35. prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald „Jack” Kennedy, którego zamordowano w Dallas 22. listopada 1963 roku jest postrzegany przez wielu Amerykanów jako jeden z najwybitniejszych prezydentów USA. Historycy i dziennikarze spierają się co do tego,  jednak nie ma wątpliwości, iż John Kennedy, który zginął ponad pół wieku temu z rąk zamachowca jest w Ameryce ikoną.
Chcę Wam pokazać dziś za pomocą fotografii kilka miejsc w Waszyngtonie, które w taki czy inny sposób nawiązują do JFK i jego żony, pierwszej damy Jackie Kennedy. Na początku lat 60.-tych XX wieku nie było w Ameryce bardziej wpływowej i uwielbianej pary. Zaczynamy zatem wycieczkę śladami prezydenta Kennedy’go.

śladami prezydenta Kennedy'go
Jacqueline Kennedy. Zdjęcie Wikipedia.

Dom w dzielnicy Georgetown w Waszyngtonie

To stąd John i Jackie Kennedy przeprowadzili się do Białego Domu. Dziś na domu z zielonymi drzwiami i okiennicami nie ma żadnej tabliczki z informacją kto tu kiedyś mieszkał. Zrobiłam te zdjęcia zaraz po Halloween, stąd te niecodzienne dekoracje.

śladami prezydenta Kennedy'go
śladami prezydenta Kennedy'go
śladami prezydenta Kennedy'go
Jackie Kennedy przed domem w dzielnicy Georgetown. Fotografia z wystawy w Newseum

Biały Dom

Państwo Kennedy spędzili w nim prawie trzy lata (od stycznia 1961 roku do listopada 1963). Jackie Kennedy uznała, że rezydencja ma błyszczeć, być wizytówką Ameryki. Prezydent Kennedy był początkowo przeciwny zmianom, czyli  wymianie mebli, tapet, zasłon, dekoracji. Bał się, że kosztowna operacja przysporzy mu wrogów i odbije się negatywnie na sondażach. Ale kiedy w 1962 roku Jackie Kennedy osobiście oprowadziła telewizję CBS po wyremontowanych pokojach a czarno-biały program przyciągnął przed telewizory rekordową liczbę widzów (80 milionów) i przyniósł pierwszej damie nagrodę Emmy, prezydent Kennedy pękał już tylko z dumy.

Kapitol

Tutaj, u stóp budowli JFK składał ślubowanie (jak każdy prezydent) i to tutaj padły historyczne słowa „Nie pytaj co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla swojego kraju”. Na Kapitolu wystawiono też trumnę z ciałem zabitego prezydenta. Hołd oddały mu setki tysięcy Amerykanów.

Muzeum Historii Amerykańskiej.

Tu znajduje się między innymi suknia, w której Jackie Kennedy wystąpiła na jednej z kolacji na cześć zagranicznego dygnitarza. To żółta kreacja po lewej stronie.

Newseum czyli Muzeum Informacji w Waszyngtonie

W Newseum przy okazji rocznicy zabójstwa pojawia się wystawa ze zdjęciami i filmami dokumentującymi szczególne momenty z życia JFK oraz to, co działo się w Dallas przed i po jego śmierci. Do specjalnej tablicy można było przyczepić karteczkę z informacją o tym, w jaki sposób usłyszało się o śmierci prezydenta i gdzie się wtedy było.

śladami prezydenta Kennedy'go

śladami prezydenta Kennedy'go

Memorial  Bridge

Most na rzece Potomac oddziela (lub łączy) Waszyngton z pobliskim Arlington, gdzie znajduje się amerykański Cmentarz Narodowy, na którym pochowano prezydenta Kennedy’ego. To przez ten most przeszedł kondukt żałobny w 1963 roku.

Cmentarz Narodowy w Arlington

Grób prezydenta Kennedy’ego, pierwszej damy Jackie Kennedy oraz ich dwojga dzieci (Arabella urodziła się martwa, Parick żył niecałe dwie doby) jest wciąż najbardziej odwiedzaną mogiłą na terenie całej nekropolii.

Jeżeli podobał Ci się wpis Śladami prezydenta Kenney’go, proszę napisz dwa słowa poniżej w komentarzu. Jest to informacja dla mnie, że warto tego typu tematy zamieszczać na blogu. Z góry dziękuję.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.