Dziś wymienię Ci kilka faktów na temat stolicy Stanów Zjednoczonych. Jasne, nic nie musisz wiedzieć. Lecz jeśli chcesz, by Twoje wyobrażenie o Waszyngtonie było nieco większe niż to, że  jest w nim Biały Dom i że Waszyngton to stolica USA, to zapraszam na poniższe zestawienie. Jeśli potrzebujesz podpowiedzi i wskazówek co zobaczyć w Waszyngtonie to odsyłam do tekstu pt. Co zobaczyć w Waszyngtonie? Lista największych atrakcji.

1. W Waszyngtonie nie ma drapaczy chmur ani wysokich budynków

Najwyższą budowlą w stolicy USA jest mierzący sobie prawie 170 metrów wysokości Monument Waszyngtona. Zgodnie z obowiązującym prawem, dany budynek w Waszyngtonie może być tylko o 20 stóp (6 metrów) wyższy niż szerokość ulicy, przy której się znajduje. Amerykański Kongres ustanowił limit wysokości budynków w 1899 roku w trosce o bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

2. Brak J Street, choć ulice oznacza się literami alfabetu 

Waszyngton słynie z tego, że oznacza swoje ulice literami (a nie numerami tak jak na przykład Nowy Jork). Nie znajdziesz jednak w stolicy USA J Street, czyli ulicy J. Pod koniec XVIII wieku, prezydent George Washington wyznaczył Pierre’a Charlesa L’Enfant’a, by ten stworzył plan Waszyngtonu. Inżynier wykonał zadanie, używając cyfr, liter, dzieląc miasto na okręgi i dzielnice. Lecz w tamtych czasach typografia nie została jeszcze ujednolicona, czego skutkiem było zamienne stosowanie „I” oraz „J”.  Dlatego nie ma dziś ulicy J. (XYZ również nie ma – lecz raczej dlatego, że wówczas skończono nadawanie nazw przy literze W).

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Waszyngtonie. Ciekawostki i fakty.

 

3. Waszyngton to Washington D.C. i rządzi się swoimi prawami

Pełna nazwa stolicy USA to Washington D.C. czyli District of Columbia (Dystrykt Kolumbii). Jeśli powiedziałbyś komuś, że jesteś z Waszyngtonu, to pomyślałby, że ze stanu Waszyngton, w którym znajduje się m.in. miasto Seattle. Jeśli powiedziałbyś, że jesteś z D.C., nie byłoby żadnych wątpliwości.  Amerykanie mówią więc I’m from : Washington D.C. lub from D.C.

Washington D.C. jest miastem jedynym w swoim rodzaju. Waszyngton nie znajduje się bowiem na terenie żadnego stanu, lecz w Dystrykcie Kolumbii. Co to oznacza? Że w dużej mierze mają tu zastosowanie przepisy federalne (centralne) a nie stanowe. Choć Waszyngton ma swojego burmistrza i radę miasta, to jednak Kongres może tu zmieniać prawo lokalne.

Istnieje jeszcze coś takiego jak metropolia waszyngtońska. Zalicza się do niej część terenów w stanach Virginia i Maryland, które graniczą z Waszyngtonem. Możesz z okna widzieć Waszyngton (jak jak), ale tak naprawdę mieszkać w Virginii i podlegać przepisom tu obowiązującym.

4. Waszyngton to miasto z najgorszymi kierowcami w USA

Stolica USA od lat jest w czołówce tego specyficznego rankingu. Raz jest na pierwszym miejscu, innym na drugim lub trzeciem, lecz zawsze w czołówce. Ranking powstaje w oparciu o to, jak często kierowcy muszą kontaktować się z firmami ubezpieczeniowymi na skutek zdarzeń na drodze. W stolicy USA to średnio raz na 3,9 roku. W skali kraju to raz na dekadę. Waszyngtońskich kierowców przerażają warunki zimowe. Gdy tylko spadnie śnieg, mało kto siada za kółkiem. Ulice pustoszeją. Ale więcej o tym, w punkcie numer pięć.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Waszyngtonie. Ciekawostki i fakty.

5. Pada śnieg, Waszyngton zamiera, ulice są puste

Jeśli tylko pojawia się komunikat, że w Waszyngtonie będzie padał śnieg, można spodziewać się, że następnego dnia zostanie ogłoszony „snow day”. Cóż to oznacza? To, że szkoły będą zamknięte, niektóre instytucje i zakłady pracy też. Jeśli spadło tyci, tyci, to zapewne przyjdzie komunikat, że szkoła rozpoczyna się dwie godziny później i praca w urzędach federalnych też. Waszyngton i przylegające stany Virginia i Maryland są pod tym względem specyficzne, choć postępowanie w przypadku śniegu nie jest ujednolicone.

Załóżmy, że masz dwoje dzieci. Jedno chodzi do przedszkola, drugie do szkoły, lecz w dwóch różnych dystryktach szkolnych. Może okazać się, że po tyci, tyci śniegu jedno idzie do szkoły zgodnie z planem, drugie z dwugodzinnym opóźnieniem. Może być też tak, że jedno siedzi w domu, drugie idzie normalnie na zajęcia.

„Snow days” mogą trwać jeszcze ze 2-3 dni w Waszyngtonie i okolicach, mimo, że już nie pada. Wszystko wraca do normy, gdy autobusy mogą poruszać się po w pełni odśnieżonych drogach (również w dzielnicach domów jednorodzinnych), skąd zabierane są dzieci. 

A i jeszcze mróz. Mróz bez śniegu też może być powodem zamknięcia szkół… Nie, tak nie jest w całej Ameryce. To waszyngtońska specyfika.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Waszyngtonie. Ciekawostki i fakty.

6. Chcesz mieć w Waszyngtonie przyjaciela, to kup sobie psa

Waszyngton uchodzi za miasto karierowiczów. W stolicy USA mawia się : Chcesz mieć tu przyjaciela, kup sobie psa. Cytat ten powtarzany jest przy różnych okazjach, wykorzystywany przez komików a nawet można przeczytać go na planszowej ekspozycji w Newseum (Muzeum Dziennikarstwa i Informacji) w Waszyngtonie. Coś w tym jest, wiele osób mieszkających w Waszyngtonie jest „skądś” i nie ma tu zbyt wielu przyjaciół. I niemal każdy prezydent po przeprowadzce do Białego Domu kupuje sobie psa. Cytat ten przypisywany jest prezydentowi Harry’mu Trumanowi, lecz nie jest to prawda.

7. Waszyngton to miasto darmowych muzeów i instytucji

Nie ma takiego drugiego miasta na świecie, w którym znajdziesz tyle darmowych muzeów. Są to muzea skupione w ramach Instytutu Smithsona. Zaliczają się do nich między innymi : Muzeum Historii Amerykańskiej, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Kultury i Historii Afroamerykańskiej, Galeria Narodowa, Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Muzeum Holocaustu, Ogród Rzeźb, Ogród Botaniczny, Muzeum Indian, Muzeum Sztuki Afrykańskiej, Archiwa Narodowe, ZOO. Do niemal wszystkich placówek nie trzeba mieć nawet biletów. W niektórych (np. w Muzeum Holocaustu), w sezonie wymagana jest wcześniejsza rezerwacja online. Za darmo można w Waszyngtonie zwiedzać również Kapitol, Bibliotekę Kongresu a także Biały Dom (lecz wymagane są wejściówki).

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Waszyngtonie. Ciekawostki i fakty.

8. Waszyngton to miasto food trucków a miejsca postoju to loteria

Jeśli przejedziesz się po stolicy USA, to dojdziesz do wniosku, że food tracków w Waszyngtonie jest całkiem sporo. Możesz w nich kupić jedzenie różnych kuchni świata, wypieki, słodkości, zdrowe soki. W samym Dystrykcie Kolumbii jest około 450 samochodów, z których sprzedaje się jedzenie. Jednak to, gdzie sprzedawcy mogą zaparkować swoje pojazdy, to czysta loteria. W dosłownym sensie. Co miesiąc właściciele food trucków uczestniczą bowiem w loterii Departamentu do Spraw Konsumenckich, na podstawie której wyznaczane są miejsca do parkowania i sprzedaży. Oznacza to, że nikt nie ma najlepszych miejsc na stałe. Mało tego, do loterii, w której losuje się najlepsze miejsca można zgłosić tylko jeden samochód. Resztę trzeba ustawiać w mniej popularnych lokalizacjach.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Waszyngtonie. Ciekawostki i fakty.

9. Waszyngton to miasto kwitnącej wiśni

Japonia to kraj kwitnącej wiśni, Waszyngton to miasto kwitnącej wiśni. W stolicy USA rośnie kilka tysięcy wiśniowych drzew. Drzewa wiśni japońskich pojawiły się w Waszyngtonie na początku XX wieku, za sprawą Japończyków. Był to dar burmistrza Tokio. Pierwszą partię zaatakowała zaraza, burmistrz przysłał więc kolejną, trzy tysiące drzew. W następnych latach sadzono kolejne i kolejne drzewka. Wiosną do Waszyngtonu ciągną tłumy turystów, ponieważ odbywa się tu Festiwal Kwitnącej Wiśni i miasto wygląda w tym okresie przepięknie.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Waszyngtonie. Ciekawostki i fakty.

10. Waszyngtońskie metro, architektoniczna perełka

Waszyngtońskie metro zalicza się do czołówki najbardziej popularnych w USA. Największą ilość przewozów notuje Nowy Jork, potem Chicago i Waszyngton na trzecim miejscu. W wielu zestawieniach i rankingach, metro w stolicy USA wymieniane jest jako jedno z najpiękniejszych na świecie.

Podziemny system transportu publicznego w stolicy USA otwarto w 1976 roku. Jest to przykład późnej, XX-wiecznej modernistycznej architektury. Plany budowy powstały w latach 60-tych, zaraz po tym, jak prezydentem został John Kennedy. Kennedy nie chciał żadnych kompromisów i rozwiązań na skróty. Miała to być godna architektura a nie najtańsze z możliwych rozwiązań. Metro zaprojektował architekt Harry Weese. Zanim przystąpił do pracy, jeździł po świecie i oglądał najwspanialsze, podziemne dworce. Dopiero potem przystąpił do projektowania. Stacje waszyngtońskiego metra są jednym z najlepszych przykładów brutalizmu – stylu w architekturze, w którym kluczową rolę odgrywa surowy beton.

Coś Cię zaskoczyło? Pewnie ta loteria dotycząca food trucków oraz regulacje na temat wysokości budynków. Daj mi znać co.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Ameryka i ja (Lidia Krawczuk)Anna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna
Gość
Anna

Maga ciekawe to zestawienie. Nie wiedziałam o braku drapaczy chmur, ani o takiej ilości darmowych muzeów (to akurat podobne jest do Londynu, choć tam darmowych jest mniej…). Za to w kwestii śniegu to podobnie reaguje zachodnia Europa (panika na widok płatków śniegu) choć tam już tak łatwo nie zamykają szkół 😉