Dr Anthony Fauci, najsłynniejszy lekarz w USA

by Lidia Krawczuk

Dr Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Instytutu Alergologii i Chorób Zakaźnych to najsłynniejszy obecnie lekarz i immunolog w USA. Osoba, której Amerykanie ufają. Człowiek, którego New York Times określił mianem „skarbu narodowego”. Mężczyzna, który musi odpowiadać na pytania, na które nie ma dziś odpowiedzi.  Tony – jak mówi o nim prezydent Trump podczas codziennych briefingów prasowych w Białym Domu, – ma 79 lat i kondycję, której mogą mu pozazdrościć o dekady młodsi.

Immunolog jest absolutnym autorytetem w swojej dziedzinie

W wywiadzie dla New York Times dr Fauci zdradza „ Poruszam się po cienkiej linii, mówię prezydentowi o rzeczach, o których on nie chce słyszeć i musiałem publicznie powiedzieć coś, co stało w sprzeczności, z tym co on powiedział. To ryzykowny biznes, lecz mówię jak jest” .

W czasie codziennych konferencji prasowych w Białym Domu dotyczących bieżącej sytuacji w USA w związku z koronawirusem, amerykański prezydent staje przed mikrofonem w otoczeniu grupy kryzysowej. Wśród pojawiających się obok Donalda Trumpa ludzi są między innymi wiceprezydent Mike Pence, dr Deborah Birx oraz dr Anthony Fauci. Lecz gdy na dwóch briefingach pod rząd zabrakło doktora Fauciego, Amerykę obiegły następujące nagłówki :

„Gdzie jest doktor Fauci?!”

O naukowca dopytywały portale, swoje domysły snuli znani publicyści a także zwykli użytkownicy Twittera. Spekulowano, iż Donald Trump odsunął eksperta z powodu wypowiedzi, które -mówiąc delikatnie- podważały to, co głosił prezydent USA.  

Tak było na przykład w czasie konferencji, na której Donald Trump oświadczył, iż lek przeciwko malarii może być skuteczny w walce z koronawirusem. Dr Fauci zapytany przez dziennikarza telewizji ABC, czy lek może odegrać rolę w szybkim powstrzymaniu pandemii, bo potencjalnie dowody na to wskazują, odparł : 

„Odpowiedź brzmi nie. Dowody, o których mówisz John, to dowody anegdotyczne. Nie przeprowadzono badań klinicznych, więc nie można tak naprawdę wygłosić definitywnego osądu na ten temat”.

Doktor Fauci pokusił się o ten komentarz stojąc obok prezydenta USA, który dzień wcześniej oświadczył, iż lek przeciwko malarii o nazwie Chloroquine to przełom w walce z koronawirusem. Donald Trump wysłuchawszy stanowiska naukowca podszedł do mikrofonu i rzekł:

„Jestem prawdopodobnie większym fanem tego, niż ktokolwiek. Ale jestem wielkim zwolennikiem leku, zobaczymy co się stanie. To co powiedział doktor, jest w stu procentach prawdą, jest wcześnie, lecz widziałem rzeczy, które były naprawdę imponujące, zobaczymy wkrótce” – zastrzegł wówczas Donald Trump.

Zdjęcia i nagłówki z amerykańskich gazet : New York Times, Washington Post i Los Angeles Times

Po tej konferencji prasowej najbardziej znany w USA immunolog zniknął z codziennych briefingów na dwa dni. To wówczas w internecie zaczęły pojawiać się spekulacje o odsunięciu. Pytań, domysłów i statusów na Twitterze było w tej sprawie tak dużo, iż głos zabrał sam dr Fauci zapewniając, iż wszystko jest w porządku.  To nie była pierwsza sytuacja, w której dyrektor amerykańskiego Instytutu Alergologii i Chorób Zakaźnych prezentował odmienne stanowisko niż obecny prezydent USA. Kiedy Donald Trump oświadczył w pierwszych dniach marca, iż firmy farmaceutyczne przygotują wkrótce szczepionkę przeciwko koronawirusowi, dr Fauci oświadczył, że potrzeba na to od roku do 18 miesięcy.

Praca, praca i jeszcze raz praca

Doktor Fauci urodził się w 1940 roku w Nowym Jorku i jest potomkiem włoskich emigrantów przybyłych do USA pod koniec XIX wieku. Jego ojciec miał na Brooklynie aptekę, która była biznesem rodzinnym. W młodzieńczych latach Anthony Fauci również w niej pracował. Z artykułów w amerykańskiej prasie wyłania się postać pracoholika, który był tak pochłonięty karierą naukową, iż ożenił się dopiero w wieku 44 lat. Żona doktora Fauci, Christine jest kierownikiem Wydziału Bioetyki w Amerykańskim Instytucie Zdrowia. Małżeństwo doczekało się trzech córek.

Donald Trump jest szóstym prezydentem, który korzysta z wiedzy eksperta w czasach kryzysu. Doktor Fauci dał się poznać Ameryce w latach 80-tych, gdy prezydentem był Ronald Reagan a w USA panowała panika z powodu AIDS. Obecnie immunolog pojawia się w programach telewizyjnych i radiowych, udziela wywiadów gazetom, wziął nawet udział w trwającej prawie 40 minut transmisji live na Facebooku, podczas której pytania na temat koronawirusa zadawał mu założyciel FB Mark Zuckerberg. 

New York Times donosi, iż podczas przesłuchania przed komisją w Kongresie, jeden z członków Izby Reprezentantów zapytał niedawno dr Fauci’go czy ma brata bliźniaka, ponieważ można odnieść wrażenie, jakby był wszędzie. Inny, w trosce o jego zachrypnięty głos zaoferował specyfik na gardło: cytrynę z miodem i bourbonem.

Amerykanie tak bardzo podziwiają naukowca, że jedna z cukierni w stanie Nowy Jork postanowiła nawet piec pączki z jego podobizną. Pączki stały się ponoć takim hitem, że zamówienia napływają z całej Ameryki. Cukiernia – jak informuje CNN – sprzedaje tysiące pączków z podobizną Anthonego Fauciego w lekarskim kitlu.

https://www.cnn.com/2020/03/26/us/dr-fauci-doughnuts-trnd/index.html

Doktor Fauci jest kimś, kogo Ameryka słucha w tej chwili absolutnie. Naukowiec cierpliwie odpowiada na pytania, nie okazując znużenia czy zniecierpliwienia. Ale raz nie dał rady zachować kamiennej twarzy. Tak było podczas jednego z briefingów w Białym Domu. Prezydent USA zapraszając na mównicę sekretarza obrony Mike’a Pompeo, mówiąc o amerykańskim Departamencie Stanu użył określenia „Deep State Department”.  Dr Fauci nie mógł się powstrzymać i zakrył ręką twarz, żeby ukryć uśmieszek. Z resztą obejrzyj film poniżej i zobacz. 

O co chodzi z „Deep State Department”? W USA istnieje teoria spiskowa, która sugeruje, iż w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych funkcjonuje ukryty rząd, który jest w stanie skutecznie rządzić Ameryką bez zgody legalnych władz. I to na żart w tym kierunku pozwolił sobie Donald Trump zapraszając do mikrofonu szefa Departamentu Stanu. Trudno powiedzieć czy dr Fauci był rozbawiony czy zaskoczony. 

Kiedy wpisze się w Google hasło „Anthony Fauci” wyszukiwarka natychmiast podpowiada hasło „salary”. Oznacza to, iż Amerykanów interesuje najwyraźniej ile zarabia najsłynniejszy obecnie w USA lekarz. W związku z tym, że wynagrodzenie pracowników federalnych w Stanach Zjednoczonych jest jawne, nie ma żadnego problemu, żeby uzyskać tego typu informację. Dyrektor amerykańskiego Instytutu Alergologii i Chorób Zakaźnych jest najwyżej opłacanym pracownikiem amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia. Jego roczne zarobki wynoszą 384,625 dolarów. 

Podobał Ci się artykuł? Daj mi znać w komentarzu na Facebooku, albo poniżej. Jeśli uważasz, że jest wartościowy podziel się nim z innymi. Udostępnij go.

Ciekawi Cię jak działa w USA system ubezpieczeń zdrowotnych? Przeczytaj ten artykuł :

Chcesz posłuchać o wyzwaniach przed jakimi stają Stany Zjednoczone w czasie pandemii koronawirusa? Oraz jak system opieki zdrowotnej spędza sen z powiek Amerykanom w tej sytuacji? Zapraszam na mój podcast :

 

MOJA KSIĄŻKA AMERYKA I MY

Sięgnij po książkę, którą napisałam wspólnie z mężem. Klikając w zdjęcie, pobierzesz bezpłatny rozdział. 

 

Sprawdź także

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hania
1 rok temu

Drugi Mengele i psychopata.

Hubert
Hubert
2 lat temu

Wspaniały artykuł. Dziękuję.
I takie pytanie jeszcze: na tych konferencjach ws. covid pojawia się/pojawiał się czarnoskóry rzutki pan w czarnym mundurze z insygniami w kolorze złota. Kto to jest? Wypowiadał się również całkiem kompetentnie .

3
0
Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz.x