Serendipity w Nowym Jorku

by Lidia Krawczuk

– Nigdy nie zrozumiem fenomenu niektórych amerykańskich „biznesów” – rzekł Pan X, kiedy siadaliśmy w słynnej kawiarni przy 60 ulicy na Manhattanie, która nazywa się Serendipity. Zanim zajęliśmy miejsca, pan którego zadaniem jest  zaprowadzenie gości do wolnego stolika, wygłosił (zapewne stałą) formułkę.
– Widzieliście film „Serendipity”?
– Widzieliśmy – odparliśmy.
– Zatem to jest TEN stolik. ONI przy nim siedzieli – oświadczył z wystudiowanym uśmiechem – To MAGICZNY stolik! – dodał i poszedł na dół.

Stolik znajdował się na pierwszym piętrze kawiarni, która ma dwa poziomy.  Pan X przewrócił oczami. Doceniam jednak fakt, że zgodził się łaskawie przyjść ze mną do Serendipity. Nie bardzo mu się chciało, ponieważ kiedyś już próbowaliśmy tu wypić kawę, ale nie było wolnych stolików. Już wówczas Pan X stwierdził, że pewnie „to będzie jakaś kicha”. Tym razem jednak mieliśmy szczęście. Nie było tłoku a na dodatek dostaliśmy stolik z filmu! 😉

Komedia romantyczna, którą w Polsce pokazywano pod tytułem „Igraszki Losu” z Kate Beckinsale i Johnem Cusackiem została wyświetlona już chyba przez wszystkie możliwe telewizje. Kto ją widział, ten być może pamięta scenę, gdy bohaterowie siedzą sobie w kawiarni, popijając mrożoną czekoladę. Kiedy ostatni raz natrafiłam na ten film na jednym z kanałów uznałam, że wypadałoby w końcu  zajrzeć do tego przybytku. Słowo się rzekło. Siedzieliśmy w Serendipity w Nowym Jorku.

– W Polsce taki biznes nie miałby racji bytu – rzekł Pan X rozglądając się dookoła. Rzeczywiście. Brudne okna, odrapane krzesła i stoliki. Do tego stara posadzka z maleńkiej kostki, takiej, jaką kiedyś w dawnych czasach, układano w publicznych toaletach, np. na dworcach PKP.

Być może ktoś by powiedział, że to miejsce z duszą. Dla mnie jednak kawiarnia, znana z tego, że zaglądają do niej gwiazdy i celebryci była niczym innym jak lokalem, w który się po prostu nie inwestuje, bo … ludzie i tak przyjdą. Nasz „magiczny” stolik stał przy ścianie, na której znajdowało się coś, co przypominało kominek. Na owym „kominku” stała z kolei wielka głowa, z której wyrastały jakieś krzaczory (zdjęcie poniżej). Uczciwie mówiąc, głowie i kominkowi przydałoby się porządne szorowanie…

Być może sukces tej restauracji (bo oficjalnie to restauracja, choć mi bardziej przypomina kawiarnię) ma związek z menu. Trudno mi jednak wypowiadać się w tej kwestii, ponieważ wypiliśmy tylko kawę i zjedliśmy ciasto (było nawet niezłe). No ale – jak to mówią – jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Poniżej zdjęcie, które znalazłam w internecie. Jest to scena z filmu „Serendipity”. Bohaterowie siedzą przy „magicznym” stoliku. W rzeczywistości to nie ten sam stolik. Nasz miał ciemny blat.

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lee
Lee
12 lat temu

Nie, no taka torba to raczej lans;) Ludzie walą do tego lokalu drzwiami i oknami, a że lokal nadgryziony zębem czasu to już inna sprawa.

dziękuję za dobre słowo na temat bloga i zapraszam!

Ewelina Tkaczyk Crafts

A ja wczoraj dostałam białą torbę z mnóstwem różnorodnych obrazków. Widnieje na niej napis "Serendipity 3". Zaczęłam szukać w internecie cóż to może oznaczać. Torba przypomina okładkę karty menu tej kawiarni. Podczas poszukiwań dotarłam tutaj.Po przeczytaniu tekstu powyżej nie wiem czy noszenie tej torby jest OK czy obciachem:)
Pozdrawiam!

PS. Bardzo fajny blog, będę tu często zaglądać

Lee
Lee
12 lat temu

Może dla pociechy trzeba zamawiać herbatkę z melisy?:)

Edgar
12 lat temu

Raaaaany, kiedy ja ostatni raz byłem w JAKIEJKOLWIEK knajpie……
Ej, chociaż nie…. Miesiąc temu byliśmy z żoną moją ukochaną na kawie. Piliśmy ją na zmianę -albo jedno siedziało przy stoliku i piło, a drugie ganiało za potomkiem, albo odwrotnie 🙂

Anonimowy
Anonimowy
12 lat temu

już jakiś czas temu zauważyłem fenomen Ameryki w Europie i odwrotnie…Amerykanie gonią za wszystkim co na Starym Kontynencie ; moda, styl ubierania, budowania . Mają swoje mody teraz na Londyn , kiedyś Paryż , wcześniej Rzym.
Nas natomiast kręcą ich np marki ciuchów , muzyka , motoryzacja, etc. Nie wspominając o NY czy podróżach po całych stanach.
W przypadku tej knajpy jest to trochę skrzywiony obraz europejskiego stylu i może na tym polega ten fenomen

Lee
Lee
12 lat temu
Reply to  Anonimowy

Dobrze napisałeś, SKRZYWIONY… No i w Europie standard jest o wiele wyższy.

6
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x