Kiedy USA zniosą ograniczenia w podróżowaniu?

by Lidia Krawczuk

Jeśli szukasz szybkiej odpowiedzi, to Ci odpowiem szybko : uważam, że w tym roku nie ma szans. Czy na wiosnę 2022? Tu postawię bardzo duży znak zapytania.  Dlaczego – według mnie – USA nie zniosą szybko ograniczeń w podróżowaniu? Przeczytaj.

W lipcu 2021 usłyszeliśmy, iż Biały Dom postanowił utrzymać istniejące ograniczenia dotyczące podróży w związku z rosnącymi przypadkami wywołanymi przez wariant Delta.  Obecna administracja Stanów Zjednoczonych jest od wielu miesięcy pod rosnącą presją ze strony branży turystycznej. Sojusznicy Ameryki też cisnęli, by Stany zniosły ograniczenia w podróżowaniu. 

Urzędnik Białego Domu cytowany przez media w USA rozwiał nadzieje. Nie pomogła też wypowiedz dr Anthony’go Fauci’go, głównego doradcy medycznego prezydenta USA i dyrektora amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, który powiedział, że Stany Zjednoczone „idą w złym kierunku”, ponieważ liczba przypadków Covid-19 stale rośnie, w szczególności wśród nieszczepionych Amerykanów.

Kiedy USA zniosą ograniczenia w podróżowaniu?

Wtedy, gdy będą mieć pandemię pod kontrolą.

Dlaczego uważam, że USA nie zniosą szybko travel ban? 

Ponieważ na początku lipca (jeszcze przed oświadczeniem przedstawiciela Białego Domu) wprowadziły zmiany w przepisach dla osób, które z różnych względów do USA wjechać muszą. 

W pierwszych dniach lipca na stronie Departamentu Stanu USA pojawiła się informacja dotycząca wydłużenia zezwolenia NIE ( National Interest Exceptions), dzięki któremu można ubiegać się o wjazd na teren Stanów Zjednoczonych w interesie narodowym. 

Okres ten wydłużono z 30 dni do aż do 12 miesięcy. Zmiana jest też taka, iż w pierwotnej wersji, obowiązującej 30 dni można było wjechać na teren Stanów Zjednoczonych w tym okresie tylko raz. Obecnie, po uzyskaniu zezwolenia można wjeżdżać do USA wielokrotnie. 

To jasny sygnał, iż Stany Zjednoczone nie zamierzają znosić restrykcji prędko, i że travel ban zostanie utrzymany przez następne miesiące. Dlaczego? Ponieważ wydłużenie tego okresu oznacza, iż administracja Joe Bidena patrzy długofalowo i idzie na rękę cudzoziemcom, którzy z zawodowych powodów muszą podróżować pomiędzy Stanami a własnymi krajami. Zmiana eliminuje konieczność ponownego ubiegania się o zgodę na wjazd do USA. 

Dzięki nowym przepisom takie osoby mogą opuszczać Stany Zjednoczone i do nich wracać wielokrotnie przez 12 miesięcy od daty uzyskania zezwolenia – pod warunkiem, że robią to w celach określonych w zezwoleniu.

Gdyby zamierzano znieść ograniczenia w najbliższym czasie, administracja USA nie podjęłaby takich kroków, nie wprowadziłaby tak długiego okresu obowiązywania zezwoleń dla grup, które się kwalifikują. 

Kto może ubiegać się o takie zezwolenie w ambasadzie USA?

Osoby posiadające wizy nieimigracyjne. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie ambasady USA w Polsce,  którą cytuję poniżej, zezwolenie na podróż w interesie narodowym (NIE) może być przyznane osobom w następujących kategoriach:

  • posiadaczom wiz mającym zapewnić niezbędne wsparcie lub kierownictwo wykonawcze dla sektorów kluczowej infrastruktury; 

  • posiadaczom wiz I podróżującym w celu wykonywania zawodu dziennikarza; 

  • posiadaczom wiz J (z ważnym formularzem DS-2019), którzy są profesorami, stypendystami (research scholars), naukowcami (short-term scholars) lub specjalistami; 

  • posiadaczom wiz B2 (lub B1/B2) podróżującym w nagłych przypadkach w celu podjęcia leczenia (w tym członkom rodzin); 

  • posiadaczom wiz B2 (lub B1/B2) podróżującym w nagłej sytuacji w celu sprawowania niezbędnej ze względów medycznych opieki nad obywatelem USA, stałym rezydentem USA lub innym bliskim członkiem rodziny posiadającym legalny status nieimigracyjny, aby odciążyć instytucje medyczne lub inne. UWAGA: poza medycznie udokumentowanymi nagłymi przypadkami, podróż w celu zaopiekowania się dzieckiem zasadniczo nie jest podstawą do otrzymania zgody na podróż. 

Kiedy USA zniosą ograniczenia w podróżowaniu? Osobiście uważam, iż do wiosny przyszłego roku Stany Zjednoczone nawet nie będą rozważać czy znieść restrykcje.

 

MOJA KSIĄŻKA AMERYKA I MY

Sięgnij po książkę, którą napisałam wspólnie z mężem. Klikając w zdjęcie, pobierzesz bezpłatny rozdział. 

 

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
1 rok temu

Fatalnie. Zostawiłem sporą część urlopu na jesień właśnie z myślą o USA. Liczyłem na to że do jesieni sprawa unormuje się na tyle że, będąc po dwóch dawkach, nie będzie żadnego problemu z wjazdem nawet na kilka tygodni. Teraz chyba muszę myśleć o zagospodarowaniu urlopu w innej części świata lub w ogóle zrezygnować z drugich wakacji. Teraz byłem 1,5 tyg w Polsce i trochę pojeździliśmy u siebie. Wyjazd do USA przekładam już od maja 2020 i teraz wszystko wskazuje na to że nie wjadę tam wcześniej niż w 2022 a i to nie jest pewne. Ale i tak będąc nadoptymistycznie… Czytaj więcej »

bzdigniew
1 rok temu

Pisalem juz gdzies tam, ze osoby, ktore byly ponad 2 tygodnie poza strefa Schengen moga wjezdzac do USA. Znam goscia, ktory jedzil po Gwatemali i Meksyku i wlasnie jezdzi sobie do USA. Nie bede donosil i nie zazdroszcze, bo mam inne cele (Europa i ew. Afryka). W przyszlym roku planuje Ameryke albo Kanade (od 1 sierpnia dla nas otwarta) albo cos innego. Acha, ksiazke zamówiłem i pisza mi, ze juz jest w drodze. Pzdr.

Last edited 1 rok temu by bzdigniew
4
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x