San Francisco. Piękne miasto

To były niecałe dwa dni. Krótko. Ale wystarczyło, żeby poddać się urokowi San Francisco bez reszty. Dawno już amerykańskie miasto nie zrobiło na mnie takiego wrażenia. Tu stare miesza się z nowym i idealnie ze sobą współgra. Kamienice w europejskim stylu (w XVIII wieku przybyli tu hiszpańscy kolonizatorzy) pośród, których wyrosło trochę wieżowców. Do tego stary tramwaj (przejażdżka w jedną stronę kosztuje 6 dolarów), w którym nie ma czegoś takiego jak zamykane drzwi oraz pomykające ulicami trolejbusy. Wreszcie most ikona – Golden Gate a także górki oraz pagórki czyli położenie, które nadaje San Francisco wyjątkowy charakter.

Pierwszą rzeczą, za jaką wzięliśmy się po przyjeździe (Pan X i ja), było znalezienie idealnego miejsca, z którego można by popatrzeć na Golden Gate. Nie ma z tym większego problemu. Nad Zatoką San Francisco jest kilka parkingów (darmowych), z których rozpościera się widok na most. Przy parkingu położonym najbliżej mostu znajduje się sklep z pocztówkami i książkami, w którym wydzielono także część barową. Jedliśmy tam świetną sałatkę ziemniaczaną i sądzę, że jestem w stanie ją nawet odtworzyć. Jeśli próba zakończy się sukcesem, to podzielę się przepisem na blogu;)

To, co zrobiło na mnie wielkie wrażenie (a co znałam już wcześniej z filmów), to długie ulice, które raz pną się wysoko pod górę a raz spadają ostro w dół. Ulice, naszpikowane znakami stop i zakazami skrętu w lewo. Ulice, gdzie samochody parkowane są prostopadle do jezdni a  nie równolegle. Wreszcie ulice naznaczone śladami szorowania podwoziem. Tu nie można jechać za szybko, jeśli nie chce się oczywiście wyskoczyć w niebo jak z procy.

Spacerując po centrum, na jednej z witryn zobaczyłam starą fotografię (dużego formatu) przedstawiającą California Street z 1964 roku. Zrobił ją nieżyjący już amerykański fotograf Todd Walker. Tak się na nią zapatrzyłam, że zapomniałam zrobić zdjęcia zdjęciu. Na szczęście czasy mamy takie, że w internecie jest wszystko;)

Enjoy!

Todd Walker, California Street, San Francisco 1964
to coś rozmazane, to tramwaj
więzienie Alcatraz, Al Capone tu siedział