Jechałam samochodem, przerzucając się co chwilę z jednej stacji radiowej na drugą. I wtedy pojawił się ten kawałek. O Boże, o Boże, co to jest?! W radiu leciał hit sprzed lat, ale wykonawca zupełnie wyparował mi z głowy. Jedną ręką próbowałam zanurkować w torbie, starając się odnaleźć telefon, który jest mądry, bo potrafi rozpoznać co to za numer, czyli ma aplikację Shazam. To była walka z czasem, ponieważ piosenka hulała już na dobre i istniało ryzyko, że zanim znajdę telefon, uruchomię aplikację i Shazam ją rozszyfruje, to kawałek się skończy.

Wyjeżdżałam do Ameryki w takim momencie (rok 2009), kiedy w Polsce iTunes jeszcze nie działał i nie można było sobie kupować piosenek za pomocą jednego kliknięcia. Podobnie rzecz miała się z książkami elektronicznymi. Tę „Amerykę” odkrywałam tutaj. Oczywiście doprowadziło mnie to nie raz do mało przemyślanych zakupów, bo wchodziłam na przykład do sklepu z ubraniami dla młodzieży (w młodzieżowych t shirty zawsze są tańsze), tam leciało jakieś umpa umpa a ja  dawałam się ponieść chwili. Uruchamiałam Shazam a potem robiłam klik, który skutkował zakupem umpa umpa.

Tym razem to nie był hit, w którym ktoś jęczał „baby baby” albo „be my lover”.  Tym razem leciała naprawdę klasyka. Zdążyłam znaleźć telefon. Klik. Shazam. Zakup. Foreigner „I Want To Know What Love Is”. Uwielbiam ballady z lat 80-tych. Uwielbiam też szybkie kliki, nawet jeśli czasem stoją za nimi mało przemyślane decyzje i żałosne zakupy.

Pobyt w Ameryce zupełnie zmienił moje podejście do kupowania. Teraz, jeśli potrzebuję czegoś natychmiast albo ubrań lub butów, jadę do sklepu. Ale jeśli nie jest to nic pilnego, wybieram sieć.  Najczęściej serwis Amazon i jeden klik. Muzykę i książki nabywam wyłącznie w internecie. W tej chwili uświadomiłam sobie nawet, że nie kupiłam dotąd w Ameryce ani jednej książki w tradycyjnej księgarni oraz ani jednej płyty w sklepie muzycznym. Wszystko jednym klikiem. On line. Aż samej mi trudno w to uwierzyć.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.