wizy do usa

Jedno z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście podróży do Stanów Zjednoczonych brzmi: kiedy w końcu zostaną zniesione wizy do USA? Jeden z argumentów związanych z odkładaniem podróży jest taki : poczekam aż zniosą wizy. Jeśli chcesz wiedzieć od razu, bez czytania, kiedy zostaną zniesione wizy, to Ci napiszę bez ściemy: uważam, że w ciągu dwóch najbliższych lat to nie nastąpi. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się dlaczego tak sądzę oraz co ma na to wpływ i kto o tym decyduje, to przeczytaj poniższy tekst. 

Dlaczego Polacy muszą mieć wizy podróżując do USA?

Ponieważ Polska jako kraj nie została dotąd zakwalifikowana do programu Visa Waiver Program. Jest to program, dzięki któremu obywatele krajów nim objętych mogą podróżować do USA bez wiz na okres 90 dni. W związku z tym, że Polska wciąż nie spełnia warunków, by zakwalifikować się do tego programu, Polacy zobowiązani są do uzyskania wizy przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych.

Dlaczego Polska nie spełnia warunków, by przystąpić do Visa Waiver Program?

Włączenie danego kraju do programu ruchu bezwizowego uzależnione jest od tego, ilu osobom w ciągu roku odmawia się przyznania wizy. Ilość negatywnie rozpatrzonych wniosków wizowych obywateli danego kraju nie może wynosić więcej niż 3 procent. Polska tego magicznego progu ciągle nie może przeskoczyć. Około 5 procent Polaków po spotkaniu z konsulem odchodzi od okienka bez wizy. 

Słyszałam takie żarty w Waszyngtonie, że gdyby zamknięto na rok konsulat w Krakowie a mieszkańcy południowej Polski przez rok zrezygnowaliby z ubiegania się o wizy do USA, to Polska szybko osiągnęłaby limit 3 procent. Innymi słowy, najwięcej odmów notuje się w konsulacie w Krakowie. Z kwitkiem najczęściej odchodzą obywatele południowej Polski ubiegający się o wizy w krakowskim konsulacie. Dlaczego? Ponieważ ich krewni albo oni sami złamali przepisy wizowe.

Jakie są najczęstsze powody odmów?

Powód zasadniczy to złamanie prawa wizowego w przeszłości. Przykłady? Przebywanie na terenie USA dłużej niż zezwala na to wiza, praca na czarno. Konsul może też podjąć taką decyzję, jeśli uzna, że osoba ubiegająca się o wizę nie ma wystarczających środków, by sfinansować podróż. Może też odmówić, gdy ktoś z rodziny przebywa w USA nielegalnie. Skąd to wie? We wniosku wizowym, składanym elektronicznie przed rozmową jest wiele szczegółowych pytań. Również o rodzinę przebywającą w Stanach Zjednoczonych.

Czy była kiedykolwiek szansa na przystąpienie do Visa Waiver Program?

Była. Za czasów prezydenta George W. Busha. Pod koniec swojej kadencji Bush ogłosił nowe zasady programu, na które zgodził się amerykański kongres. Podniesiono wtedy próg odmów wizowych z 3 aż do 10 procent. Skorzystały na tym  : Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Czechy, Słowacja oraz Korea Południowa. Niestety Polacy w tamtym okresie odchodzili od okienka z kwitkiem częściej niż obecnie. Wskaźnik odmów dla Polaków wynosił wówczas kilkanaście procent. Kiedy Polska osiągnęła niższy pułap i mogłaby załapać się do programu, przepisy prezydenta Busha zostały zniesione.

Kto decyduje o zniesieniu wiz dla Polaków?

Po pierwsze : nie jest to samodzielna decyzja prezydenta USA. Po drugie : na to, aby Polska została przyłączona do ruchu bezwizowego – nawet na innych niż obecnie obowiązujących zasadach – musi zgodzić się amerykański kongres. A w kongresie brak jest w tej chwili politycznej woli, by zająć się tym problemem.

Prezydent Donald Trump obiecywał nie raz : zniesiemy wizy do USA dla Polaków. Zaczął o tym mówić jeszcze w trakcie kapani wyborczej w 2016 roku. Były prezydent Barack Obama obiecywał to Bronisławowi Komorowskiemu w trakcie ich spotkania w Białym Domu w 2010. Ale rzeczywistość jest taka, że w obecnych czasach amerykańskiej administracji bliżej jest do likwidacji programu ruchu bezwizowego, niż do jego poszerzania. W 2018 roku wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego USA stwierdził nawet, że program ruchu bezwizowego naraża Stany Zjednoczone na niebezpieczeństwo. Nie wiadomo więc czy program w ogóle przetrwa. Mówi się też o zmianach zasad przyjazdu do USA.

Czy jest jakiś minus w ruchu bezwizowym?

Jest. W ruchu wizowym można przebywać w Stanach Zjednoczonych aż do 6 miesięcy. Jeżeli podróżuje się do USA w ruchu bezwizowym, to można spędzić w Stanach Zjednoczonych maksymalnie 3 miesiące (czyli o połowę krócej niż w ruchu wizowym). Uzyskanie wizy jest też wstępnym sygnałem dla osoby, której ją przyznano, że zostanie wpuszczona do USA (choć gwarancji nie ma). W przypadku ruchu bezwizowego, takiej wstępnej selekcji nie ma.

Jaki jest realny termin zniesienia wiz dla Polaków?

Uważam, że do końca 2020 roku nie ma na to szans. I choć powołana w drugiej połowie 2018 roku ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zapowiada, że zrobi wszystko, by wizy zostały zniesione w 2019 roku, to brzmi to jak pobożne życzenie. W tej sprawie nic się kompletnie nie dzieje. Wprawdzie istnieje garstka polityków na waszyngtońskim Kapitolu, skupiona w tzw. polskiej grupie, która zapewnia, że pamięta, iż obywatele „najwierniejszego sojusznika” wciąż jeżdżą do USA z wizami. Ale nie ma obecnie żadnych inicjatyw, które miałby to zmienić.

Nie sądzę, by w 2019 roku cokolwiek wydarzyło się w tej sprawie. W 2020 toczyć się będzie kampania prezydencka a Donald Trump walczyć o reelekcję. Kto będzie miał czas na zajmowanie się sprawą, która tak naprawdę z punktu widzenia amerykańskiego obywatela nie ma kompletnie znaczenia? Z drugiej strony dlaczego Amerykanie mieliby pozbawiać się możliwości pobierania 160 dolarów za każdy rozpatrzony wniosek?

Czy Polska może wprowadzić w odwecie wizy dla Amerykanów?

Co jakiś czas pojawiają się głosy, że Polska powinna zachować się dokładnie tak samo, czyli wprowadzić wizy dla obywateli USA podróżujących nad Wisłę. Nie jest to jednak technicznie możliwe. Z prostego powodu. Jesteśmy w strefie Schengen. Obywatel USA może wylądować w Berlinie i pojechać dalej do Polski samochodem, bez żadnej kontroli. 

Kto mógłby pomóc?

Ewentualnie Unia Europejska. Mogłaby bardziej naciskać na Amerykanów i wskazywać, że obywatele kraju członkowskiego wciąż podróżują z wizami do Stanów Zjednoczonych.

Czy to by coś zmieniło?

Nie sądzę. Jakiś czas temu powstała uchwała Parlamentu Europejskiego, która zobowiązywała Komisję Europejską, by wpłynęła na Stany Zjednoczone, aby 5 państw unijnych, których dotąd nie ma w programie – a więc Polska, Cypr, Bułgaria, Rumunia i Chorwacja, zostało nim objętych.  Grożono wprowadzeniem obowiązku wizowego dla Amerykanów. I choć odbiło się to szerokim echem w USA, to na straszeniu się skończyło.

Dlaczego Unia Europejska nie wprowadzi wiz dla Amerykanów?

Z prostego powodu. Musiałyby się na to zgodzić jednogłośnie wszystkie państwa członkowskie.

Jeśli planujesz podróż do USA i nie masz wizy, to nie czekaj aż zostaną zniesione. Może się bowiem okazać, że będziesz czekać w nieskończoność.  Przed samą podróżą zaś przeczytaj poniższe artykuły. Na pewno przyda Ci się ta wiedza :

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
AniaŁukasz KrólDaniel WosinskiNataljaxing Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania
Gość

Ja się cieszę że my tu w Norwegii dostaliśmy bez żadnego problemu wizę. Wniosek wypełniony wysłaliśmy internetem do ambasady i sami sobie jeszcze wybraliśmy godzinę i dzień wizyty. Wizyta trwała 7 minut wiza wbita i życzyli udanego wyjazdu 🙂 teraz nic tylko jechać 🙂

Lidia z amerykaija.pl
Gość

W Polsce jest tak samo, wniosek przez internet i umawianie konkretnej godziny i daty. Myślę, że to po prostu procedura, która obowiązuje w amerykańskich placówkach. Skoro wizy są to trzeba planować 🙂

Daniel Wosinski
Gość
Daniel Wosinski

Wiza do USA to niestety problem. Moja znajoma nie dostała wizy,bo uznano,że ma zbyt młody wiek 🙂 (23L). Tragedia,ale cóż… Pozdrawiam
Daniel Wosinski
czteryporyswiata.blogspot.com

Lidia z amerykaija.pl
Gość

Hmmm, nie spotkałam się z tym, by komuś odmówiono ze względu na wiek… Czy to aby na pewno był główny powód? Chyba nie.

Łukasz Król
Gość
Łukasz Król

A co za różnica? Bez wizy też trzeba płacić. Rejestrując się przed przyjazdem do USA w systemie ESTA trzeba zaplacic 88 dolarów i rejestracja jest ważna na 2 lata. Po dwóch latach na nowo trzeba się rejestrować i zapłacić kolejne 88 dolarów. Wole Wize która jest ważna znacznie ale to znacznie dłuzej i placę za nią miej. Uwłacza Wam sam fakt konieczności jej wyrobienia? W systemie ESTA dla bez wizowców również trzeba wypełnić kwestionariusz z nurtującymi pytaniami, w tym samym przedziale czasu trzeba zaplacić za ruch bez wizowy więcej, a przebywać na miejscu można maksymalnie jednym ciągiem również 90 dni… Czytaj więcej »

Lidia z amerykaija.pl
Gość

Nie, nie uwłacza. Ten tekst jest odpowiedzią na powracające pytanie pt. kiedy zostaną zniesione wizy do USA.

Natalja
Gość

Jak zwykle super ciekawy i rzeczowy artykuł, dzięki 🙂

xing
Gość

来看看,因为,总能学到东西!