzył się tu tragiczny w skutkach wypadek lotniczy. W czerwcu 1956 roku zderzyły się w tym miejscu dwa samoloty amerykańskich linii United oraz TWA. Zginęło wtedy w sumie 128 osób.

Do zderzenia samolotów doszło w miejscu, które w tamtym czasie znajdowało się w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej. To były czasy – w co trudno dziś uwierzyć – gdy przestrzeń powietrzna pozostawała w dużym stopniu niekontrolowana. Piloci, poza dużymi miastami, polegali głównie … na własnym wzroku. W dniu wypadku widoczność ograniczały gęste chmury.

wycieczka do Wielkiego Kanionu

Nocleg na terenie Parku Narodowego nad Wielkim Kanionem

Jeśli zamierzasz spędzić w parku na Kanionem Kolorado więcej niż jeden dzień i planujesz tam nocleg, to musisz pamiętać, by zarezerwować go z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Opcji jest kilka : pole namiotowe, domek campingowy, budynek z pokojami. Nigdy nie spałam na terenie parku. Pamiętaj, że poza parkiem jest również mnóstwo opcji z noclegami a co najważniejsze, możesz taki nocleg załatwić sobie z marszu, bez wcześniejszej rezerwacji.

wycieczka do Wielkiego Kanionu

Wielki Kanion Kolorado : jedzenie i picie na terenie parku

Zwiedzanie, zwiedzeniem ale głód daje o sobie znać wszędzie, nawet nad Wielkim Kanionem Kolorado. Na terenie parku są centra turystyczne oraz restauracje. Jeśli przyjedziesz do parku bez niczego, to nie padniesz z głodu. Lecz w restauracjach możesz spodziewać się głównie fast foodu.

Nie musisz jednak połykać na siłę frytek, pizzy itd. i patrzeć z zazdrością jak inni organizują sobie pikniki. Po prostu weź swój prowiant. My zawsze podróżujemy z własną torbą termiczną z wkładami, które mrozimy w lodówkach w hotelu. Jeśli w pokoju nie ma lodówki, to wkładamy lód do małych butelek po napojach. Pamiętaj, że w amerykańskich hotelach i motelach są właściwie zawsze maszyny do lodu (rzecz jasna lód jest bezpłatny). Butelki z lodem służą nam wtedy za wkłady. Jeśli chcesz zrobić podobnie, to wybieraj butelki po napojach z szeroką szyjką, żeby dało radę upchnąć do środka lód.

Kiedy najlepiej wybrać się do Wielkiego Kanionu?

Według National Park Service, agencji, która zarządza parkami narodowymi w USA, najmniej ludzi przyjeżdża do parku od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Ale spokojnie. Jeśli pojawisz się tu w połowie sierpnia jak ja, nie będziesz się przedzierać przez tłumy ludzi. To jest tak wielki obszar a punktów widokowych jest tyle, że naprawdę każdy zdoła sobie spokojnie popatrzeć i zrobić zdjęcia. Jasne, że może być większy tłok w autobusach. Być może nie zdołasz wsiąść do tego, który właśnie podjechał i przyjedzie Ci poczekać na następny. Ale nie ma co robić z tego powodu dramatu. Wycieczka do Wielkiego Kanionu i tak będzie niezapomniana.

wycieczka do Wielkiego Kanionu

Moja pierwsza wycieczka do Wielkiego Kanionu miała miejsce zimą, na przełomie lutego i marca. Jednak zdecydowanie bardziej podobało mi się w sierpniu. Owszem, zimą było mniej ludzi. Ale miejscami leżał śnieg a roślinność nie prezentowała się tak ładnie jak latem. Czasami jednak ograniczają nas terminy. Jeśli masz możliwość odwiedzenia Wielkiego Kanionu Kolorado to jedz, bez względu na to, jaka to pora roku. Niezależnie od miesiąca i tak zobaczysz jeden z najpiękniejszych w USA krajobrazów.

****

Jeśli w Twoich planach jest wycieczka do Wielkiego Kanionu a przy okazji podróż do innych amerykańskich parków narodowych, to przeczytaj również :

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x