Jest najwyższą budowlą w stolicy USA. Ze względu na kształt nazywany jest potocznie wielkim ołówkiem, patykiem, drągiem. Monument Waszyngtona w Waszyngtonie, czyli obelisk wykonany z marmuru, granitu i błękitnego gnejsu upamiętniający pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych mierzy niemal 170 metrów wysokości i rozciąga się z niego piękny widok na stolicę USA, pod warunkiem, że są czyste okna. Wjechałam raz w życiu na szczyt obelisku i szyby w oknach po zewnętrznej stronie były tak brudne, że zdjęcia wyglądały jakby zrobiono je w czasie mgły. Zanim opiszę Ci w jaki sposób dostałam się na górę, czy jest to możliwe i czy każdy może, posłużę się cytatem z Wikipedii, który wyjaśnia kto stoi za Monumentem Waszyngtona oraz kiedy go otwarto :

„Pomnik został zaprojektowany przez Roberta Millsa. Prace budowlane rozpoczęły się w 1848 roku. Widoczna wyraźnie na elewacji pomnika różnica w kolorze wynikła z 27-letniej przerwy w jego budowie spowodowanej kłopotami finansowymi i wybuchem wojny secesyjnej. Budowę ukończono dopiero 6 grudnia 1884 roku, 30 lat po śmierci architekta. Oficjalne odsłonięcie, a właściwie i jego otwarcie odbyło się 9 października 1888 roku”.

Dlaczego biorę dziś na tapetę Monument Waszyngtona w Waszyngtonie?

Ponieważ widzę go codziennie jak na dłoni i uznałam, że nawet powinnam napisać o nim na blogu, gdyż tak jak Empire State Building jest ikoną Nowego Jorku, tak w stolicy USA ten tytuł dzierży Monument Waszyngtona. Nigdzie nie zobaczysz takiego zestawienia zdjęć z różnych lat, pór roku i dnia, jaki zamierzam Ci tym razem zafundować. Usiądź więc wygodnie i zaczynamy show.

Monument Waszyngtona w Waszyngtonie Monument Waszyngtona w Waszyngtonie Monument Waszyngtona w Waszyngtonie Monument Waszyngtona w Waszyngtonie

Na powyższych zdjęciach widzisz to, co ja widzę z okna albo balkonu. Zdjęcia zostały zrobione w Arlington. Tu mieszkam, ale moje okna skierowane są na Waszyngton i dotarcie do centrum Waszyngtonu, na przykład pod monument zajmie mi rowerem ze dwadzieścia minut. Droga powrotna rowerem nie jest już taka prosta, ponieważ jest pod górkę i parę razy, zwłaszcza latem, niemal wyzionęłam ducha.

Monument Waszyngtona w Waszyngtonie
Zdjęcie wykonane podczas odbywającego się co roku Festiwalu Kwitnącej Wiśni. Waszyngton słynie z tysięcy kwitnących na różowo i biało wiśni japońskich.

Czy można dostać się na Monument Waszyngtona w Waszyngtonie?

Obecnie wjazd na szczyt nie jest możliwy. Od sierpnia 2016 roku obelisk jest zamknięty, ponieważ trwa renowacja całego systemu związanego z funkcjonowaniem wind. Remont potrwa aż do wiosny 2019. Nadal można kręcić się u stóp budowli, robić zdjęcia, natomiast nie ma możliwości by wjechać na górę.

Monument Waszyngtona w Waszyngtonie
Przybudówka, którą widzisz na zdjęciu jest w tej chwili rozebrana. Zastąpi ją przeszklone, kuloodporne pomieszczenie, w którym będzie odbywać się kontrola bezpieczeństwa przed wjazdem na górę.
Monument Waszyngtona w Waszyngtonie
Wszystko jest kwestią perspektywy. Fragment Monumentu Waszyngtona oraz Kapitol widoczne na zdjęciu dzieli odległość około 2 km.
Monument Waszyngtona w Waszyngtonie
Zdjęcie Monumentu Waszyngtona zrobione ze schodów u stóp Kapitolu.
Jak widać, odległość między obeliskiem a Kapitolem jest spora. Jest to oficjalna fotografia Białego Domu autorstwa Shealah Craighead wykonana z pokładu śmigłowca Marine One. Nigdy nie byłabym w stanie zrobić takiego zdjęcia, ponieważ nad Waszyngtonem obowiązuje całkowita strefa zakazu lotów.

Nie wiem jak będzie po remoncie, ale przed renowacją wjazd na szczyt był za darmo. Tak tak, dobrze czytasz. Nic nie trzeba było płacić. Znasz takie drugie miejsce na świecie? Wyobrażasz sobie bezpłatny wjazd na Wieżę Eiffla oraz darmowe wstępy do paryskich muzeów? Niemożliwe prawda? Takie rzeczy tylko w Waszyngtonie.

Jeśli dotychczasowy system zostanie utrzymany, to warunkiem wjazdu na szczyt będą bilety. Do tej pory rozprowadzano je codziennie rano w sklepiku z pamiątkami w pobliżu obelisku. Rozchodziły się błyskawicznie, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim (jedna osoba mogła wziąć maksymalnie sześć biletów). Ale była też płatna opcja, z możliwością rezerwacji w internecie. Opłata była niewielka, tylko półtora dolara (od osoby). Duże udogodnienie, ponieważ można było sobie z wyprzedzeniem zaklepać termin, z dokładną godziną.

Monument Waszyngtona w Waszyngtonie
National Mall z Monumentem Waszyngtona w tle. National Mall to teren parkowy rozciągający się pomiędzy pomnikiem upamiętniającym prezydenta Lincolna a Kapitolem. Monument jest pomiędzy tymi budowlami.
Monument Waszyngtona w Waszyngtonie
Zdjęcie zrobione ze schodów Pomnika Lincolna. Zbiornik z wodą nazywa się Linclon Memorial Reflecting Pool.

Mieszkam w Waszyngtonie, przepraszam w Arlington od 2009 roku i to drugi raz, gdy monument jest nieczynny. Poprzednio zamknięto go po trzęsieniu ziemi z sierpnia 2011 roku. Muszę przyznać, że przygotowując ten wpis wróciłam do tamtych wspomnień i pośmiałam się pod nosem. Trzęsienie opisałam wówczas na blogu, o tym w jakich okolicznościach mnie zastało i jeśli masz ochotę wrócić do tego tekstu, to kliknij w podświetlony link. Na obelisku pojawiły się wtedy pęknięcia i wymagał on wzmocnienia oraz naprawy. Była to skomplikowana oraz kosztowna operacja. Prace pochłonęły 15 milionów dolarów a połowę sumy wyłożył amerykański miliarder i filantrop David Rubenstein, który mieszka pod Waszyngtonem.

Monument Waszyngtona w Waszyngtonie

Osobiście bardzo dobrze wspominam tamten okres, ponieważ monument otoczony rusztowaniami wyglądał po prostu świetnie, zwłaszcza wieczorem i w nocy, gdyż zamocowano na nim kilkaset lamp. Po zapadnięciu zmroku i włączeniu oświetlenia, efekt był naprawdę spektakularny.

Monument Waszyngtona w Waszyngtonie
Obok Monumentu Waszyngtona widać Lincoln Memorial. I znów perspektywa. Budowle oddziela odległość wynosząca około kilometra.

Monument Waszyngtona w Waszyngtonie Monument Waszyngtona w Waszyngtonie Monument Waszyngtona w Waszyngtonie Monument Waszyngtona w Waszyngtonie Monument Waszyngtona w Waszyngtonie Monument Waszyngtona w Waszyngtonie Monument Waszyngtona w Waszyngtonie

Zamknięty w 2011 roku Monument Waszyngtona nieczynny był do 2014. Nie pojechałam sprawdzić czy umyli okna, czas zleciał i dwa lata później znów go zamknęli. Teraz obiecuję sobie, że jak już go ponownie otworzą na wiosnę w 2019, to pojadę sprawdzić te okna (notabene bardzo niewielkie i ustawione jeszcze pod kątem, ponieważ znajdują się już w samej górnej części ze skosem).

Monument Waszyngtona w Waszyngtonie

Monument Waszyngtona w Waszyngtonie

Jak się domyślasz, trochę się napracowałam przy tym wpisie, przekopując archiwa ze zdjęciami. Jeśli zechcesz go udostępnić w dowolnym serwisie społecznościowym, pomożesz mi tym samym w docieraniu do nowych czytelników, za co będę bardzo wdzięczna (służą do tego te kółeczka pod hasłem „podziel się” poniżej formularza z newsletterem). A zapisując się na newsletter będzie mi łatwiej docierać do Ciebie, jeśli oczywiście chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na Ameryka i ja. Jeśli już jesteś subskrybentem newslettera to super, nie trzeba zapisywać się kolejny raz.

Kiedy tylko publikuję jakieś zdjęcie zrobione przy National Mall, odzywają się osoby ze Szczecina i piszą  : „O, Jasne Błonia!”. Zgadza się układ jest trochę podobny. Możesz porównać zaglądając do tego wpisu :
Szczecin niczym Waszyngton
Jeśli chcesz zobaczyć na wygląda National Mall to kliknij w poniższy link :
Spacer po National Mall
I przypomnienie :
Trzęsienie ziemi w Waszyngtonie

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.