Dekoracje świąteczne w Białym Domu

by Lidia Krawczuk

Nie ma chyba na świecie drugiego takiego budynku, który byłby jednocześnie biurem, mieszkaniem a także muzeum. Te trzy role spełnia Biały Dom w Waszyngtonie. Prezydent USA w nim urzęduje, mieszka a w międzyczasie kręcą się po siedzibie lidera Stanów Zjednoczonych ludzie uczestniczący w wycieczkach po rezydencji. Dziś przygotowałam wpis ze zdjęciami, na których zobaczysz jak wyglądają tegoroczne dekoracje świąteczne w Białym Domu. Miałam ostatnio okazję zobaczyć wszystko osobiście i powiem krótko : bardzo mi się podobało. Jest niesamowicie elegancko i ze smakiem, bez przytłaczającego uczucia przesytu dekoracji. Melania Trump wybierała ponoć sama każdy rodzaj wykorzystanej ozdoby. Jeśli tak, to pierwsza dama USA ma świetny gust.

Zaczynamy zatem wędrówkę po publicznych pokojach Białego Domu.

Muszę przyznać, że na mnie największe wrażenie zrobiły choinki ustawione w głównym foyer rezydencji przysypane sztucznym śniegiem i ozdobione kryształowymi gwiazdkami oraz białymi światełkami a także szpaler białych drzew prowadzących do udekorowanej choinki.

dekoracje świąteczne w Białym Domu

dekoracje świąteczne w Białym Domu

Najważniejszą choinką w rezydencji jest ta, ustawiana w Blue Room czyli Pokoju Błękitnym. Tegoroczne drzewo przyjechało do Białego Domu z Wisconsin i mierzy ponad pięć i pół metra. Zawieszono na nim ornamenty z każdego amerykańskiego stanu a kolorami przewodnimi są złoty i niebieski.

dekoracje świąteczne w Białym Domu

Dekorowanie Białego Domu ozdobami świątecznymi rozpoczyna się w piątek zaraz po Święcie Dziękczynienia. Ale cały proces związany z planowaniem i wymyślaniem koncepcji rusza kilka miesięcy wcześniej. Przystrajaniem Białego Domu, ubieraniem choinek i wieszaniem dekoracji zajmują się wolontariusze. W tym roku było to ponad 150 osób z 29 stanów. Wolontariusze ubrali 53 choinki, wykorzystując do tego ponad 12 tysięcy ozdób : bombek i ornamentów, wieszając dziesiątki tysięcy lampek oraz 71 wieńców świątecznych. Muszę przy okazji zaznaczyć, że wolontariusze nie otrzymują za dekorowanie żadnego wynagrodzenia.

dekoracje świąteczne w Białym Domu

dekoracje świąteczne w Białym Domu

Dekoracje świąteczne w Białym Domu zobaczą w grudniu dziesiątki tysięcy Amerykanów, ponieważ znajdują się one w dużej mierze w publicznych pokojach rezydencji, które można zwiedzać przez cały rok. Niestety zwiedzanie nie jest możliwe jeśli jest się zagranicznym turystą.

Tradycyjną dekoracją świąteczną w rezydencji prezydenta USA jest Biały Dom z piernika ozdobiony lukrem. Tegoroczny waży 136 kg.

Każdy odwiedzający Biały Dom w okresie świątecznym  otrzymuje książeczkę z opisami poszczególnych pokoi. Przejrzałam ją sobie i zwróciłam uwagę, iż bohaterem książeczki jest 11-letni Barron Trump, syn pary prezydenckiej. Nie pisze się o nim w tekście, chłopiec występuje tylko na ilustracjach opisujących dekoracje świąteczne w Białym Domu.

A tak na koniec chcę Ci pokazać trochę kuchni.

Patrzysz sobie na moje zdjęcia i być może myślisz : ale fajnie! Tak, bardzo fajnie, jednak jeśli sądzisz, iż zrobienie zdjęcia udekorowanych choinek czy ozdób bez kogoś wchodzącego w kadr było pestką, to się bardzo mylisz. Robiłam je w czasie pokazu prasowego i ciągle ktoś wyrastał przed obiektywem, o wyciągniętych rękach z telefonami komórkowymi to już nawet nie chce mi się pisać. No, to tyle, chciałam sobie na koniec ponarzekać, żeby podkreślić, że przygotowanie ujęć bez ludzi wchodzących w kadr wymagało ode mnie gimnastyki. Mam nadzieję, że docenisz;)

„A ty co zasłaniasz choinkę?!” – tak sobie wyobrażam, że George Washington z obrazu to o mnie pomyślał;)

 

A tutaj możesz dodatkowo zobaczyć też film nakręcony w Białym Domu.

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Weronika
Weronika
6 lat temu

Przepieknie! Jak tyle choinek, ciekawe ilu mikolajow bedzie ukladac preznty 🙂

Karolina
Karolina
6 lat temu

Patrząc na początkowe zdjęcia wrażenie jakby krainy lodu, jednak trzeba przyznać, że wszystko z gustem, smakiem oraz elegancją. Niestety trudno byłoby wybrać jedno zdjęcie, to najlepsze ponieważ wszystkie zachwycają.

Lech
Lech
6 lat temu

Bardzo piękne zdjęcia z White ( House) Christmas. Rewelacyjnie uroczy fotoreportaż. Gratuluję. Dziękuję. Proszę o kolejne z ulic NY – czy Chicago: np. Jackowo. Serdecznie pozdrawiam.

Lech
Lech
6 lat temu
Reply to  Lidia Krawczuk

Dziękuje. Pozdrawiam pięknie.

Benek
Benek
6 lat temu
Reply to  Lidia Krawczuk

Przedświąteczny Nowy Jork. Moim zdaniem to może być ciekawe wówczas gdy nie będą dominowały foty z najjaśniejszych ulic i galerii handlowych, ale to co dzieje się obok. Tak sądzę. Pozdrowienia!

Leszek
6 lat temu

Dekoracje są piękne. Patrzę i mam dylemat – czerwony czy niebieski bardziej mi się podoba? Chyba niebieski, wyszło jak zwykle u chłopaka 🙂 Kapitalne zdjęcia – szacunek i pozdrowienia. L

Tatiana
Tatiana
6 lat temu

Doceniam . Świetny tekst i super zdjęcia . Dzięki , że pozwoliłaś mi to zobaczyć

Monika
6 lat temu

Co za rozmach? 53 choinki! Ładne szaleństwo! Ale muszę przyznać, że wygląda to naprawdę imponująco. Świetnie, że mogłaś zobaczyć te dekoracje osobiście! 🙂

13
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x