Serial Korzenie bił kiedyś rekordy popularności w Ameryce. W Polsce był wyświetlany w latach osiemdziesiątych i też cieszył się sympatią widzów. Młodzież zapewne nie ma pojęcia o czym piszę, ale być może młodzieży obiło się kiedyś o uszy hasło Kunta Kinte.

Niecałą godzinę drogi od Waszyngtonu znajduje się miasto, w którym wszystko się zaczęło.
To właśnie tu, do portu w Annapolis zawinął w osiemnastym wieku statek z Afrykańczykami złapanymi na Czarnym Lądzie, którzy następnie zostali sprzedani na targu. Był wśród nich wspomniany Kunta Kinte. Historię swego przodka opisał w książce Korzenie Alex Haley i na tej podstawie powstał film.


Annapolis jest uroczym miasteczkiem z wieloma małymi restauracjami, sklepikami i mariną, do której zawija multum jachtów. Od małych łupinek po wypasione jednostki za grube setki tysięcy dolarów a może i więcej. W ostatni weekend Pan X i ja wybraliśmy się do Annapolis. Tłok był niewiarygodny. Przy okazji pierwszej wizyty, w mieście odbywały się targi jachtowe, tłumy były więc zrozumiałe. Tym razem nie było jednak żadnej imprezy a mimo to, ludzi było bardzo dużo.

Dziś mam dla Was trochę fotek zrobionych na miejscu. Muszę powiedzieć, że dawno nie byłam już tak bezradna w czasie fotografowania. Nie miałam szans na zrobienie takich zdjęć, jak bym chciała. Co chwilę ktoś wchodził mi w kadr…

Poniżej pomnik upamiętniający Alexa Haleya, autora Korzeni, powieści o losach Kunta Kinte i jego potomków.

W Annapolis jest też skwer z pamiątkową tablicą przypominającą o statkach z niewolnikami, które zawijały do portu. Zwróćcie uwagę w jaki sposób rozmieszczano Afrykańczyków pod pokładem. Wielu z nich umierało w czasie podróży.

Być może nie widać tego najlepiej na zdjęciu, ale powyżej narysowano w jaki sposób upychano na statku łapanych w Afryce ludzi.

 

 

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
N. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
N.
Gość

fajne zdjęcia. 🙂