Jak przetrwać w Disney World w Orlando i nie paść na twarz?

by Lidia Krawczuk
Porady i wskazówki przed wizytą w Disney World w Orlando. Jak się przygotować, jaką zainstalować aplikację i czego spodziewać się na miejscu.

W tym wpisie znajdziesz wskazówki i przydatne informacje przed wycieczką do Disney World w Orlando. Napiszę to od razu, na wstępie. Jeśli zamierzasz skorzystać z parku na sto procent, to po całym dniu będziesz słaniać się na nogach ze zmęczenia. Po pierwsze park jest ogromny i trzeba dużo chodzić na piechotę. Po drugie jest tyle bodźców, że mózg w pewnym momencie po prostu zaczyna wolniej przetwarzać te dane. Jeśli jednak skorzystasz z poniższych wskazówek, będzie Ci łatwiej wszystko zaplanować i podejść do tematu strategicznie.

Na Walt Disney World na Florydzie składają się 4 parki tematyczne : Magic Kingdom, Epcot, Disney’s Hollywood Studios,  Disney’s Animal Kingdom plus dwa aquaparki.

Poniżej opiszę Ci czego możesz spodziewać się w parku Magic Kingdom w Disney World w Orlando, ponieważ to jest ten park, który odwiedziłam. Magic Kingdom to park ze słynnym zamkiem, który widzisz na zdjęciu. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli zdecydujesz się na inny park, to w tekście poniżej znajdziesz mnóstwo informacji, które Ci się przydadzą, niezależnie od tego, który z parków Disney’a wybierzesz.

Porady i wskazówki przed wizytą w Disney World w Orlando. Jak się przygotować, jaką zainstalować aplikację i czego spodziewać się na miejscu.

Ile kosztują bilety wstępu do Disney World w Orlando?

Kiedy Disney otworzył park w Orlando w 1971 roku, wstęp dla osoby dorosłej kosztował 3,5 dolara, czyli tyle, ile wówczas 3 galony mleka. Obecnie galon mleka w USA kosztuje około 3,5 dolara, czyli za 3 galony wychodzi 10,5 dolara. Oczywiście od 1971 roku wiele się w Disney World w Orlando zmieniło. Nie zmienia to jednak faktu, że bilety wstępu są drogie.

„Gdyby Walt Disney dziś żył, czułby się prawdopodobnie niekomfortowo z powodu obowiązujących obecnie cen” – powiedział w wywiadzie dla Washington Post profesor Uniwersytetu Karoliny Południowej Scott Smith. Park stworzono bowiem z myślą o rodzinach klasy średniej. Ceny biletów mają się jednak nijak do tego.

My za bilety uprawniające do pobytu na terenie parku przez jeden dzień płaciliśmy 125 dolarów od osoby (bez podatku). Nasz 6-letni syn miał zniżkę w wysokości … 5 dolarów. Cena zależy od sezonu oraz od tego, czy kupuje się bilet na jeden czy więcej dni. Nie ma znaczenia czy kupujesz bilet przez internet czy przy kasie. Cena jest taka sama. Do tego musisz jeszcze doliczyć 20 dolarów za parking i pieniądze wydane na miejscu – ale o tym później. Ceny i warianty możesz przeanalizować sobie tutaj.

Porady i wskazówki przed wizytą w Disney World w Orlando. Jak się przygotować, jaką zainstalować aplikację i czego spodziewać się na miejscu.

Od czego zacząć przygodę w Disney World w Orlando?

Od zainstalowania bezpłatnej aplikacji Walt Disney World. Zrób to jeszcze zanim wyruszysz z hotelu. Za pomocą aplikacji możesz ułatwić sobie pobyt w każdym z czterech parków. Nie martw się, że przylatujesz z Polski i nie będziesz mieć na terenie parku internetu. W Disney World w Orlando w wielu miejscach jest darmowy dostęp do sieci. Dzięki temu będziesz korzystać z dobrodziejstw, które opiszę Ci poniżej, tak samo jak pozostali goście.

Po co instalować aplikację?

Przede wszystkim po to, by nie stać nieustannie w gigantycznych kolejkach oraz mieć dostęp do informacji. Aplikacja daje Ci możliwość zarezerwowania na konkretną godzinę przejażdżki na karuzeli czy rollercoasterze. Po kupnie biletów i podpięciu ich pod aplikację będziesz korzystać z funkcji, która nazywa się Fast Pass. Nie musisz za to dodatkowo płacić. Jeśli w tym miejscu już masz ścisk w żołądku, bo martwisz się co to znaczy „podpiąć bilety”, to też się nie stresuj. Jeśli nie uda Ci się zrobić tego samodzielnie, pomogą Ci ludzie na terenie parku. Zaraz po przekroczeniu bram, po lewej stronie znajduje się biały budynek z centrum informacji. To tam uzyskasz pomoc. Tam znajdziesz też bankomat.

Porady i wskazówki przed wizytą w Disney World w Orlando. Jak się przygotować, jaką zainstalować aplikację i czego spodziewać się na miejscu.

Czy można w ten sposób zarezerwować sobie wszystko?

Niestety nie. Jednorazowo można zarezerwować trzy atrakcje. Zastanów się więc wcześniej, na czym chcesz jeździć. Jeśli wybierasz się do Disney World z dziećmi, to weź pod uwagę ich wiek i wzrost. Możliwość skorzystania z największych rollercoasterów uzależniona jest od wzrostu dziecka. W aplikacji, przy rezerwowaniu danych atrakcji znajdziesz informację czy są jakieś restrykcje.

Jeśli w Magic Kingdom celujesz przede wszystkim w rollercoastery, to zarezerwuj sobie w aplikacji przede wszystkim przejażdżki na nich. Do nich są największe kolejki. Bez rezerwacji przyjdzie Ci stać w kolejce dwie godziny i więcej… Z tego powodu nie jeździliśmy na jednym rollercoasterze, ponieważ nie mieliśmy ochoty stać w tak gigantycznej kolejce bez rezerwacji.

Jakie ja popełniłam błąd?

Taki, że zablokowałam sobie możliwość zarezerwowania kolejnych atrakcji, ponieważ przejażdżkę na największym rollercoasterze miałam zaplanowaną dopiero na 8.40 wieczorem. Rezerwowałam przejażdżki po kupnie biletów. I mimo, że przyjechaliśmy do parku o 9.00 rano, czyli wtedy, gdy go otworzyli, to zanim przywieziono nas do kontroli bezpieczeństwa i dotarliśmy do kas by kupić bilety, zrobiła się 10.00. A o godzinie 10.00 rezerwacja na największy rollercoaster była już tylko możliwa na 8.40 wieczorem i później. Brałam więc co było. Nie kupiłam biletów wstępu do parku wcześniej przez internet, ponieważ prognoza pogody była na ten dzień bardzo niekorzystna. Miało lać. Nie byliśmy pewni czy w ogóle pojedziemy. Planowaliśmy więc kupno wejściówek na miejscu.

Porady i wskazówki przed wizytą w Disney World w Orlando. Jak się przygotować, jaką zainstalować aplikację i czego spodziewać się na miejscu.

Na mapie widzisz czasy oczekiwania. Popatrz na czas po prawej stronie : 110 minut. Jeśli klikniesz w tę liczbę, zobaczysz nazwę atrakcji (Space Mountain). Klikając w to hasło zobaczysz co to jest i jakie są restrykcje (co najmniej 112 cm wzrostu)

Polityka parku jest taka, że po zaliczeniu wszystkich trzech atrakcji, możesz sobie w aplikacji zarezerwować kolejną atrakcję. Lecz tylko jedną. A potem, jak już skorzystasz, to kolejną i kolejną. 8.40 wieczorem blokowała mnie kompletnie. Oczywiście mogłam zrezygnować z tej rezerwacji i otworzyć sobie potencjalnie drogę do zarezerwowania czegoś innego. Ale nie chciałam ryzykować, że w ogóle nie dostaniemy się na ten rollercoaster z powodu kolejek.

Kiedy przybyliśmy o 8.40 wieczorem na przejażdżkę, dość szybko wsiedliśmy do wagoników. Było już prawie ciemno. Większość ludzi już od jakiegoś czasu zajmowała sobie miejsca w okolicach zamku, gdzie miał odbyć się zaplanowany na 9.15 pokaz fajerwerków. Zaliczyliśmy więc ostrą jazdę i mieliśmy gnać na fajerwerki. Okazało się jednak, że kolejka do tego rollercoastera była już niemal żadna, więc … pojechaliśmy nim jeszcze raz i zdążyliśmy jeszcze na fajerwerki.

Moja rada podczas wypadu do Disney World w Orlando

Bądź cierpliwa. Jeśli nie masz rezerwacji na rollercoaster, to przed 9.00 wieczorem masz szansę przejechać się bez stania w kolejce i jeszcze zdążysz pobiec w okolice zamku, żeby zobaczyć fajerwerki.

Porady i wskazówki przed wizytą w Disney World w Orlando. Jak się przygotować, jaką zainstalować aplikację i czego spodziewać się na miejscu.

Ile wydasz pieniędzy w Disney World w Orlando?

Sporo. Miej na uwadze fakt, że Disney chce z Ciebie sciągnąć tyle kasy, ile się da. Wiele atrakcji polega na tym, że wysiadasz z karuzeli, łódki czy czegoś, na czym jeździsz i przechodzisz przez salę wypełnioną gadżetami Disney’a, czyli przez sklep. Są to bardzo często sklepy tematyczne. Na przykład pływasz łódką w grotach, której motywem przewodnim są Piraci z Karaibów. Po wyjściu z łódki przechodzisz przez sklep, w którym znajdują się gadżety nawiązujące do filmów tej serii.

Jeśli kręcisz się po parku z dzieckiem, to nie muszę Ci mówić jak zachowuje się Twoje dziecko, gdy przechodzisz przez sklep, w którym są maskotki oraz rzeczy z postaciami z jego ulubionych bajek lub filmów. Do tego dochodzą wszystkie stoiska z lodami, popcornem, przekąskami a także restauracje fast foody. Przygotuj się, że pęknie Ci ze 100-200 dolarów dodatkowo.

Porady i wskazówki przed wizytą w Disney World w Orlando. Jak się przygotować, jaką zainstalować aplikację i czego spodziewać się na miejscu.

Jakich atrakcji spodziewać się w Magic Kingdom w Disney World w Orlando?

Oprócz przejażdżek na karuzelach i rollercoasterach spodziewaj się występów, parad, spektakli oraz na koniec dnia, pokazu fajerwerków. Zachęcam Cię bardzo mocno do poświęcenia czasu i zapoznania z informacjami oraz mapką w aplikacji. Zaznaczone są na niej wszystkie atrakcje oraz podane czasy oczekiwania. Klikając na poszczególne elementy przeczytasz co to jest i czy interesuje Cię dany pokaz albo przejażdżka. Z aplikacji dowiesz się również, o której godzinie zaplanowane są są parady i występy w okolicach zamku.

Porady i wskazówki przed wizytą w Disney World w Orlando. Jak się przygotować, jaką zainstalować aplikację i czego spodziewać się na miejscu.

Czy da się zobaczyć Magic Kingdom w jeden dzień?

Zobaczyć się da, lecz skorzystać ze wszystkiego nie da. Nie ma takiej możliwości. Spędziliśmy w parku 12 godzin i nie zdołaliśmy zaliczyć wszystkiego. Jeśli możesz przeznaczyć na zwiedzanie parku dwa dni, to zachęcam. Będzie to mniej męczące. Teren jest ogromny, ludzi masa, wszędzie są w zasadzie kolejki. Ze względu na tłumy nie ma po prostu możliwości, żeby za jednym razem skorzystać ze wszystkich atrakcji.

Co zabrać ze sobą do Disney World w Orlando?

Jeśli podróżujesz z dzieckiem, które wyrasta z wózka, ale od czasu do czasu do niego wsiada, to bierz wózek, jeśli nie chcesz nosić dzieciaka na rękach. Pamiętaj też, że Twoje dziecko może najzwyczajniej w świecie być w pewnym momencie wizytą w parku znużone i przytłoczone. To jest naprawdę ogromny teren, z ogromną ilością ludzi, gwarem, z masą bodźców. Trzeba to powiedzieć jasno, niektóre dzieci (zwłaszcza te młodsze) nie dają rady. Płaczą i krzyczą ze zmęczenia. Niektóre „zwiedzają” park śpiąc w wózkach albo na rękach umęczonych od noszenia rodziców.

Weź przeciwdeszczowe ponczo. Floryda słynie w sezonie letnim z tego, że często pada na niej deszcz. Nie należy się tym aż tak bardzo przejmować, ponieważ zazwyczaj przez większość dnia pogoda jest ładna. Ale może zdarzyć się, że podczas Twojej wycieczki lunie. Tak też było w naszym przypadku. Mieliśmy ze sobą parasol. Dziecku kupiliśmy na miejscu ponczo i kosztowało nas to 10 dolarów. Dla osoby dorosłej ponczo kosztuje na terenie parku 12 dolarów. Naprawdę warto mieć swoje za kilka złotych, bez logo Disney’a.

O wygodnych butach, odpowiednim stroju nie będę Ci pisać. To przecież oczywiste.

Porady i wskazówki przed wizytą w Disney World w Orlando. Jak się przygotować, jaką zainstalować aplikację i czego spodziewać się na miejscu.

Czy powrót na parking po fajerwerkach to katorga?

Nie! Logistykę w Disney World w Orlando mają opanowaną do perfekcji. Bałam się, że jak wszyscy ludzie udadzą się do wyjścia po fajerwerkach, to spędzimy z godzinę na czekaniu na pociąg lub prom. Pociągiem i promem goście transportowani są do parku po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Tymczasem to poszło błyskawicznie, mimo ogromu ludzi. Potem od razu wsiedliśmy do pojazdów, które zawiozły nas na parking. W ogóle nie czekaliśmy. Rach ciach i byliśmy przy samochodzie.

Dla kogo jest park Magic Kingdom?

Przede wszystkim dla osób z dziećmi, także z tymi najmłodszymi oraz ludzi, którzy chcą odbyć sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa. Jeśli szukasz mocniejszych wrażeń, chcesz przede wszystkim szaleć na rollercoasterach, to wybierz inny park. Napiszę szczerze. Owszem, mój 6-letni syn cieszył się jak widział Miki, Mini itd, ale najbardziej ekscytował się jazdą na największych, najbardziej szybkich rollercoasterach. To była dla niego największa atrakcja. Karuzela typu słoń Dumbo czy samolot nie wzbudzały już u niego takich emocji. Chciał żeby były ostre zakręty i spadki. I żeby mama darła się w niebogłosy. To było najfajniejsze.

Porady i wskazówki przed wizytą w Disney World w Orlando. Jak się przygotować, jaką zainstalować aplikację i czego spodziewać się na miejscu.

Czy wybrałabym się do Disney World raz jeszcze?

No jasne! Myślę jednak, że kolejnym razem zdecyduję się na inny park. Są do wyboru jeszcze trzy. Jeśli planujesz wakacje na Florydzie, to zachęcam Cię do przeczytania dwóch tekstów. Jeden jest na temat samej Florydy. W drugim opisałam jedną z największych atrakcji w całej Ameryce. Kennedy Space Center, czyli centrum kosmiczne na Przylądku Canaveral, do którego odwiedzenia bardzo Cię zachęcam podczas pobytu na Florydzie.

I jeszcze słówko. Zapisz się na mój newsletter, będę Ci wysyłać powiadomienia o najnowszych wpisach. Na moim blogu zamieszczam teksty z praktycznymi wskazówkami przed podróżą do USA jak również edukacyjne i z ciekawostkami. Wszystkie dotyczą Stanów Zjednoczonych.

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julka
Julka
2 lat temu

Hej,
Fast Pass juz nie istnieje.
Teraz trzeba wykupic platna opcje Disney Genie (15$ od osoby) zeby moc rezerwowac szybsze wejscia – to oddzielne kolejki Lighting Line.
Koniecznie trzeba rezerwowac LL z przynajmniej 1-dniowym wyprzedzeniem. Na ten sam dzien nie ma juz miejsc na najlepsze atrakcje od 7 rano – a czas oczekiwania w normalnej kolejce to 140 min.
Wiekszosc atrakcji – oczekiwanie 60-85 min – przynajmniej tak bylo u nas w polowie lutego 2022
Pozdrawiam

Marika
Marika
4 lat temu

Cześć, a nie wiesz może jak wyglądają te rezerwacje przejażdżek w ramach biletu z Park Hopper Option? Chcemy kupić bilety na dwa dni z tą opcją (jesteśmy bez dzieci) i zastanawiamy się czy w związku z tym będziemy mogli zarezerwować tylko te trzy wejścia fastpass czy może coś więcej i czy rezerwacje będzie można wykonać na każdy dzień oraz na wybrane atrakcje każdego z parków. Dodatkowo czy dobrze rozumiem, że mając bilet dwudniowy nie mogę wykorzystać dwóch dni pod rząd? Może Ty albo Twoi bliscy/znajomi macie doświadczanie w tym temacie i będziecie w stanie nam pomóc. Z góry dziękuję 🙂

Aga
Aga
4 lat temu

Do parku można wnieść własne jedzenie i butelki na wodę, prowiant na cały dzień dla kilku osób spokojnie mieści się do plecaka, dzięki temu można te 200 dolarów spokojnie zaoszczędzić 🙂

Lech Galicki
Lech Galicki
4 lat temu

Świetny, świetny tekst. Temat – bajka. Pozdrawiam

5
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x