Zwiedzanie Kapitolu w Waszyngtonie

by Lidia Krawczuk
zwiedzanie Kapitolu w Waszyngtonie

Chcesz zobaczyć jak wygląda Kapitol w środku? A może wybierasz się do Waszyngtonu i zastanawiasz się czy w ogóle można tam wejść? Czy zwiedzanie Kapitolu jest darmowe? Czy warto? Dziś pokażę Ci czego można spodziewać się po przekroczeniu progu Kapitolu. Jeśli będziesz kiedyś w stolicy USA, to idź koniecznie i przekonaj się na własne oczy. A jeśli nie, to też nie jest źle, bo zobaczysz to na moim blogu za chwilę.

Ok, co to jest Kapitol?

Kapitol jest siedzibą amerykańskiego kongresu i jest odpowiednikiem polskiego parlamentu. Kongres składa się z izby reprezentantów (izba niższa), w której zasiadają kongresmeni oraz senatu (izba wyższa), w którym zasiadają senatorowie. Kapitol można zwiedzać. Wycieczka jest bezpłatna, odbywa się z przewodnikiem (mówiącym po angielsku), ale trzeba mieć wejściówkę. A tę najlepiej zarezerwować sobie z wyprzedzeniem przez internet. Są również dostępne bilety bez rezerwacji, trzeba jednak pamiętać, że w sezonie może być problem, żeby je dostać od ręki ponieważ wiadomo, że turystów jest wtedy bardzo dużo. Dlatego jeśli masz ochotę na tego typu atrakcję, to pamiętaj, że na końcu będzie link odsyłający do strony, na której dokonuje się rezerwacji terminu.

Jak wygląda zwiedzanie Kapitolu w Waszyngtonie?

Przed wejściem do budynku przechodzi się kontrolę bezpieczeństwa. Bramka, prześwietlanie torby, wyjmowanie rzeczy z kieszeni, czyli standard. Kiedy już dostaniesz się na teren Visitor Center i podejdziesz do punktu z zegarem (tam się potwierdza rezerwację), zostaniesz przydzielony do grupy i przewodnika.

visitor center na Kapitolu w Waszyngtonie

W pierwszej kolejności idzie się obowiązkowo do sali kinowej i ogląda krótki film na temat historii Kapitolu. Potem podąża się za przewodnikiem i zwiedza wybrane sale. Oczywiście turysta ma ograniczony dostęp i wszędzie wejść nie można.  Najważniejszym punktem wycieczki jest  rotunda, czyli sala na bazie okręgu, z obrazami, rzeźbami i wielkim freskiem na suficie namalowanym w drugiej połowie XIX wieku przez włoskiego artystę Constantino Brumidiego. Fresk pt. Apoteoza Waszyngtona zdobi wnętrze kopuły i trzeba zadzierać głowę wysoko do góry, ponieważ znajduje się ponad 50 metrów nad posadzką. Jest ogromny, ma pond 430 metrów kwadratowych powierzchni.

Apoteoza Waszyngtona w Waszyngtonie

zwiedzanie Kapitolu w Waszyngtonie

zwiedzanie Kapitolu w Waszyngtonie

Zdjęcie, które widzisz poniżej pochodzi z 2010 roku. Tak, to ja zadzieram głowę do góry i oglądam fresk. Na samym Kapitolu nic się w zasadzie od tamtej pory nie zmieniło. A tak poza tym, to zmieniło się sporo. Widzisz ten mały aparat, który trzymam w ręku? To mój Kaziu, czyli kompaktowy casio, którego obecnie raczej nikt nie używa. Uwielbiałam Kazia, ale dość szybko przerzuciłam się na lustrzankę i dziś robię zdjęcia aparatem o wiele bardziej zaawansowanym, choć wiele fotek powstaje też przy pomocy telefonu. 

zwiedzanie Kapitolu w Waszyngtonie 

Zwiedzanie Kapitolu : rotunda 

Rotunda jest miejscem szczególnym. Tutaj Amerykanie oddają ostatni hołd swoim wybitnym obywatelom. Na samym środku rotundy ustawiana jest wówczas trumna z ciałem zmarłego i ludzie mogą do niej podejść. Od drugiej połowy XIX wieku w rotundzie Kapitolu odbyło się kilkadziesiąt takich uroczystości a katafalk wykorzystywany przy tych okazjach to ten, który zbudowano po zabójstwie prezydenta Lincolna. Oprócz Lincolna Amerykanie żegnali też tutaj między innymi prezydentów Kennedy’ego, Reagana, Forda, Johnsona, Eisenhowera.

Kapitol w Waszyngtonie

W północnym, senackim skrzydle Kapitolu znajdują się tzw. Korytarze Brumidiego, nazwane od imienia wspomnianego artysty, który w drugiej połowie XIX wieku dekorował ściany budynku malowidłami. Brumidi, który inspirował się freskami Rafaela w Watykanie, poświęcił się temu zajęciu do śmierci (zajęło mu to 25 lat). Włoch malował klasyczne wzory, ważne dla Stanów Zjednoczonych symbole a także amerykańską faunę i florę. Po jego śmierci, wolną przestrzeń wykorzystano dla upamiętnienia historycznych wydarzeń XX wieku. Dlatego można dziś zobaczyć tutaj między innymi amerykańskich astronautów. Na fresku poniżej widzisz załogę promu kosmicznego Challenger, która zginęła w katastrofie wahadłowca w 1986 roku.

zwiedzanie Kapitolu w Waszyngtonie zwiedzanie Kapitolu w Waszyngtonie

Jest również fresk upamiętniający podbój kosmosu, czyli lądowanie na Księżycu z 1969 roku.

zwiedzanie Kapitolu w Waszyngtonie

 Kapitol w Waszyngtonie

Na terenie Kapitolu znajduje się także tablica upamiętniająca załogę i pasażerów samolotu linii United, lotu 93. Samolot porwany 11 września 2001 roku rozbił się w Shanksville w Pensylwanii, ale celem miał być Kapitol. Po walce jaką stoczyli pasażerowie z porywaczami do tego nie doszło (zapewne znasz film Lot 93 a jak nie, to polecam).

W holu budynku zobaczysz również replikę rzeźby stojącej na szczycie kopuły Kapitolu. Jest to mierząca sobie prawie 6 metrów wysokości Statue of Freedom (Statua Wolności). Pomysł ustawienia repliki jest świetny, bo z dołu słabo widać postać, która jest umieszczona ponad 80 metrów nad ziemią.

Statue of Freedom (Statua Wolności)

Kapitol w Waszyngtonie

A co z salami, w których obraduje kongres?

Podczas wycieczki z przewodnikiem ogląda się historyczne pomieszczenia. Jednak po zakończeniu zwiedzania można udać się samodzielnie do sali obrad amerykańskiego kongresu. Jest to również sala, w której prezydent USA wygłasza słynne State of the Union, czyli przemówienie o stanie państwa. Trzeba jednak pamiętać, że zanim wejdzie się do tej strefy, należy zostawić wszystko w depozycie, łącznie z telefonem i aparatem. Nie mogę więc Ci tego pokazać, ponieważ nie wolno w tej części robić zdjęć.

Tradycyjnie daj znać, czy lubisz tego typu wpisy? Interesuje Cię zwiedzanie takich miejsc?
A jeśli wybierasz się do Waszyngtonu i chcesz zobaczyć Kapitol, to zarezerwuj bezpłatną wejściówkę  tutaj.

Natomiast jeśli masz ochotę przeczytać wpis dotyczący zwiedzania Waszyngtonu z podobnej kategorii to zerknij poniżej :

Jeśli wybierasz się do Waszyngtonu przeczytaj przede wszystkim to :

 

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Megi
Megi
4 lat temu

Z przyjemnością przeczytałam tekst o Kapitolu! To wspaniałe wspomnienia z mojej wycieczki do Waszyngtonu kilka lat temu. Miałam okazje być w tym przepięknym budynku i zwiedzać jego wnętrza . Oglądając zdjęcia, które umieściłaś miałam wrażenie , ze znowu jestem w tym miejscu .Wielkim przeżyciem dla mnie była możliwość zwiedzania sali obrad amerykańskiego kongresu , usiąść i wyobrazić sobie, ze slucham przemówienia prezydenta!
Dziekuje za świetny tekst i fantastyczne zdjęcia! ?

Lidia z amerykaija.pl
Reply to  Megi

Cieszę się, że Ci się podobało. Polecam tę wycieczkę każdemu, kogo interesuje historia oraz tym, którzy lubią zajrzeć do środka miejsc znanych z telewizji i internetu. Pozdrowienia 🙂

Ania
5 lat temu

Muszę przyznac że ciekawie pokazałaś to miejsce. Ja ogólnie za takimi nie przepadam ale myślę że to warto zobaczyć 😉

3
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x