Pomnik Katyński w Jersey City w stanie New Jersey nad rzeką Hudson jest według notatki w Wikipedii pierwszym pomnikiem upamiętniającym zbrodnię katyńską w Stanach Zjednoczonych. Myślę, że nie będzie nadużyciem, jeśli napiszę, iż stosunkowo mało osób o nim wie. Obelisk odsłonięto w maju 1991 roku. Unikam tego typu kopiowania, ale tym razem nie mam wyjścia i muszę posiłkować się informacjami z tego portalu.
Z notatki z Wikipedii na temat Pomnika Katyńskiego wynika że :
„Autorem monumentu upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej popełnionej w 1940 roku przez radziecką policję polityczną NKWD na polskich jeńcach wojennych na plecenie Biura Politycznego KC WKP, jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński.
Pomnik Katyński o wysokości około 12 metrów składa się z granitowego cokołu o wadze 120 ton, na którym znajduje się wykonana z brązu postać zakneblowanego żołnierza z rękoma związanymi z tyłu, z wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin. Rzeźba żołnierza ma wagę 6 ton”.
Pomnik Katyński w Jersey City usytuowany jest w miejskiej, nowoczesnej scenerii
W tle rozpościera się panorama Manhattanu z One World Trade Center na czele. Dookoła jest trochę biurowców, dlatego w cieplejsze dni, w porze lunchu sporo tu osób z jedzeniem na wynos, wykorzystujących przerwę w pracy na posiłek nad wodą. Część Jersey City, w której znajduje się obelisk upamiętniający Polaków zamordowanych w Katyniu przechodzi od kilku lat zmiany, a ich efektem jest piękny, ciągnący się na kilka kilometrów deptak wzdłuż rzeki Hudson z widokiem na wieżowce NYC. Pan X i ja nocowaliśmy kilka razy w tej okolicy, w czasie naszych wypadów do Nowego Jorku, ponieważ można dostać się stąd na Manhattan w kilka minut za pomocą promów. Wielkim plusem nocowania po tej stronie rzeki są widoki i zdjęcia jakie można tu zrobić.
O tym jak doszło do tego, że w New Jersey stanął Pomnik Katyński można przeczytać na tablicy znajdującej się na cokole :
Na cokole Pomnika Katyńskiego umieszczona jest również tablica upamiętniająca zamachy z 11 września. Wmurowano ją tutaj we wrześniu 2004 roku :
Muszę przyznać, że długo nie miałam pojęcia o istnieniu Pomnika Katyńskiego pod Nowym Jorkiem. Pierwszy raz zobaczyłam go jakieś trzy lata temu, właśnie dlatego, że postanowiliśmy nocować w Jersey City, żeby móc popatrzeć na Manhattan od innej strony. Czasem warto zmienić przyzwyczajenia.
Na koniec mam jeszcze dwa zdjęcia, które zrobiłam przy innej okazji naszych spacerów wzdłuż rzeki Hudson w Jersey City. Pierwsze pokazuje stalowy element pochodzący ze zniszczonego WTC w atakach z 11 września znajdujący się niedaleko Pomnika Katyńskiego. (Jeśli masz ochotę zobaczyć miejsca związane z zamachami, to zajrzyj do tekstu, który przygotowałam z okazji 16.rocznicy ataków z 2001 roku.) Druga fotografia to wieczorna panorama Manhattanu.
Dzień dobry!
Czy wyrazi Pani zgodę na wykorzystanie Pani zdjęcia Pomnika Katyńskiego podpisanego pani imieniem i nazwiskiem na okładce mojej książki dotyczącej zbrodni katyńskiej, która ukaże się w przyszłym roku. Będzie to produkt nieodpłatny, wydany przez Starostwo Powiatowe w Działdowie. Bardzo proszę o odpowiedź na mój adres e-mail.
Pozdrawiam
Dobre zdjęcia – sprzęt + kunszt wykonawcy 🙂 Pomyśl o dronie – bardzo modne są teraz ujęcia z takiego urządzenia. Tak przy okazji wzpomniany pomnik przedstawia polskiego kawalerzystę – ułana a poznajemy to po ostrogach jakie ma przy butach.
Jest i dron:) Problem w tym, że nie ma nim gdzie latać. Przepisy są tak restrykcyjne, strefy zakazu lotów tak szerokie, że naprawdę nie ma za bardzo gdzie. Tutaj przy pomniku, gdybym wystartowała takim dronem, to byłyby olbrzymie problemy.