Kiedy niemal dziewięć lat temu Pan X zapytał mnie czy wyjadę z nim do USA, od razu powiedziałam, że tak.
-Zastanów się dobrze, bo jak machina ruszy, nie będzie odwrotu – mówił wtedy.
Nie trzeba mi było powtarzać dwa razy, nie potrzebowałam czasu na zastanowienie. Byłam gotowa lecieć niemal natychmiast (wyjechaliśmy rok później).

Wyjazd do Stanów był zawsze moim marzeniem, nie sądziłam jednak, że spotka mnie taka przygoda i będę tu żyć. Myślałam raczej, że kiedyś po prostu do tej Ameryki pojadę na dwa tygodnie a może miesiąc i zobaczę, co się da. Zobaczyłam więcej, niż mogłabym sobie wyśnić, byłam w miejscach, które oglądałam w filmach i gazetach, brałam udział w historycznych uroczystościach oraz widziałam na własne oczy więcej niż raz to, co wydawało mi się nierealne z perspektywy rodzinnego Szczecina, czyli start i lądowanie wahadłowca na Przylądku Canaveral.

Kiedy jednak Pan X oznajmił mi, że wyjedziemy do Waszyngtonu, byłam zawiedziona. Bo ja chciałam pojechać do Nowego Jorku. Panoramę Manhattanu miałam na pulpicie komputera, po Nowym Jorku odbywałam w internecie spacery.
-Waszyngton? Naprawdę? Dlaczego? Buuuuuu.
Wertowałam strony w internecie, oglądałam zdjęcia i pocieszałam się. Musiałam, bo inna opcja niż Waszyngton nie wchodziła w grę. To mogła być wyłącznie stolica USA.

Dziś, po ośmiu latach spędzonych w DC, śmiało mogę powiedzieć, że to Waszyngton jest dla mnie a nie Nowy Jork. Kocham Nowy Jork, ale na weekend, po kilku dniach chcę z niego uciec. W pierwszych latach naszego pobytu w USA jeździliśmy do Nowego Jorku jak wariaci. Nie potrafię dziś policzyć ile razy dotąd w nim byliśmy, po prostu kilkadziesiąt. Szwendaliśmy się po Manhattanie, zaliczaliśmy drapacze chmur, muzea, skwery, parki i mniejsze lub większe atrakcje. Potrafiliśmy pojechać tylko po to, żeby zrobić zdjęcia Central Parku w jesiennej scenerii, albo wyskoczyć po fotkę Manhattanu przysypanego śniegiem. Ale im więcej razy do Nowego Jorku jeździliśmy, tym częściej dochodziliśmy do wniosku jak bardzo lubimy Waszyngton. Za to, że jest zadbany, czysty, z masą zieleni i przestrzeni w przeciwieństwie do ciasnego, przeładowanego, hałaśliwego i nazywając rzecz po imieniu, śmierdzącego Manhattanu.

Ja wiem, że jeśli planujecie turystyczny wyjazd, to na pewno Waszym celem jest Nowy Jork a nie Waszyngton. Ale naprawdę zaplanujcie to tak, żeby ten Waszyngton też zobaczyć. Przyjedźcie tu choćby na jeden dzień, a ja Wam napiszę poniżej jak najlepiej się tu dostać z Nowego Jorku. Opcje są cztery : samolot, pociąg, wypożyczony samochód oraz autobus. Pierwsze trzy opcje są kosztowne. Dlatego najbardziej polecam Wam autobus.


Ile trwa podróż?
W zależności od pory wyjazdu, od czterech i pół godziny do nawet sześciu. Zatem im wcześniej wyjedziecie, tym mniej czasu spędzicie w autobusie. Warto wyjechać bardzo wcześnie rano lub w nocy i mieć potem więcej czasu na zwiedzanie Waszyngtonu.

Ile to kosztuje?
To zależy od firmy przewozowej, którą wybierzecie oraz daty wyjazdu. W środku tygodnia zawsze jest taniej niż w weekendy. Bilet w jedną stronę w środku tygodnia można kupić nawet za dwanaście dolarów, w weekend za dwadzieścia pięć ale czasem dużo więcej.

Czy miejsca są przypisane?
Zależy od przewoźnika. U jednych wsiada się do autobusu i po prostu siada gdzie chce, u innych wybiera się miejsce na poziomie rezerwacji.

Gdzie się kupuje bilety?
W internecie. Można sobie kupić bilet na wiele miesięcy przed planowaną podróżą.

Co jeśli nie mogę pojechać w zaplanowanym terminie a mam kupiony bilet?
Nie dostaniesz raczej zwrotu pieniędzy, ale możesz zmienić datę rezerwacji (oczywiście trzeba to zrobić przed datą planowanego wyjazdu a nie po).

Czy w autobusie jest darmowe wifi?
Tak:)

Linki do przewoźników :

www.greyhound.com/en

https://us.megabus.com/route-guides/dc-to-nyc-bus

www.vamoosebus.com  (autobus dojeżdża do Arlington w stanie Virginia, ale to jest również dogodne miejsce do rozpoczęcia zwiedzania Waszyngtonu. Po przejściu pobliskiego mostu Key, jesteś w stolicy USA).

A kiedy już tu przyjedziesz, przesypiając większość drogi w autobusie i uporasz się z systemem Capital Bikeshare (najlepsza forma zwiedzania Waszyngtonu to na rowerze, system rowerów miejskich jest tu świetny), to zrobisz sobie własne zdjęcia miejsc, które znasz z politycznych seriali i filmów a także z prasy, telewizji oraz internetu.

Masz ochotę na Waszyngton? Mam nadzieję, że tak.

Tutaj nie wejdziesz. Zdjęcie zostało zrobione podczas tzw. dnia otwartego ogrodów Białego Domu

 

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.