To były niecałe dwa dni. Krótko. Ale wystarczyło, żeby poddać się urokowi San Francisco bez reszty. Dawno już amerykańskie miasto nie zrobiło na mnie takiego wrażenia. Tu stare miesza się z nowym i idealnie ze sobą współgra. Kamienice w europejskim stylu (w XVIII wieku przybyli tu hiszpańscy kolonizatorzy) pośród, których wyrosło trochę wieżowców. Do tego stary tramwaj (przejażdżka w jedną stronę kosztuje 6 dolarów), w którym nie ma czegoś takiego jak zamykane drzwi oraz pomykające ulicami trolejbusy. Wreszcie most ikona – Golden Gate a także górki oraz pagórki czyli położenie, które nadaje San Francisco wyjątkowy charakter.

Pierwszą rzeczą, za jaką wzięliśmy się po przyjeździe (Pan X i ja), było znalezienie idealnego miejsca, z którego można by popatrzeć na Golden Gate. Nie ma z tym większego problemu. Nad Zatoką San Francisco jest kilka parkingów (darmowych), z których rozpościera się widok na most. Przy parkingu położonym najbliżej mostu znajduje się sklep z pocztówkami i książkami, w którym wydzielono także część barową. Jedliśmy tam świetną sałatkę ziemniaczaną i sądzę, że jestem w stanie ją nawet odtworzyć. Jeśli próba zakończy się sukcesem, to podzielę się przepisem na blogu;)

To, co zrobiło na mnie wielkie wrażenie (a co znałam już wcześniej z filmów), to długie ulice, które raz pną się wysoko pod górę a raz spadają ostro w dół. Ulice, naszpikowane znakami stop i zakazami skrętu w lewo. Ulice, gdzie samochody parkowane są prostopadle do jezdni a  nie równolegle. Wreszcie ulice naznaczone śladami szorowania podwoziem. Tu nie można jechać za szybko, jeśli nie chce się oczywiście wyskoczyć w niebo jak z procy.

Spacerując po centrum, na jednej z witryn zobaczyłam starą fotografię (dużego formatu) przedstawiającą California Street z 1964 roku. Zrobił ją nieżyjący już amerykański fotograf Todd Walker. Tak się na nią zapatrzyłam, że zapomniałam zrobić zdjęcia zdjęciu. Na szczęście czasy mamy takie, że w internecie jest wszystko;)

Enjoy!

Todd Walker, California Street, San Francisco 1964
to coś rozmazane, to tramwaj
więzienie Alcatraz, Al Capone tu siedział
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji od strony Ameryka i ja. Zgodę można wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się polityce prywatności.