Ile kosztuje w USA polska żywność

by Lidia Krawczuk
Ile kosztuje w USA polska żywność

Ile w USA kosztuje masło? Ile chleb? A ile płacisz za? I tu padają pytania o ceny konkretnych produktów czy usług. Z takimi pytaniami spotykam się często w Polsce. Ludzie są po prostu ciekawi, co ile kosztuje w Ameryce. Porównywanie i przeliczanie nie ma oczywiście większego sensu, ponieważ zazwyczaj wypada to na niekorzyść osoby z polską walutą w portfelu, zwłaszcza teraz, gdy dolar stoi wysoko. Przykłady z amerykańskimi cenami żywności znajdziesz tutaj. Poniżej napiszę Ci ile kosztuje w USA polska żywność. Czyli ile płaci się w dolarach za polskie produkty dostępne w polskim sklepie pod Waszyngtonem.

W okolicach Waszyngtonu ceny są wyższe niż w Nowym Jorku oraz Chicago

Powody są dwa.  Słaba konkurencja oraz koszty transportu. W miastach, które wymieniłam, polskich sklepów jest wiele, zatem jest konkurencja i konkurencyjne ceny. W samym Waszyngtonie nie ma żadnego polskiego sklepu, a właściciele tych, które znajdują się w sąsiadujących stanach zaopatrują się w hurtowniach w Nowym Jorku.

Polacy żyjący w metropolii waszyngtońskiej robią polskie zakupy w sklepie w stanie Maryland, albo w Virginii. Oba stany są stanami sąsiadującymi z Dystryktem Kolumbii, w którym znajduje się Waszyngton. Dla mnie zakupy w polskim sklepie wiążą się z mniej więcej półgodzinną jazdą samochodem (bez korków) niezależnie od tego, czy pojadę do sklepu w Maryland czy w Virginii.

Są ludzie, którzy po jakimś czasie przyzwyczajają się do amerykańskich smaków, są tacy, którzy regularnie muszą robić zaopatrzenie w polskim sklepie. Należę do tej drugiej grupy. Muszę mieć polski majonez (amerykański jest słony), polskie ogórki kiszone i konserwowe, polskie słodycze, polski koncentrat do barszczu, chrzan w słoiku i jeszcze kilka innych rzeczy. Pan X musi mieć polskie kabanosy.

Ile kosztuje w USA polska żywność?

Poniżej lista dziesięciu polskich produktów z cenami podanymi w dolarach, które są dostępne w polskim sklepie pod Waszyngtonem.

1. ogórki kiszone, słoik 887 ml,  4,99$

2. kasza pęczak, opakowanie 400 g,  2,99$

3. biszkopty, opakowanie 120 g,  2,49$

4. syrop malinowy, butelka 1300 g, 6,99$

5. masło Extra, kostka 200 g, 3,99$

6. kabanosy, 70 dag, 10,31$

7. majonez Babuni, słoik 420 ml, 5,99$

8. wafelek Prince Polo, mały, 0,99$

9. czekolada Wedel, 100 g, 1,99$

10. opakowanie mrożonego bobu 400 g, 4,99$

Ile kosztuje w USA polska żywność

Pamiętać należy jeszcze, że w USA ceny w sklepach podawane są … bez podatku. Przy kasie doliczany jest jeszcze podatek i jest on różny, w zależności od stanu. W stanie Virginia podatek od sprzedawanych towarów wynosi średnio 5,3%, w stanie Maryland 6%. Żywność dzielona jest na kategorie. W stanie Maryland, produkty spożywcze są teoretycznie wolne od podatku. Ale na przykład słodycze, napoje gazowane i tak zwana gotowa żywność nie zaliczają się już do tej kategorii. I one obłożone są 6% podatkiem. W stanie Virginia niektóre produkty żywnościowe objęte są niższym podatkiem, wynoszącym 2,5%.  Żeby tego było mało, to w Virginii torby do pakowania zakupów są bezpłatne a w Maryland są płatne.

Gdyby ktoś mnie dziś zapytał ile kosztują w Polsce rzeczy z listy powyżej, to nie potrafiłabym powiedzieć. Hej, wypatrzyłeś, że że w USA znaczek waluty, czyli dolara podawany jest przed ceną a nie po?

PODARUJ BLISKIM KSIĄŻKĘ AMERYKA I MY

Poniżej widzisz książkę, którą napisałam wspólnie z mężem. Jeśli podobają Ci się moje teksty na blogu i chcesz sprawić sobie lub bliskim świąteczny prezent, to kliknij w zdjęcie i przekonaj się, czy książka jest dla Ciebie.

Książka Ameryka i my w świątecznym opakowaniu

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia Ig.
3 lat temu

Hehehe ceny prawie takie jak w PL tylo zamiast $ wstaw zł. 😊

Lidia
3 lat temu
Reply to  Kasia Ig.

Haha, no właśnie na Facebooku już ktoś zwrócił na to uwagę:)

Lidia
3 lat temu

Dobrze Leszku, postaram się to wszystko opisać. Miłego dnia!

leszek
3 lat temu

Lidka, bardzo ciekawe wiadomości dziękuję. U mnie czas na śniadanie, kilka rzeczy bym wybrał ;).
Przy okazji mam prośbę, jeśli będzie pasowało do jakiegoś kolejnego wpisu. Napisz proszę jak czytać ze zrozumieniem 😉 ceny paliwa na stacjach w USA i jaki Twoim zdaniem jest najlepszy środek transportu pomiędzy Waszyngtonem a Nowym Jorkiem.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia, Leszek

4
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x
()
x