W moich licealnych czasach opowiadanie „Stary człowiek i morze” oraz powieść „Komu bije dzwon” Ernesta Hemingway’a należały do lektur obowiązkowych lub tak zwanych uzupełniających. W każdym razie, musiałam przeczytać obie pozycje, bo przerabialiśmy je na polskim. Pamiętam również, że jako dziecko oglądałam film „Stary człowiek i morze” w telewizji.
Kiedy po raz pierwszy wybieraliśmy się na na Key West wiedziałam, że na pewno chcę zobaczyć dom Ernesta Hemingway’a. Willa w stylu kolonialnym, z basenem ze słoną wodą, otoczona przepięknym ogrodem z egotyczną roślinnością i palmami, na terenie której zamieszkuje kilkadziesiąt kotów (napiszę o nich więcej poniżej, bo to bardzo ciekawy temat), jest jedną z największych atrakcji Key West.

Byłam na Key West dwa razy i zawsze przed domem kłębił się tłum

Key West z Hemingway’a po prostu żyje, a dom-muzeum oraz legendarne koty przyciągają nie tylko czytelników nagrodzonego Noblem pisarza.
Dom Ernesta Hemingway'a na Key West
Dom Ernesta Hemingway'a na Key West
Dom Ernesta Hemingway'a na Key West
Ernest Hemingway urodził się 21 lipca 1899 roku i od lat na Key West organizowane są z tej okazji Dni Hemingway’a. Najsłynniejszym punktem jest przeprowadzany w dniu rocznicy urodzin konkurs na najlepszego sobowtóra pisarza. Na Key West zjeżdżają się wówczas zwycięzcy poprzednich edycji a także nowi pretendenci do tytułu (na końcu będzie video).
Pisarz kochał koty i obecnie dom Ernesta Hemingway’a na Key West jest schronieniem dla ponad 40 zwierzaków, które wylegują się wszędzie. To na łóżku, w którym dekady temu spał pisarz, to na krześle, to na ławce przed domem, albo pod drzewem w ogrodzie. Hemingway uwielbiał szczególnie koty z polidaktylią, czyli z dodatkowym pazurem. Koty zwykle mają po 5 pazurków na przednich łapach i po 4 na tylnych. Dotknięte polidaktylią osobniki charakteryzują się 6-tym pazurem z przodu. Noblista upodobał sobie koty z tą wadą i wierzył, że kot z dodatkowym pazurem przynosi szczęście.

 

Pierwszy taki zwierzak pojawił się w domu Hemingway’a na Key West w połowie lat 30-tych XX wieku. Był to kot o imieniu Snowball (Śnieżka) i został sprezentowany synom pisarza przez kapitana statku, który zawinął do portu na Key West. Hemingway był zafascynowany tym kotem i dbał przez całe życie, by rodzili się kolejni potomkowie Snowball. Opiekunowie domu-muzeum postępują podobnie do dziś, dbając o powiększanie hodowli. Dzięki temu na świat  przychodzą kolejne kocięta z 6-cioma pazurkami, które są spokrewnione ze słynną Śnieżką.
Dom Ernesta Hemingway'a na Key West
Dom Ernesta Hemingway’a zwiedza się w grupach z przewodnikiem, który podczas wycieczki opowiada te wszystkie historie. Wycieczka trwa około pół godziny. Ogląda się dom i poszczególne pokoje oraz znajdującą się na terenie posesji niewielką chatkę, w której noblista pisał swoje powieści. Po wycieczce można pochodzić po ogrodzie, zrobić zakupy w sklepiku z pamiątkami, obfotografować co się da, po prostu nacieszyć się tą posiadłością, bo jest naprawdę urzekająca.
Na Key West Hemingway napisał osiem powieści i z książki, którą kupiłam w sklepiku znajdującym się przy domu wynika, iż zaczynał pisanie o 6 rano, tworzył do 12 a czasem, jeśli mu szło dobrze, to do 2 po południu. Liczba słów jaką przelewał na papier wahała się od 300 do 700.
Dom Ernesta Hemingway'a na Key West
Dom Ernesta Hemingway'a na Key West
Dom Ernesta Hemingway'a na Key West
Dom Ernesta Hemingway'a na Key West

Jeśli zdarzy Ci się kiedyś pojechać na Key West, koniecznie odwiedź dom Ernesta Hemingway’a. Obok niego znajduje się niewielka kawiarnia Six Toe Cat, której znakiem graficznym jest kocia łapa z sześcioma pazurami. Menu nie jest spektakularne, ale na Key West wypada oczywiście zjeść Key Lime Pie czyli tartę limonkową udekorowaną bitą śmietaną.

Hemingway mieszkał na Key West przez ponad 10 lat, 20 lat swojego życia spędził w Hawanie na Kubie. Jeśli chcesz zobaczyć Hawanę w moim obiektywie i przeczytać o tym jak ja widzę stolicę Kuby zajrzyj do tego tekstu :

Zwiedzanie Hawany

A jeśli planujesz dłuższy pobyt na Florydzie, to zaplanuj wycieczkę do Kennedy Space Center, opisałam ją dokładnie, zachęcam do zapoznania się z tym tekstem :

Zwiedzanie Kennedy Space Center

 

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.