Polskie miasto niczym Waszyngton

by Lidia Krawczuk
Szczecin podobny do Waszyngtonu

Czy masz czasem takie uczucie, że przyjeżdżasz do jakiegoś miasta a ono przypomina Ci inne, na przykład to, z którego pochodzisz, albo to, w którym obecnie żyjesz? Założę się, że tak. Dziś chcę Ci pokazać kilka zdjęć z Waszyngtonu, w którym mieszkam obecnie oraz ze Szczecina, z którego pochodzę. Jasne, że jeśli napisałabym, iż Szczecin wygląda jak Waszyngton, to ludzie, którzy byli w stolicy USA powiedzieliby „co ona wymyśla”.  Ale jeśli popatrzysz na fotografie, to być może przyznasz mi rację, że pewien fragment obu miast ma ze sobą wiele wspólnego.

To zaczynamy od Waszyngtonu, pierwsze zdjęcie :

To, co widzisz powyżej, to National Mall, czyli teren parkowy w centrum Waszyngtonu, obowiązkowy przystanek dla wszystkich turystów, ponieważ po obu stronach tego gigantycznego trawnika mieszczą się słynne, darmowe waszyngtońskie muzea. Brązowy, kwadratowy budynek, który widzisz po lewej stronie, to Muzeum Historii i Kultury Afroamerykańskiej. Ten biały „słup” na pierwszym planie, to fragment Monumentu Waszyngtona. Trawnik niejako zamykają Kapitol (daleko w tle z białą kopułą), czyli siedziba amerykańskiego parlamentu oraz wspomniany Monument Waszyngtona, najwyższa budowla w stolicy USA, mierząca prawie 170 metrów wysokości. Niestety w Waszyngtonie obowiązuje całkowita strefa zakazu lotów i nie można poszaleć z dronem. Powyższe zdjęcie to oficjalna fotografia Białego Domu, zrobiona z pokładu prezydenckiego śmigłowca Marine One.

 To teraz Szczecin, polskie miasto niczym Waszyngton :

polskie miasto niczym Waszyngton
polskie miasto niczym Waszyngton

Na zdjęciu widzisz Jasne Błonia, bardzo popularny w Szczecinie teren rekreacyjno-spacerowy. Jak można zauważyć, szczeciński trawnik, który jest oczywiście znacznie mniejszy niż waszyngtoński, ograniczają ratusz, czyli siedziba miejskich władz oraz Pomnik Czynu Polaków. Po obu stronach trawnika są alejki spacerowe. W Szczecinie, w odróżnieniu od Waszyngtonu przy Jasnych Błoniach znajdują się domy mieszkalne a nie muzea. Cechą wspólną alejek spacerowych są rosnące przy nich platany. I w Szczecinie i w Waszyngtonie ludzie latem wylegują się na trawie. Podobny układ, prawda? Zdjęcie zostało zrobione za pomocą drona.

I kolejne fotki, Monument Waszyngtona przy National Mall i oraz Pomnik Czynu Polaków na Jasnych Błoniach :

  

A teraz zestawienie zdjęć obok siebie :

polskie miasto niczym Waszyngton

Znów Szczecin. Zielony budynek z czerwonym dachem to ratusz zwany Szpinakowym Pałacem:

 

polskie miasto niczym Waszyngton

A tutaj waszyngtoński Kapitol :

I jeszcze ja, w Szczecinie i w Waszyngtonie :

Prawda, że trochę podobnie to wygląda? 😉

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina Biniek
6 lat temu

Zdecydowanie pewnych podobieństw nie można odmówić 🙂

Lidia
6 lat temu

Teraz to nawet inaczej patrzę na moje rodzinne miasto;)

Karolina Biniek
6 lat temu

I tak w zupełnie innej części świata, można znaleźć coś co przypomni nam o rodzinnych stronach 😀

3
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x