Co zobaczyć w Waszyngtonie? Lista największych atrakcji

by Lidia Krawczuk
Jak zaplanować zwiedzanie Waszyngtonu? Co zobaczyć, czym się poruszać po stolicy Stanów Zjednoczonych - porady i wskazówki przed podróżą.

Oddaję w Twoje ręce ściągawkę, która ułatwi Ci podjęcie decyzji dotyczącej tego, co zobaczyć w Waszyngtonie i ile poświęcić na to czasu. Masz tu atrakcje Waszyngtonu. To nie jest lista od osoby, która wpadła do Waszyngtonu na tydzień i zrobiła „przewodnik”. Mieszkam tu od 2009 roku. Wiem o czym piszę. Jasne, że nie jestem w stanie wypunktować w tym zestawieniu każdej rzeczy. Od tego są płatne przewodniki. Lecz na pewno znajdziesz tu mnóstwo propozycji i wskazówek.

Jedno z najczęściej zadawanych mi pytań brzmi: Na ile dni zaplanować zwiedzanie Waszyngtonu? Zawsze odpowiadam : Zależy co chcesz zobaczyć i w jakim tempie.

Możesz tu oczywiście przyjechać na kilka godzin, zrobić sobie spacer rozpoczynając od Lincoln Memorial, zaliczając po drodze Monument Waszyngtona, Biały Dom, National Mall na Kapitolu skończywszy. Ale na bank wyjedziesz z przekonaniem: trzeba było przyjechać na co najmniej dwa pełne dni, a najlepiej na kilka.

Przeczytaj więc uważnie to, co napiszę poniżej. Nie czytaj po łebkach. Jeśli przeczytasz same nagłówki, to umknie Ci wiele ważnych informacji, które znajdują się w tekście. Poświęć trochę czasu. Zapoznaj się z dołączonymi linkami. Zastanów się na spokojnie w domu, by potem nie było w Tobie żalu, że nie starczyło Ci czasu na wszystko.

Zwiedzanie Waszyngtonu. Czym? Rowerem i metrem

Waszyngton jest bardzo zielony miastem, pełnym skwerów, trawników, alejek i ścieżek rowerowych. Po Waszyngtonie chodzi się bardzo dużo. Lecz zwiedzanie miasta jest jeszcze wygodniejsze na rowerze. W stolicy USA funkcjonuje bardzo sprawnie sytem roweru miejskiego, który nazywa się Capital Bikeshare. Czerwonych rowerów działających w tym systemie jest mnóstwo. Rowerem tej firmy dojedziesz wszędzie, do każdej opisanej poniżej atrakcji. Stacji dokujących jest pełno. Polecam ten system, zwłaszcza, że NIE uruchamia się jedynie za pomocą aplikacji w telefonie.

Jak zaplanować zwiedzanie Waszyngtonu? Co zobaczyć, czym się poruszać po stolicy Stanów Zjednoczonych - porady i wskazówki przed podróżą.

Aplikacja mobilna bywa problemem dla zagranicznych turystów, którzy nie zawsze mają nieograniczony dostęp do internetu w swoim telefonie. Tutaj internet nie jest koniecznością. Jeśli nie będziesz mieć do niego dostępu w Waszyngtonie, wypożyczenia dokonasz w tzw. kiosku przy stacji dokującej. Potrzebna będzie Ci karta kredytowa i znajomość angielskiego, żeby wiedzieć jak postępować przy stacjach dokujących. Jeśli rozważasz poruszanie się po Waszyngtonie rowerem, to polecam Ci przeanalizowanie z wyprzedzeniem w jaki sposób system działa, jak naliczana jest stawka. Możesz korzystać z roweru przez dobę za 8 dolarów, pod warunkiem, że przejedziesz od stacji do stacji dokującej w ciągu 30 minut. Dlatego napiszę jeszcze raz : PRZEANALIZUJ JAK TO DZIAŁA.

Jak zaplanować zwiedzanie Waszyngtonu? Co zobaczyć, czym się poruszać po stolicy Stanów Zjednoczonych - porady i wskazówki przed podróżą.

Zwiedzanie Waszyngtonu metrem

Jeśli nie chcesz jeździć rowerem, skorzystaj z metra. Siatka metra nie jest przesadnie skomplikowana. Na dołączonej fotografii widzisz zaznaczone kolorami linie metra oraz charakterystyczne dla Waszyngtonu punkty : National Mall, Monument Waszyngtona, Biały Dom, Kapitol a także Pentagon i Cmentarz Narodowy w Arlington. Tutaj znajdziesz mapę, którą możesz sobie powiększyć a także ściągnąć plik PDF na przykład na telefon. 

Zwiedzanie Waszyngtonu na elektrycznej hulajnodze

Jest to opcja dla osób ze swobodnym dostępem do internetu. W stolicy USA działa kilka firm oferujących hulajnogi, np. : Bird, Skip, Lyft, Hoper, Razor, Spin. Hulajnogi nie mają stacji dokujących, zostawia się je na ulicy. Wypożycza się je za pomocą aplikacji mobilnych. Jeśli planujesz taką formę zwiedzania i masz dostęp do internetu, to po prostu na miejscu zainstalujesz sobie aplikację. Nie ma sensu przed podróżą instalować wszystkich. Zobaczysz na ulicy hulajnogę konkretnej firmy, zainstalujesz i pojedziesz. Do tego będzie Ci potrzebna oczywiście karta kredytowa. Jakiego rzędu to koszt? Za start hulajnogi najczęściej płaci się 1 dolara a potem stawka naliczana jest za każdą minutę, co najmniej kilkanaście centów. Tak, zwiedzanie Waszyngtonu rowerem zdecydowanie bardziej się opłaca.

Pogoda w Waszyngtonie

Ogólnie rzecz ujmując pogoda jest w pewnym sensie podobna do pogody w Polsce. Ten sam podział na pory roku, lecz gorąco jest już od maja. Kolejne miesiące : czerwiec, lipiec i sierpień są zazwyczaj bardzo upalne. Poza tym w stolicy USA panuje w tym okresie duża wilgotność powietrza. Musisz przygotować się na to, że będzie się z Ciebie lać. Słowem, jeśli planujesz zwiedzanie Waszyngtonu latem, przyjedź tu z założeniem, że będzie po prostu gorąco.

Co zobaczyć w Waszyngtonie?

zwiedzanie białego domu w Waszyngtonie

Biały Dom

Siedziba prezydenta Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy prezydenci urzędują w Białym Domu od 1800 roku. Biały Dom jest nie tylko biurem prezydenta USA, to również jego miejsce zamieszkania, w czasie sprawowania funkcji. Do ogrodzenia Białego Domu może podejść każdy, wejść do środka tylko ci, którzy mają zarezerowane wejściówki. Co roku Biały Dom odwiedza kilkadziesiąt tysięcy gości w ramach bezpłatnych wycieczek. Każdy, komu marzy się zobaczenie jak wygląda w środku Biały Dom, musi aplikować przez internet o wejściówkę. Dla osób z amerykańskim obywatelstwem nie ma problemu. Zagranicznym turystom nie jest tak łatwo. Wszystko opisałam w tym tekście : Zwiedzanie Białego Domu. Pamiętaj, że jeśli nawet nie uda Ci się wejść do środka, zajrzyj do Visitor Center Białego Domu, w którym znajdziesz dużo ciekawostek, plansz z informacjami, pamiątek oraz sklepik z suwenirami. Więcej na ten temat również w polecanym wyżej tekście.

zwiedzanie Kapitolu w Waszyngtonie

Kapitol 

Kapitol jest siedzibą amerykańskiego kongresu. To odpowiedniki polskiego parlamentu i można go zwiedzać. Wycieczka jest bezpłatna, odbywa się z przewodnikiem (mówiącym po angielsku), ale trzeba mieć wejściówkę. A tę najlepiej zarezerwować sobie z wyprzedzeniem przez internet. Są również dostępne bilety bez rezerwacji, trzeba jednak pamiętać, że w sezonie może być problem, żeby je dostać od ręki ponieważ turystów jest wtedy bardzo dużo. Przeczytaj mój tekst na temat zwiedzania Kapitolu i dowiedz się jak zarezerwować bezpłatną wejściówkę.

Biblioteka Kongresu

Jeśli zaplanujesz zwiedzanie Waszyngtonu i wycieczkę na Kapitol (niezależnie od tego czy zamierzasz wejść do środka, czy tylko zrobić sobie fotkę przed budynkiem), pamiętaj, że niedaleko znajduje się Biblioteka Kongresu z imponującą czytelnią i niezwykłymi malowidłami na suficie. Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie to największa biblioteka na świecie, ze zbiorem ponad 3,9 miliona skatalogowanych książek i innych materiałów na piśmie, w 470 językach.

Wejdź chociaż na chwilę i zobacz wnętrze biblioteki. Nie zawiedziesz się. A jeśli zamieszczasz fotki na Instagramie, to zdjęcie czytelni na pewno przyciągnie uwagę Twoich obserwatorów. W środku są wystawy, możesz więc spędzić tam więcej czasu, jeśli chcesz. Wstęp jest oczywiście bezpłatny. Tutaj znajdziesz informacje na temat godzin otwarcia.

National Mall plus pomniki i darmowe muzea po drodze

National Mall to teren obejmujący obszar od Kapitolu, czyli siedziby amerykańskiego kongresu po Lincoln Memorial, z Monumentem Waszyngtona pomiędzy. Odległość od Lincoln Memorial, czyli monumentalnego pomnika upamiętniającego prezydenta Abrahama Lincolna do Kapitolu wynosi 3 kilometry. 

Jak zaplanować zwiedzanie Waszyngtonu? Co zobaczyć, czym się poruszać po stolicy Stanów Zjednoczonych - porady i wskazówki przed podróżą.

Zacznij spacer od Lincoln Memorial (powyżej na zdjęciu). Po wejściu na szczyt schodów zobaczysz w środku posąg Lincolna. Gdy odwrócisz się do niego plecami, ujrzysz Reflecting Pool (zbiornik z wodą, w której bardzo ładnie odbija się Monument Waszyngtona). Potem udasz się w kierunku pomników upamiętniających wojny : w Wietnamie, Korei oraz II wojnę światową. 

Jak zaplanować zwiedzanie Waszyngtonu? Co zobaczyć, czym się poruszać po stolicy Stanów Zjednoczonych - porady i wskazówki przed podróżą.

Następnie przejdziesz do Monumentu Waszyngtona. Stamtąd będziesz iść w kierunku Kapitolu. Po drodze miniesz kilka DARMOWYCH muzeów.

Są to muzea skupione w ramach Instytutu Smithsona. Zaliczają się do nich między innymi : Muzeum Historii Amerykańskiej, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Kultury i Historii Afroamerykańskiej, Galeria Narodowa, Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Muzeum Holocaustu, Ogród Rzeźb, Ogród Botaniczny, Muzeum Indian, Muzeum Sztuki Afrykańskiej, Archiwa Narodowe. Do niemal wszystkich placówek nie trzeba mieć nawet biletów (w Muzeum Holocaustu w sezonie wymagana jest wcześniejsza rezerwacja online).

Jak zaplanować zwiedzanie Waszyngtonu? Co zobaczyć, czym się poruszać po stolicy Stanów Zjednoczonych - porady i wskazówki przed podróżą.

Weź pod uwagę, że Muzeum Lotnictwa i Kosmosu znajduje się w dwóch różnych lokalizacjach. Pierwsza lokalizacja to National Mall i z dotarciem nie będziesz mieć żadnego problemu. Jeśli jednak zamarzy Ci się zobaczenie wahadłowca Discovery, czy naddźwiękowego samolotu Concorde, to musisz pojechać do Chantilly, w stanie Virginia. To 40 km od Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Waszyngtonie. Muzeum znajduje się kilka kilometrów od Międzynarodowego Lotniska Dulles, na które przylatują samoloty z Europy. Tutaj znajdziesz wskazówkę jak dojechać do muzeum w Chantilly transportem publicznym. Pod wskazanym linkiem jest wszystko dokładnie opisane jak dotrzeć na miejsce.

W Muzeum Historii Amerykańskiej znajduje się najpopularniejsza w Waszyngtonie wystawa prezentująca suknie pierwszych dam. Tekst na temat tej wystawy znajdziesz tutaj. Nie ma w USA drugiego takiego miasta, z tak wielką liczbą darmowych muzeów, na dodatek stojących blisko siebie jak Waszyngton. Dla wielbicieli historii, sztuki, malarstwa, szeroko pojętej kultury i popkultury stolica Stanów Zjednoczonych jest po prostu rajem, na dodatek darmowym, bo wstęp do wspomnianych placówek nic nie kosztuje.

Tutaj znajdziesz linki do wszystkich darmowych muzeów Instytutu Smithsona. Zapoznaj się z ofertą i wybierz te, które Cię interesują.

Jak zaplanować zwiedzanie Waszyngtonu? Co zobaczyć, czym się poruszać po stolicy Stanów Zjednoczonych - porady i wskazówki przed podróżą.

Galeria Narodowa Portretów

Poświęcam tej galerii osobny punkt, ponieważ Galeria Narodowa Portretów będąca częścią Instytutu Smithsona zlokalizowana jest w innym miejscu niż muzea wymienione w poprzednim punkcie. Muzea przy National Mall możesz odwiedzić jedno po drugim, natomiast Galeria Portretów znajduje się przy 8th Street i musisz wybrać się do niej już ekstra. Dotrzesz tam albo na rowerze lub metrem.

W Galerii Narodowej Portretów znajdziesz między innymi portrety wszystkich prezydentów USA oraz niektórych pierwszych dam. W 2018 roku w galerii zawisły portrety byłej prezydenckiej pary, Baracka i Michelle Obamów, stając się największą atrakcją placówki. Od momentu powieszenia obrazów, galerię odwiedziło o milion więcej gości, niż w poprzedzającym roku. Wstęp do galerii jest bezpłatny.

Monument Waszyngtona w Waszyngtonie

Monument Waszyngtona

Monument Waszyngtona jest najwyższą budowlą w stolicy USA. Ze względu na kształt nazywany jest potocznie wielkim ołówkiem, patykiem, drągiem. Monument Waszyngtona, czyli obelisk wykonany z marmuru, granitu i błękitnego gnejsu upamiętnia pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, mierzy niemal 170 metrów wysokości. Rozciąga się z niego piękny widok na stolicę USA. Na obelisk można wjeżdżać. Musisz mieć jednak bilet, który jest darmowy. O tym jak go zdobyć i co widać z góry, przeczytasz tutaj.

Jak zaplanować zwiedzanie Waszyngtonu? Co zobaczyć, czym się poruszać po stolicy Stanów Zjednoczonych - porady i wskazówki przed podróżą.

Historyczna dzielnica Georgetown

Georgetown w Waszyngtonie to dzielnica z historyczną zabudową ale też dzielnica handlowo-rozrywkowa, zlokalizowana w północno-zachodniej części stolicy USA. Musisz tutaj zajrzeć koniecznie planując zwiedzanie Waszyngtonu. Tu zjesz posiłek w restauracji z klimatem, zrobisz fotki historycznej zabudowy oraz spróbujesz słynnych ciastek w cukierni Georgetown Cupcake. Waszyngtońskie babeczki z kremem są znane w całej Ameryce i przed cukiernią zawsze jest kolejka. W środku jest niewiele stolików. Ale nie martw się tym. Kup sobie babeczki na wynos. Dostaniesz je zapakowane w ładnym, różowym pudełku. Idź nad Potomac, to zaledwie kilka minut spacerem. Tam sobie zjesz, delektując się przy okazji widokiem na rzekę. Przy nabrzeżu też są restauracje.

The Wharf – deptak z kafejkami i mariną

Na ten deptak nad Potomakiem a ściślej mówiąc nad Kanałem Waszyngtońskim trzeba zajrzeć koniecznie. To stosunkowo nowe atrakcje Waszyngtonu. Znajdziesz tu restauracje, sklepy, salę koncertową The Anthem, alejki spacerowe i piękny widok na Potomac z cumującymi jachtami. Masz tu też możliwość wypożyczania sprzętu wodnego. Za darmo można pobujać się na huśtawce. Bardzo polecam ten deptak. Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć tego miejsca, to zerknij na mój post na ten temat : tutaj.  

widok z wieży zegarowej hotelu Donalda Trumpa w Waszyngtonie

Taras widokowy na wieży zegarowej w budynku dawnej poczty

Wieża zegarowa będąca częścią Trump International Hotel w Waszyngtonie, to drugie obok Monumentu Waszyngtona publiczne miejsce, z którego można podziwiać panoramę stolicy USA. Zachęcam Cię bardzo do odwiedzenia wieży. To darmowa atrakcja, w samym centrum Waszyngtonu. Wieża mieści się w historycznym budynku, w którym kiedyś znajdowała się poczta główna Waszyngtonu. Obecnie w budynku znajduje się Trump International Hotel, lecz sama wieża jest obiektem publicznym, działającym niezależnie od hotelu. Więcej informacji na temat wieży oraz tego, czego można spodziewać się u góry, znajdziesz w tym tekście : Darmowy punkt widokowy w Waszyngtonie, czyli hotel Donalda Trumpa. Jedno ze zdjęć widzisz powyżej.

Festiwal Kwitnącej Wiśni w Waszyngtonie

Tidal Basin i pomniki

Tidal Basin jest sztucznym zbiornikiem wodnym w centrum miasta, wokół którego rośnie kilka tysięcy wiśniowych drzew. To jest to miejsce, które wiosną ściąga do Waszyngtonu milion gości, chcących pospacerować alejkami obsadzonymi kwitnącymi na biało i różowo drzewami. Napisałam o tym osobny tekst z mnóstwem zdjęć, gdzie można zobaczyć jak pięknie prezentuje się w tym okresie ta część Waszyngtonu. To tekst pt. Festiwal Kwitnącej Wiśni. Jeśli odwiedzisz stolicę USA poza tym okresem, to spacerując wokół zbiornika zobaczysz po drodze  : Jefferson Memorial – monumentalny pomnik dedykowany prezydentowi Thomasowi Jeffersonowi. Posąg prezydenta znajduje się wewnątrz widocznej na zdjęciu białej budowli.

Roosevelt Memorial – zespół rzeźb upamiętniających prezydenta Franklina Delano Roosevelta. Jedna z nich to posąg przedstawiający Roosevelta na wózku. Franklin Delano Roosevelt był niepełnosprawny, lecz w czasie gdy był prezydentem ukrywano ten fakt.

Ostatni teren parkowy przy Tidal Basin to Martin Luter King Memorial, pomnik dedykowany działaczowi na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów.

Pentagon i Pentagon Memorial

Pentagon jest siedzibą amerykańskiego departamentu obrony i zalicza się do największych budynków biurowych na świecie. I choć położony jest w mieście Arlington w stanie Virginia to adres ma waszyngtoński. Wszystkie amerykańskie departamenty (odpowiedniki polskich ministerstw) mają swoje siedziby w Waszyngtonie, poza Pentagonem znajdującym się w pobliskim stanie Virginia. Pentagon można zwiedzać. Za darmo. Warunek jednak jest jeden : należy w internecie wypełnić stosowną aplikację z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Nie da się tego załatwić z dnia na dzień, czy kilka dni wcześniej. Nasza aplikacja, w której podaje się dane osobowe  jest bowiem weryfikowana i dopiero po kilku dniach dostajemy odpowiedź czy i kiedy możemy stawić się na zwiedzanie.

Jak wygląda wycieczka i gdzie należy wypełnić aplikację opisałam dokładnie w tekście pt. Zwiedzanie Pentagonu. Jeżeli nie zamierzasz wchodzić do środka to pamiętaj, że budynku amerykańskiego Departamentu Obrony znajduje się Pentagon Memorial, park upamiętniający 184 osoby, które zginęły w ataku na budynek w zamachach z 11 września 2001 roku. Warto zobaczyć to miejsce. Dojedziesz tu z centrum Waszyngtonu bez problemu metrem. Przy okazji, wysiadając z metra możesz zajrzeć do centrum handlowego, które nazywa się Pentagon City.

cmentarz narodowy w Arlington

Cmentarz Narodowy w Arlington

Cmentarz Narodowy w Arlington jest cmentarzem wojskowym, na którym chowani są weterani wojenni, członkowie sił zbrojnych, ich krewni oraz nieliczni cywile, którzy zasłużyli się dla Stanów Zjednoczonych. Na cmentarzu znajdującym się w stanie Virginia, kilka kilometrów od ścisłego centrum Waszyngtonu i niedaleko od siedziby Pentagonu, spoczywa ponad 400 tysięcy osób. Tygodniowo odbywa się tu około 30 pogrzebów. Można z łatwością dojechać do cmentarza metrem lub na rowerze.

Polecam Ci mój tekst na temat cmentarza, ze zdjęciami. Zajrzyj, przeczytaj i zdecyduj czy chcesz podczas wycieczki przyjechać również tutaj. Uważam, że warto go odwiedzić planując zwiedzanie Waszyngtonu. Na tym cmentarzu znajduje się grób prezydenta Johna Kennedy’go.

Sculpture Garden

Ogród Rzeźb czyli Sculpture Garden, to jedno z najpopularniejszych miejsc w stolicy USA. Ogród znajduje się w samym sercu Waszyngtonu, przy National Mall, czyli terenie parkowym, przy którym zlokalizowane są muzea, o których pisałam wcześniej. Wstęp do Ogrodu Rzeźb jest darmowy, to atrakcja całoroczna. Latem organizowane są w nim bezpłatne koncerty jazzowe (w piątki około 5 po południu), natomiast od późnej jesieni, przez całą zimę działa tu lodowisko ( płatne). Turyści oraz mieszkańcy Waszyngtonu, którzy chętnie przychodzą do Ogrodu Rzeźb na spacer czy lunch, chłodzą się latem przy ogromnej fontannie, która zimą zamienia się w lodowisko. Więcej na temat ogrodu i tego, co można w nim zobaczyć napisałam tutaj.

 

City Center DC

City Center DC to nowa przestrzeń miejska na mapie Waszyngtonu. Jest to zespół nowoczesnych budynków, z restauracjami i sklepami na najniższym poziomie oraz apartamentami powyżej. Częścią City Center DC jest też dość duży plac, na którym odbywają się happeningi, wystawy, a od wiosny od jesieni w każdy wtorek instalują się tu farmerzy i sprzedają swoje produkty. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie z myślą o Instagramie, to w City Center DC jest taka alejka. Widzisz mnie w tej alejce na zdjęciu. Mam nad sobą różowe lampiony, które pojawiły się wiosną. Zimą znajdziesz w tym miejscu świąteczne dekoracje. Zajrzyj tutaj i sprawdź przed podróżą czego można spodziewać się w City Center DC w okresie, gdy Ty odwiedzisz Waszyngton.

Chinatown czyli chińska dzielnica

Chińska dzielnica w Waszyngtonie jest niewielka. Znajdziesz tu chińskie restauracje, bary ale też typowo amerykańskie jak Mc Donald’s czy Starbucks, których nazwy są napisane po chińsku. Nie spodziewaj się tutaj niewiadomo czego. Lecz jeśli chcesz mieć efektowną fotkę przy chińskiej bramie, to zajrzyj również i tu.

Międzynarodowe Muzeum Szpiegostwa w Waszyngtonie, miejsce z największą na świecie kolekcją narzędzi wykorzystywanych w pracy wywiadowczej.

Muzeum Szpiegostwa

To jedyne w tym zestawieniu płatne muzeum, lecz warte odwiedzenia. To wielka atrakcja dla tych, którzy chcą popatrzeć z bliska na szpiegowskie gadżety, dowiedzieć się trochę na temat technik operacyjnych. Przyszło Ci kiedykolwiek do głowy pytanie : czy nadaję się na szpiega? Możesz to sprawdzić. W Muzeum Szpiegostwa są gry, które weryfikują jakie i do czego masz predyspozycje. Na temat Muzeum Szpiegostwa napisałam obszerny tekst i odsyłam Cię do niego, jeśli interesuje Cię ten temat i myślisz o odwiedzeniu tej placówki podczas wycieczki do Waszyngtonu. Muzeum znajduje się bardzo niedaleko od National Mall.

Taras widokowy w Rosslyn

Waszyngton jest miastem bez drapaczy chmur i jego panorama nie jest tak imponująca jak panorama Manhattanu. Lecz jeśli chcesz popatrzeć na stolicę USA z wysokości 30 piętra, z nowoczesnego tarasu widokowego, to wiedz, że jest taka opcja. Taras znajduje się w Rosslyn. Administracyjnie jest poza Waszyngtonem, w stanie Virginia, lecz to naprawdę bardzo blisko centrum. Dojedziesz tam albo rowerem, albo metrem. Taras jest płatny. U góry znajduje się kawiarnia. Można coś wypić, posiedzieć, popatrzeć na miasto. Tutaj znajdziesz informacje na temat godzin otwarcia.

Gravelly Point Park

To propozycja dla tych, którzy lubią samoloty latające nad głowami. Gravelly Point Park to polana przy lotnisku krajowym im. Ronalda Reagana, z której doskonale można oglądać starty i lądowania samolotów. Jest to także teren piknikowy. Jeśli więc Twoja wycieczka do Waszyngtonu nie ogranicza się do jednego dnia i masz więcej czasu, polecam Ci tę polanę. Kup sobie lunch na wynos i pojedź tam. Możesz dotrzeć do tego punktu na co najmniej dwa sposoby : metrem – na lotnisko Reagana i stamtąd spacerkiem na polanę, albo korzystając z roweru miejskiego. To zaledwie kilka kilometrów od centrum stolicy.

Jak zaplanować zwiedzanie Waszyngtonu? Co zobaczyć, czym się poruszać po stolicy Stanów Zjednoczonych - porady i wskazówki przed podróżą.

Waszyngtońskie zoo

Zoo cieszy się olbrzymią popularnością. Waszyngtońskie zoo zalicza się do najstarszych w Stanach Zjednoczonych. A dobra wiadomość jest taka, że wstęp do zoo jest bezpłatny. Płatny jest jedynie parking, jeśli przyjedzie się do zoo samochodem. Zoo otwarte jest we wszystkie dni w roku bez wyjątku. Jeśli planujesz wycieczkę do zoo, to zajrzyj tutaj – znajdziesz w tym miejscu wszystkie potrzebne Ci informacje oraz adres.

*****

Uff, to tyle. Nie ukrywam, że napracowałam się przy tym wpisie. Wiedz, że opisanie tego wszystkiego, wyszukanie linków i zdjęć wymagało ode mnie wielu godzin pracy. Zrobiłam to dla Ciebie. Zrób coś też dla mnie, proszę. Udostępnij ten tekst w mediach społecznościowych i poleć go. Pomożesz mi tym samym dotrzeć do nowych czytelników.

A przed wizytą do stolicy USA przeczytaj jeszcze tekst poniżej. Dzięki niemu nie będziesz zastanawiać się dlaczego w Waszyngtonie nie ma drapaczy chmur, skąd pomysł nazwania ulic literami alfabetu oraz co w centrum DC robią te wszystkie food trucki i jak to działa. DC??? O tym też napisałam dlaczego DC.

A przed samą podróżą przeczytaj również :

 

MOJA KSIĄŻKA AMERYKA I MY

Sięgnij po książkę, którą napisałam wspólnie z mężem. Klikając w zdjęcie, pobierzesz bezpłatny rozdział. 

 

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
1 miesiąc temu

Dziękuję za ten wpis, ponieważ zwiedzając Waszyngton niejednokrotnie korzystałam z informacji tu zawartych. Super!

Dorota
Dorota
7 miesięcy temu

Dzień dobry pani Lidio. Tyle lat w Waszyngtonie – zazdroszczę, bo wiem, że W DC i okolice to studnia ciekawych miejsc, studnia bez dna. Do Pani listy dopisałabym jeszcze koniecznie The National Archives ( miejsce wystawy Deklaracji Niepodległości, Konstytucji US i Karty Praw ). I tu miła ciekawostka – w sklepie z pamiątkami syn znalazł na półce zestawy polkich klocków Cobi (!!!! : o). Miły oku Polaków akcent! Widać firma rozwija się na rynku USA, bo cały regał tych klocków widzieliśmy również w National Museum of The United States AIR Force w Dayton OH. Zawsze to przyjemnie : o) A!… Czytaj więcej »

Ola
Ola
7 miesięcy temu

Na jedną kartę kredytową można wypożyczyć kilka rowerów czy tylko jeden?

Mariusz
Mariusz
10 miesięcy temu

Niestety muzeum lotnictwa nieczynne do jesieni 2022r. Szkoda…
Kongres niedostępny dla zwiedzających do odwołania.
Pozdrawiam z Waszyngtonu.

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

Bardzo dziękuję za wpis. Pomógł mi wykorzystać maksymalnie jeden dzień, który mogłam spędzić w Waszyngtonie.

jakpoleciec
3 lat temu

Waszyngton ciekawy, więc nie dziwi liczba pozytywnych komentarzy 😉

Michał
Michał
3 lat temu

Wspaniały opis, wylatuje 7.11 i jest jak znalazł. Dziękuję

Natalia
Natalia
3 lat temu

Wow, to chyba pierwszy tak dobrze napisany przewodnik po Waszyngtonie. Od kilku tygodni szukam informacji na temat tego miasta i planuje wyjazd ale ten tekst to idealne podsumowanie i wszystko czego szukałam. Zwięźle i na temat – dziękuje!! 🙂

Grzegorz
Grzegorz
3 lat temu

Dzięki za super przewodnik! Sprawdzimy wszystko na własne oczy w sierpniu 🙂

Malina
Malina
3 lat temu

Super! Będę wysylać wszystkim znajomym- szczególnie jak te rowery działają! Do tej pory nie wiem jak z nich korzystać – pod latarnią najciemniej ;), a hulajnogi denerwują, bo się „walają” pod nogami. Dodałabym jeszcze dla amatorow sztuki i architektury: Renwick Gallery -Smithsonian czyli za darmo można szybko zwiedzić bo jest mała – naprzeciwko Białego Domu, Glenstone Museum w Potomac ( też za darmo ale trzeba miec bilet, który trzeba upolować!!! albo przyjechać autobusem- na stronie jest wyjaśnione) i Pope–Leighey House ( dom zaprojektowany przez F. L. Wrighta- płatne) . A dla miłośnikow historii- dom Waszyngtona w Mount Vernon – to… Czytaj więcej »

Lech
Lech
3 lat temu

Znakomity tekst. Doprawdy – wyczerpujący temat: zwiedzanie Waszyngtonu, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Lidko, pozdrawiam Ciebie z wielką atencją i serdecznością.

17
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x