Flatiron Building w Nowym Jorku

Żelazko czyli Flatiron Building w Nowym Jorku to dla mnie jeden z najpiękniejszych budynków na Manhattanie. Stylowy, szalenie elegancki ale nie pozbawiony wad. Biurowiec oddano do użytku w 1902 roku. Okazało się jednak, że brakuje w nim toalet dla kobiet. Trzeba było więc szybko zrobić poprawki. Problem rozwiązano następująco : na jednym piętrze toaleta dla pań, na następnym dla panów i tak na przemian. Podział pozostał ponoć do dziś. Nie wiem tego na sto procent, bo nigdy nie byłam w środku.

Kiedyś dawno temu, zanim jeszcze na Manhattanie wyrósł Empire State Building, Flatiron Building w Nowym Jorku było ikoną numer miasta. Potem jednak wieżowiec, który – mi osobiście kojarzy się też z kawałkiem żółtego sera – musiał posunąć się na podium i podzielić tytułem z konkurentami. Jednak mimo upływu lat, Flatiron nadal jest na szczycie i wciąż utrzymuje tytuł ikony NYC.

Flatiron Building w Nowym Jorku
Flatiron Building w Nowym Jorku
Flatiron Building w Nowym Jorku

 

Flatiron Building w Nowym Jorku
Flatiron Building w 1903 roku. Źródło : Wikipedia

 

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.