Dom Elvisa Presley’a

by Lidia Krawczuk
dom Elvisa Presley'a

 

Nie musisz być fanem Króla Rock’n Rolla żeby przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz i zobaczyć jak żył i mieszkał. Wycieczka po Graceland nie jest wyłącznie atrakcją dla ludzi zakochanych w Elvisie, jego muzyce i zafascynowanych nim samym. Jest także dla tych, których ciekawi jak wyglądało życie największej światowej gwiazdy sceny i ekranu tamtych lat.

Elvis Presley kupił posiadłość w Memphis za sto tysięcy dolarów. Miał wówczas 22 lata.
Poniżej napiszę Ci jak przebiegała wycieczka, na którą być może kiedyś wybierzesz się i Ty. Ja sama chciałam odbyć ją od bardzo dawna. Udało mi się zrealizować ten plan, przy okazji 40 rocznicy śmierci Elvisa. Zatem do dzieła.

Graceland, dom Elvisa Presley’a

jest posiadłością z rezydencją położoną na ponad pięciu hektarach terenu. Elvis Presley kupił tę nieruchomość w 1957 roku i mieszkał tam do śmierci, czyli do sierpnia 1977 roku. Od strony ulicy otacza ją kamienny mur, z podpisami osób z całego świata. Ludzie umieszczają na nim swoje imiona, miasta bądź państwa pochodzenia albo po prostu slogany typu „I love you Elvis.” Sama też zostawiłam na murze polski ślad.

Willa stała się atrakcją turystyczną w 1982 roku. Wówczas otwarto ją dla zwiedzających, po przekształcaniu w dom-muzeum. Od wiosny 2017 roku, po przeciwnej stronie ulicy działa również wielki kompleks. Mieszczą się wystawy z pamiątkami po Elvisie. Można tu zobaczyć jego samochody, łodzie, kostiumy sceniczne, są też oczywiście sklepy z pamiątkami oraz restauracja a raczej bar typu fast food. To właśnie w kompleksie rozpoczyna się wycieczka, tam mieszczą się kasy biletowe.

Jeśli przyjedziesz do Graceland samochodem, zapłacisz jeszcze 10 dolarów za parking.

Pierwszą decyzją jaką musisz podjąć to rodzaj wejściówki. Czy chcesz kupić ekskluzywny bilet VIP za 159 dolarów? Bilet VIP, ale okrojony za 94 dolary, czy może chcesz zwiedzić dom Elvisa Presley’a plus wystawy w nowym kompleksie za 57$, albo sam dom za 39$? Jeśli dodatkowo zapragniesz zobaczyć samoloty króla, to musisz dorzucić kolejne 5 dolarów. Tylko pierwsza opcja jest pełna, razem z samolotami. Pan X i ja wybraliśmy opcję numer 3, czyli bilety za 57 dolarów od osoby plus samoloty. Nasz czteroletni syn zwiedzał za darmo, bo dzieci do szóstego roku życia nie płacą, natomiast dzieci w wieku szkolnym i młodzież mają zniżki.

Kiedy mamy już bilet w ręku, idziemy do kina. Jest to pierwszy etap wycieczki. Film trwa kilkanaście minut i pokazuje archiwalne zdjęcia i nagrania z Elvisem w roli głównej. Takie seanse są w USA standardowym punktem większości wycieczek i służą do rozładowywania kolejek. Po obejrzeniu filmu udajemy się do autobusu razem z iPadem i słuchawkami, które dostajemy po wyjściu z kina. Zanim wsiądziemy do środka, stajemy i pozujemy, ponieważ wszystkim gościom robione są zdjęcia, które są gotowe do odbioru po zwiedzeniu domu Elvisa. Nie ma obowiązku kupowania. My nie kupowaliśmy fotki za ponad 30 dolarów z jakimś elvisowym tłem podłożonym w programie do obróbki.

Dom Elvis’a, co można zobaczyć?

Tak jak pisałam wcześniej, nowo otwarty kompleks oraz posiadłość znajdują się po przeciwnych stronach ulicy. Autobus zawozi nas na drugą stronę a my w międzyczasie uruchamiamy iPada. Do wyboru, oprócz angielskiego jest kilka innych języków, między innymi hiszpański, niemiecki, włoski. Polskiego nie ma. Autobus zatrzymuje się przed samym wejściem i ukazuje się nam dom Elvisa Presley’a w pełnej krasie. Jest czas żeby zrobić kilka zdjęć.

dom Elvisa Presley'a

Wchodzimy do środka i zaczynamy zwiedzanie z iPadem. Nie ma przewodnika. Wszelkie informacje płyną przez słuchawki. Nie znam się na tym od strony technicznej, w każdym razie wygląda to tak, że iPad uruchamia się samoczynnie. Za każdym razem, gdy zbliżamy się w kierunku danego pomieszczenia, lektor rozpoczyna opowieść. Pierwszym pokojem, który mamy okazję zobaczyć jest living room Elvisa. Naturalnie nie można wejść do środka. Stoimy w holu i patrzymy przez odgradzający sznur.

Następnie głos z iPada (lektorem jest aktor John Stamos znany w Polsce z serialu Pełna Chata) kieruje nas do znajdującej się obok jadalni, w której -jak widać na dołączonych zdjęciach – stół jest przygotowany do posiłku. Tuż za jadalnią znajduje się też kuchnia.

Dom Elvisa, kolejne pokoje

Następna w kolejności jest sypialnia. Ale nie jest to sypialnia Elvisa, jest to pokój, z którego korzystali rodzice piosenkarza. Sypialni króla nie oglądamy, ponieważ można zwiedzać jedynie parter oraz zaadaptowaną piwnicę. Wstępu na górę nie ma.

dom Elvisa Presley'a

Następnie iPad każe nam iść do piwnicy. Oglądamy tam dwa pomieszczenia. Pokój telewizyjno-barowy, z trzema odbiornikami TV a także pokój do gry w bilarda, który jest w całości, łącznie z sufitem obity materiałem.

dom Elvisa Presley'a

Wracamy na górę. Ostatnim pokojem, który oglądamy w domu jest tzw. jungle room urządzony w klimacie jak nazwa wskazuje, czyli dżungla. Lektor informuje nas w jaki sposób Elvis spędzał czas w każdym pokoju a jego opowieść przeplatana jest również wypowiedziami córki artysty Lisy Marie oraz byłej żony Priscilli Presley. Priscilla była jedną z wykonawczyń testamentu Elvisa, i to dzięki niej dom można zwiedzać, bowiem doprowadziła do przekształcenia rezydencji w muzeum.

Co można zobaczyć poza domem?

Opuszczamy dom Elvisa Presley’a i wychodzimy na zewnątrz. Udajemy się do pobliskiego, niewielkiego murowanego domku, w którym mieściło się biuro dla sekretarek. Obok zachowano plac zabaw Lisy Marie Presley.

Po tym przystanku wracamy znów do domu, ale wchodzimy do niego od tyłu, który nie jest już tak ładny jak front. W dobudowanej części urządzono swoistą izbę pamięci, w której znajdują się osobiste rzeczy Elvisa takie jak klucze do Graceland, portfel, broń, strój ślubny czy obrazy, na których namalowany jest on, Priscilla lub sama posiadłość. Jest też zdjęcie Lisy Marie z synem Benjaminem (rocznik 1992) uderzająco podobnym do słynnego dziadka. Kończymy na sali sportowej z boiskiem do squasha.

dom Elvisa Presley'a
dom Elvisa Presley'a

Grób Elvisa Presley’a

Król pochowany jest na terenie Graceland, choć oczywiście według teorii spiskowej, wcale nie umarł. W USA słynny był swojego czasu pewien psychiatra z Kansas. Donald Hinton napisał nawet książkę, próbując udowodnić, że Elvis żyje i jest jego pacjentem…

Książka ukazała się 24 lata po śmierci piosenkarza. Psychiatra zaprezentował w niej jako dowód zdjęcia listów i pocztówek, które miał mu wysyłać Presley w czasie, gdy świat myślał, że nie żyje. W książce lekarz cytował też rzekomo prowadzone rozmowy z Elvisem. W wywiadzie telewizyjnym, który obejrzałam na YouTube psychiatra zarzekał się, że Elvis żyje i że zeznałby to w sądzie dodając, iż nie leczyłby nikogo bez spotkania twarzą w twarz…

Co jeszcze można zobaczyć?

Po zobaczeniu miejsca pochówku Elvisa, obok którego spoczywają też jego rodzice oraz babcia (jest też tablica upamiętniająca brata bliźniaka, który urodził się martwy) oddajemy iPada i wsiadamy do autobusu. Wracamy na drugą stronę ulicy do nowego kompleksu, w którym zgromadzono rzeczy, o których wcześniej pisałam, czyli samochody, motory, kostiumy oraz czytamy historie za tym stojące. Na przykład czerwony samochód, który widać na jednym ze zdjęć poniżej, Elvis podarował swojej sekretarce… Król słynął z tego, że rozdawał współpracownikom drogie prezenty na prawo i lewo.

Na terenie kompleksu znajduje się też kino, w którym wyświetlane są filmy z Elvisem a także sklepy z pamiątkami. Można między innymi kupić sobie kostium w stylu króla. Kremowy kosztuje 2,5 tysiąca dolarów a niebieski 2600…

Ostatnim etapem wycieczki są stojące na wolnym powietrzu samoloty (dodatkowo płatne, po 5 dolarów od osoby). Do obu samolotów możną wejść i robić w środku zdjęcia. Jednak światło jest dość kiepskie. Obowiązuje zakaz używania lampy błyskowej, więc zdjęcia wychodzą takie sobie.

Czy warto zobaczyć Graceland i dom Elvisa Presley’a? Absolutnie! To była dla mnie naprawdę jedna z najbardziej ekscytujących wycieczek w USA. Nie jestem wielką fanką Elvisa, znam po prostu kilka hitów, kiedyś widziałam ze dwa filmy z jego udziałem. Ale intryguje mnie to, jak bardzo fascynował ludzi i jak potrafi to robić do dziś. Zobaczenie wszystkiego plus posiłek zajmują w sumie kilka godzin. Ale nie jest to zmarnowany czas. Gdybym nie mieszkała dwunastu godzin jazdy samochodem od Memphis, z chęcią pojechałabym tam jeszcze raz.

Jeśli podobał Ci się wpis, napisz coś niżej w komentarzu. Polecam również film.

Lubisz patrzeć na domy? Zobacz koniecznie to :

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa Mendez
Ewa Mendez
6 lat temu

Pięknie pokazałaś Pismo aż miło się ogląda. Dziękuję że dzięki Tobie mogłam zobaczyć to wszystko ?

Lidia z amerykaija.pl
Reply to  Ewa Mendez

Proszę bardzo. Dziękuję za miłe słowa 🙂

Beata Zatorska-Malkowski
Beata Zatorska-Malkowski
6 lat temu

Bardzo dziekuje za wyczerpującą relacje o Elvisie ..Jestem pod wrazeniem , musze to miejsce kiedyś zobaczyć i powiem szczerze slyszalam ze warto ale nie myslalam ze az tak..Dzieki ,dzięki i jeszcze raz dzięki…Pozdrawiam serdecznie autorke..

Lidia z amerykaija.pl

Naprawdę polecam. Świetna wycieczka, po prostu fajnie spędzony dzień.

Karolina Biniek
6 lat temu

Przyznam, że chociaż nie jestem fanką Elvisa (bardziej zaliczam się do tej drugiej grupy osób ciekawych tego, jak wyglądało jego życie), to patrząc na zdjęcia z chęcią bym odwiedziła jego dom. Zwłaszcza, że nie codziennie można się spotkać z czymś takim jak utworzenie z domu gwiazdy muzeum w takim formacie.

5
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x