Discovery w Air and Space Museum w Waszyngtonie

by Lidia Krawczuk

To największa atrakcja Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Waszyngtonie. Wahadłowiec Discovery, który w 2011 rok po raz ostatni poleciał w kosmos. Dla mnie to szczególny orbiter, ponieważ widziałam jak w kwietniu 2010 roku, startował z Przylądka Canaveral na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To było w czasie Świąt Wielkanocnych, moich pierwszych w USA. Były to święta niezapomniane, bez jajek, ale za to z wahadłowcem. Nie zamieniłabym jednak tego widoku na żadne jajka świata, jakkolwiek by to zabrzmiało.

Dziś Discovery to jeden z najważniejszych eksponatów Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Waszyngtonie.  Wahadłowiec stoi w tak zwanym kosmicznym hangarze Air and Space Museum Udvar-Hazy Center, które znajduje się przy lotnisku im. Dulles’a pod Waszyngtonem. Jeśli chcesz dojechać z centrum Waszyngtonu do Udvar-Hazy Center transportem publicznym, to tutaj znajdziesz wyjaśnienie jak. Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Waszyngtonie ma dwie lokalizacje. Jedna znajduje się w samym centrum stolicy USA i w niej nie ma wahadłowca. Wahadłowiec stoi w  Udvar-Hazy Center. Oba muzea są darmowe. Lecz w Udvar-Hazy Center jest płatny parking, który kosztuje 15 dolarów.

Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Waszyngtonie długo zabiegało o wahadłowiec. To była zacięta walka w całych Stanach. Bo choć NASA postanowiła rozdać swoje trzy orbitery za darmo, to jednak trzeba było zapłacić za transport i przygotowanie statków kosmicznych do pełnienia roli eksponatów. A tu już koszty szły w grube miliony dolarów.

Po miesiącach walki o możliwość eksponowania go właśnie tutaj, Discovery dotarł do  Waszyngtonu. Niestety nie widziałam momentu, kiedy krążył nad stolicą na grzbiecie Boeinga 747, ponieważ byłam w tym czasie w Halifaksie. Widziałam za to odlot wahadłowca Enterprise (prototypu), który był kiedyś główną atrakcją Air and Space Museum. Teraz Enterprise jest maskotką Nowego Jorku.

Discovery z bliska? Cóż, wygląda na coś, co wiele przeszło. W porównaniu do modelu testowego Enterprise, który do tej pory stał w hangarze, prezentuje się jak przysłowiowy złom. Na Discovery’m widać ząb czasu. Prototyp był taki „nowiuśki”. Discovery jest bardzo „złachany”.

wahadłowiec Discovery
Tutaj możesz zobaczyć również :

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lee
Lee
12 lat temu

też bym się pogapiła…

sporothrix
12 lat temu

Krążył bardzo ładnie, miło nam było się na niego pogapić: http://miskidomleka.wordpress.com/2012/04/17/discovery-przylecial/

2
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x