Wycieczka po ogrodach Białego Domu

by Lidia Krawczuk

Coś w tym jest, że człowiek z wielką ochotą idzie tam, dokąd normalnie wchodzić nie można. Dziś chcę Ci pokazać jak wygląda wycieczka po ogrodach Białego Domu, czyli zaprezentować rezydencję prezydenta USA z bliska oraz tereny zielone. Mieszkańcy stolicy USA oraz turyści mają okazję zobaczyć to wszystko właściwie od ręki tylko, ale dwa razy w roku.

Wycieczka po ogrodach Białego Domu
Na wiosnę i jesienią w Waszyngtonie odbywają się The White House Garden Tour, czyli bezpłatne wycieczki po ogrodach Białego Domu, dzięki którym można podejść do rezydencji naprawdę blisko i zrobić sobie zdjęcia na jej tle, bez ogrodzenia za plecami. Wycieczki są szalenie popularne, ponieważ nie wymagają żadnej wcześniejszej rezerwacji, nie aplikuje się o wejście na tereny Białego Domu za pośrednictwem biura kongresmena lub senatora, tak jak odbywa się to w przypadku wycieczek po samej rezydencji prezydenta.

 

Tutaj trzeba po prostu wiedzieć, czyli śledzić stronę Białego Domu albo lokalne media, które z wyprzedzeniem podają daty dwóch weekendów w kwietniu i październiku z zaplanowanymi wycieczkami po ogrodach. Wówczas należy pojechać pod Białym Dom, wziąć wejściówkę (jedna na osobę), przejść kontrolę bezpieczeństwa i fotografować ile się da. Bezpłatne wejściówki można pobrać w okienku parterowego budynku, który znajduje się w pobliżu Elipsy (The Ellipse), czyli rozległego trawnika przy Białym Domu. Trzeba to zrobić rano. Jeśli przyjedzie się po 11.00 czy po południu, może ich już nie być. Bilety mają określone godziny wejścia.
ogrody Białego Domu
ogrody Białego Domu
ogrody Białego Domu
ogrody Białego Domu

Wycieczka po ogrodach Białego Domu

to może zbyt szumne hasło, ponieważ chodzi się samodzielnie, bez żadnego przewodnika. Ale zaraz po przekroczeniu bramy dostaje się książeczkę z mapką oraz historycznym rysem na temat zieleni i ogrodów. Nie można oczywiście dreptać gdzie dusza zapragnie, trasa jest wyznaczona, nie wolno nawet postawić stopy na trawie, ponieważ od razu uwagę zwraca ochrona lub Secret Service. Ale i tak jest to wielka atrakcja i mimo, że dla Pana X i dla mnie to któryś już z kolei tego typu spacer, to zawsze chętnie korzystamy z okazji. Nie ruszam się bez aparatu fotograficznego, jak zawsze robię dużo zdjęć, więc przy okazji również Ty możesz to wszystko zobaczyć.
ogrody Białego Domu

Nowym elementem w ogrodach jest bramka do gry w piłkę nożną, którą widzisz poniżej. Za czasów prezydenta Obamy bramki nie było. Nie było jej również wiosną. Niewykluczone, że ustawiono ją dla Barrona, syna Donalda Trumpa, który wprowadził się wraz z Melanią Trump do Białego Domu w czerwcu 2017 roku.

Wycieczka po ogrodach Białego Domu
Wycieczka po ogrodach Białego Domu
Poniżej widzisz zdjęcia mównicy, która znajduje się w Ogrodzie Różanym. Odbywają się tutaj wystąpienia prezydenta, konferencje prasowe, również w Ogrodzie Różanym ma miejsce słynne darowanie życia indykowi przed Świętem Dziękczynienia. W tle, za mównicą znajduje się Gabinet Owalny czyli biuro prezydenta USA.
Wycieczka po ogrodach Białego Domu
Wycieczka po ogrodach Białego Domu
Podczas wycieczek przygrywa orkiestra Białego Domu, która ma przygotowany na tę okazję specjalny repertuar:
Wycieczka po ogrodach Białego Domu
W tym roku na trasie spaceru ustawiono też słynną bestię, czyli prezydencką limuzynę. Jest to nowy element wycieczki, nigdy wcześniej limuzyny nie było.
Wycieczka po ogrodach Białego Domu kończy się przy ogrodzie warzywnym, który w 2009 roku założyła Michelle Obama. Melania Trump, kilka miesięcy po tym jak została pierwszą damą USA zapowiedziała, że pozostawi ogród i wzorem swojej poprzedniczki zaprosiła do niego dzieci na wspólne zbieranie jesiennych plonów.
Jednak w książeczce, która wręczana była przy okazji tegorocznej wycieczki nie ma słowa o tym, że ogród był inicjatywą Michelle Obamy. Jest tylko informacja, że został założony w 2009 roku. Część warzyw z ogrodu trafia na stół pierwszej rodziny oraz prezydenckie przyjęcia, jedna trzecia natomiast do lokalnej organizacji charytatywnej.
Wycieczka po ogrodach Białego Domu
Przeczytaj również :

 

 

Podoba Ci się wycieczka po ogrodach Białego Domu? Może napiszesz w komentarzu co o nich sądzisz? A na deser jeszcze film;)

 

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lech
6 lat temu

Rewelacyjny fotoreportaż. Ogląda się z emocjami, aż kwiaty pachną Gratuluję

Karolina Biniek
6 lat temu

Widok ogrodu podbił moje serce zwłaszcza, że to wszystko świetnie ze sobą współgra, a lubię tego typu klimaty/widoki 🙂 Ciekawym dodatkiem jest też to, iż przygrywa orkiestra do zwiedzania 🙂

Ameryka i ja
6 lat temu

Rzeczywiście ogrody robią wrażenie. Kiedy stoi się za ogrodzeniem nie widać nawet, że jest jakaś asfaltowa droga a nawet dwie na terenach zielonych. Ucieka perspektywa, że to jest takie duże. Górka oczywiście też robi swoje.

4
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x