Cmentarz Narodowy w Arlington

by Lidia Krawczuk
cmentarz narodowy w Arlington

Cmentarz Narodowy w Arlington jest cmentarzem wojskowym, na którym chowani są weterani wojenni, członkowie sił zbrojnych, ich krewni oraz nieliczni cywile, którzy zasłużyli się dla Stanów Zjednoczonych. Na cmentarzu znajdującym się w stanie Virginia, kilka kilometrów od ścisłego centrum Waszyngtonu i niedaleko od siedziby Pentagonu, spoczywa ponad 400 tysięcy osób. Tygodniowo odbywa się tu około 30 pogrzebów.

cmentarz narodowy w Arlington

Trudno powiedzieć o cmentarzu, że jest „atrakcją turystyczną”. Ale fakty są takie, że rocznie nekropolię w Arlington odwiedzają ponad 3 miliony osób i nie są to bynajmniej krewni spoczywających tu ludzi. To gównie turyści. Wycieczki szkolne, wycieczki zorganizowane to również stały element tutejszego krajobrazu.

Nekropolia zajmuje obszar ponad 250 hektarów i została założona podczas amerykańskiej wojny cywilnej, która trwała w latach 1861 – 1865. Wcześniej był to teren prywatny. Od 1873 roku wszyscy amerykańscy weterani wojenni mają prawo do pochówku na Cmentarzu Narodowym w Arlington. Państwo zapewnia darmową parcelę oraz płytę nagrobną.

Grób Kennedy’go na Cmentarzu Narodowym w Arlington

cmentarz narodowy w Arlington

Po zabójstwie prezydenta Johna Kennedy’go w listopadzie 1963 roku jego żona Jacqueline Kennedy zdecydowała, że miejscem spoczynku będzie nekropolia w Arlington. Ceremonia była wzorowana na pogrzebie prezydenta Abrahama Lincolna, który również zginął z rąk zabójcy. Transmisja telewizyjna uroczystości żałobnej przyczyniła się w dużej mierze do tego, że drastycznie wzrosło zainteresowanie pochówkami na Cmentarzu Narodowym w Arlington. Cztery lata później wprowadzono więc zasady kwalifikacji. W 1977 roku pojawiły się jeszcze większe ograniczenia ze względu na ilość składanych wniosków.

Miejsce spoczynku prezydenta Kennedy’go oraz jego najbliższych jest najpopularniejszą mogiłą całego cmentarza. Obok Johna Kennedy’go pochowana jest Jacqueline Kennedy, która zmarła w 1994 roku z powodu nowotworu. Są tu również groby ich dwojga dzieci, Arabelli i Patricka. Arabella urodziła się martwa, Patrick zmarł dwa dni po przyjściu na świat. Prochy syna prezydenta Johna Kennedy’go juniora, który zginął w katastrofie lotniczej w 1999 roku rozrzucono nad Atlantykiem.

cmentarz narodowy w Arlington

Na zdjęciach z płytami nagrobnymi członków rodziny Kennedy widzisz rzucone monety. Nie spotkałam się z tym nigdy wcześniej, choć cmentarz odwiedzałam wiele razy. Trudno mi powiedzieć czy to jednorazowy incydent i czy wojsko opiekujące się nekropolią usunie bilon. Nie sądzę jednak, by na znajdującym się pod jurysdykcją Departamentu Wojska cmentarzu wprowadzono na stałe taką praktykę.

Cmentarz Narodowy w Arlington oraz jego drzewostan

cmentarz narodowy w Arlington

Na rozległej nekropolii (252 hektary), położonej na pagórkowatym terenie, rośnie 8600 drzew. Znajdują się tu i typowe dla USA gatunki, ale również egzotyczne egzemplarze, które radzą sobie w umiarkowanym klimacie. Oficjalna strona internetowa cmentarza podaje, że znaleźć tu można 300 gatunków i odmian. Na niektórych drzewach przymocowane są tabliczki z informacjami dotyczącymi konkretnego egzemplarza.

cmentarz narodowy w Arlington

Amfiteatr Pamięci  i Grób Nieznanego Żołnierza

Otwarty w 1920 roku amfiteatr na kilka tysięcy miejsc jest kilka razy w roku miejscem koncertów i ceremonii na cześć Amerykanów, którzy poświęcili się dla kraju. Są to uroczystości przy okazji takich świąt jak Dzień Weteranów czy Dzień Pamięci. Co roku, podczas Memorial Day w amfiteatrze przemawia prezydent Stanów Zjednoczonych.

cmentarz narodowy w Arlington

cmentarz narodowy w Arlington

Codziennie natomiast, co 30 minut (w godzinach otwarcia cmentarza), odbywa się ceremonia zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza (grób znajduje się przy amfiteatrze). Tu również jest zwykle mnóstwo ludzi a w sezonie wzmożonego ruchu turystycznego są tu prawdziwe tłumy. Nie wolno tu rozmawiać ani używać telefonów komórkowych. Jeśli tylko ktoś zachowuje się zbyt głośno lub niestosownie, żołnierz pełniący wartę zwraca uwagę. I to bardzo donośnym głosem. Brzmi to niemal jak rozkaz. 

cmentarz narodowy w Arlington

Amerykańscy astronauci

W 1986 oraz 2003 roku Ameryką wstrząsnęły dwie katastrofy z udziałem promów kosmicznych. Challenger rozbił się kilkadziesiąt sekund po starcie, Columbia po wejściu w atmosferę, podczas powrotu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W obu wypadkach zginęło w sumie 17 astronautów. Na Cmentarzu Narodowym w Arlington znajdują się dwie mogiły dedykowane obu załogom. Nie są to zbiorowe mogiły. Są to miejsca upamiętniające astronautów, którzy wówczas zginęli. Między mogiłami postawiono płytę na cześć Amerykanów z sił specjalnych, którzy ponieśli śmierć w 1980 roku, podczas misji uwalniania zakładników przetrzymywanych w Iranie.

cmentarz narodowy w Arlington

cmentarz narodowy w Arlington

Tuż obok płyt dedykowanych amerykańskim astronautom znajduje się nagrobek dowódcy misji promu Challenger. Nie zwróciłabym na niego uwagi, gdyby nie amerykańskie flagi umieszczone przy nim.

Inne mogiły na Cmentarzu Narodowym w Arlington

Nekropolia wojskowa w Arlington podzielona jest na sekcje. W najnowszej części chowani są żołnierze, którzy zginęli w wojnach w Iraku i Afganistanie. Różne źródła w internecie podają, że w obu wojnach śmierć poniosło około 7 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, najbliżsi członkowie rodzin osób pochowanych na cmentarzu w Arlington, mogą po śmierci spocząć obok nich we wspólnym grobie. Ale nazwisko członka rodziny umieszczane jest na odwrocie mogiły – co widać na zdjęciu poniżej.

Cmentarz Narodowy w Arlington, Welcome Center

Każda osoba przybywająca na cmentarz przechodzi przez Welcome Center. Jest to budynek położony tuż za bramą cmentarza. Żeby do niego wejść, trzeba przejść kontrolę bezpieczeństwa. Tak, tak. Przy wejściu na Cmentarz Narodowy w Arlington są bramki do prześwietlania i ochrona kontroluje każdego, kto chce wkroczyć na teren nekropolii.

cmentarz narodowy w Arlington

W budynku znajduje się ekspozycja z ciekawostkami na temat cmentarza, centrum informacji, sklep z pamiątkami oraz toalety. Tutaj również mieszczą się kasy biletowe. Wejście na sam cmentarz jest bezpłatne. Istnieje jednak opcja zwiedzania autobusem i bilet dla osoby dorosłej kosztuje 13,5 dolara. Poniżej widzisz zdjęcie z cenami. Wycieczka trwa godzinę i autobus zatrzymuje się w wybranych miejscach, między innymi tych, które opisałam powyżej.

cmentarz narodowy w Arlington

cmentarz narodowy w Arlington

Cmentarz Narodowy w Arlington, sklep z pamiątkami

Postanowiłam zatrzymać się przy tym punkcie, ponieważ nie sądziłam, że coś takiego jak pamiątkowy kubek z cmentarza istnieje. A jednak. W sklepie z pamiątkami na Cmentarzu Narodowym w Arlington oprócz książek i albumów dotyczących cmentarza są również kubki z nadrukiem. Widnieją na nich zdjęcia zrobione na terenie nekropolii a obok jest napis : Arlington Cemetery. 

Oprócz nich można kupić książki dotyczące historii Stanów Zjednoczonych, prezydentów, pierwszych dam jak również kolorowanki. Nie są to jednak zwykłe kolorowanki, lecz tematyczne i nawiązujące do amerykańskiej historii. Można więc pokolorować sobie prezydentów, pierwsze damy, waszyngtońskie pomniki. Mało tego. Są również puzzle. Mnie rzuciły się w oczy te, ze zdjęcia zrobionego na lotnisku w Dallas w 1963 roku, na kilka godzin przed zabójstwem prezydenta Kennedy’go. Widnieją na nim uśmiechnięci Jackie i John Kennedy. A na dokładkę jest jeszcze książeczka, z której można wyciąć papierowe lalki. Dzięki temu będziemy mieć kolekcję papierowych Jackie Kennedy w pięknych sukniach.

cmentarz narodowy w Arlington

Cmentarz Narodowy w Arlington otwarty jest cały rok. Jeśli zamierzasz go odwiedzić osobiście, sprawdź w jakich godzinach jest otwarty. Godziny różnią się w zależności od pory roku. Link do strony internetowej cmentarza znajdziesz : tutaj. W Welcome Center dostępne są również darmowe mapki z planem cmentarza, na którym zaznaczone są wymienione przeze mnie miejsca.

***

W książce Ameryka i my, którą napisałam z mężem, jest rozdział pt. Amerykańskie pożegnania. To jest rozdział, w którym piszemy również  o publicznym przeżywaniu żałoby w USA, czy to  w kontekście pogrzebów prezydentów, czy tragedii, które trafiają na czołówki serwisów informacyjnych.  Na temat naszej książki jest oczywiście więcej na stronie www.amerykaimy.pl

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
3 lat temu

Trzy lata temu na tym cmentarzu pochowany zostal tesc mojej znajomej, ktory wstapil do wojska natychmiast po ukonczeniu 18-tu lat, kiedy Ameryka juz uczestniczyla w II wojnie swiatowej. Niespelna trzy lata pozniej wrocil do domu jako bohater wojenny z medalami za udzial w bitwie o wyspe Iwo Jima. Ozenil sie majac 22 lata, mial dobre i porzadne zycie, zmarl jako czlowiek szanowany, zamozny, otoczony rownie dobrze ustawionymi (tzn, wyksztalconymi i zamoznymi) dziecmi i ich rodzinami. Pochowek jego prochow w Arlington mial miejsce kilka miesiecy po prywatnych uroczystosciach pogrzebowych ze wzgledu na kolejke oczekiwania. Piekne zycie, piekny koniec. A dzisiejsz mlodziez?

Martyna
Martyna
3 lat temu

Uwielbiam Pani wpisy 🙂

Zbyszek
Zbyszek
3 lat temu

Byłem trzy tygodnie temu. Miejsce warte obejrzenia. A zdjęcia i opisy pani Lidii super. Przed wyjazdem korzystałem z innych pani opisów i wszystkim je też polecam.

Ania
Ania
3 lat temu

Bardzo fajny wpis. Ciekawi mnie ten pan w gablocie – wygląda jak prawdziwy człowiek…

Grzegorz
Grzegorz
4 lat temu

Naprawde piekne miejsce bardzo wzruszajace bylem tam w czerwcu tego roku polecam wszystkim

Daniel Wosinski
Daniel Wosinski
4 lat temu

Świetne zdjęcia. Co do tego aby cmentarz był atrakcją turystyczną jest faktycznie dziwna,ale w mojej miejscowości jest cmentarz ewangelicki i do niego również przyjeżdżają turyści. Pamiątka po II w światowej choć chyba nikt takiej pamiątki by nie chciał. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie na czteryporyswiata.blogspot.com

Lidia z amerykaija.pl

Dziękuję za miłe słowa. Chętnie zajrzę do Ciebie.

9
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x